Освітні програми та конкурсні пропозиції в університеті: що потрібно знати вступнику
При виборі університету важливо звертати увагу не лише на рейтинги закладу, але й на його освітні програми. Такий підхід дозволить вам краще зрозуміти, як університет може відповісти на ваші потреби та забезпечити освіту, яка відповідає вимогам сьогодення. Розберемось, що таке освітня програма в закладі вищої освіти, чому варто зважати на її акредитацію, чим вона відрізняється від спеціальності та конкурсної пропозиції при вступі.
Що таке освітня програма у ЗВО
Освітня програма в університеті — це складова частина спеціальності, яка розробляється для кожного рівня вищої освіти. Іншими словами: освітня програма — це своєрідний план того, як студент буде здобувати освіту за певною спеціальністю протягом усього періоду навчання та які навички опанує (як загальні, так і професійні).
Спеціальності затверджує МОН, а ось освітні програми розробляють уже безпосередньо університети в межах своєї автономії. При чому заклади вищої освіти під одну спеціальність можуть пропонувати не одну, а декілька освітніх програм. Як приклад: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна для спеціальності 061 «Журналістика» пропонує 2 освітні програми — «Журналістика» та «Медіакомунікації та зв’язки з громадськістю».
В освітній програмі міститься інформація про:
- ступінь вищої освіти;
- тривалість навчання;
- опис результатів навчання, тобто яким фахівцем вийде випускник;
- перелік предметів і кількість кредитів ЄКТС;
- форми контролю з кожної навчальної дисципліни (залік, іспит);
- форми навчання: курси, лабораторні, практики, проєкти тощо.
Коли університети розробляють освітні програми, вони орієнтуються на наукові відкриття, враховують відгуки студентів, які вже вчаться за цією програмою, а також зважають на потреби роботодавців, щоб підготовка фахівців у певних галузях була максимально якісною та ефективною.
Чим відрізняється освітня програма від конкурсної пропозиції
Якщо освітня програма — це своєрідний дороговказ для навчання, то конкурсна пропозиція — це свого роду «запрошення» від університету до вступників розпочати навчання за певною освітньою програмою.
Університети самостійно розробляють конкурсні пропозиції під певну освітню програму або декілька освітніх програм у межах спеціальності, публікують їх на свої сайтах, а також вносять їх до ЄДЕБО. Ось приклад конкурсних пропозицій в НТУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».
У кожній конкурсній пропозиції, яка може бути як бюджетною, так і контрактною, заклади вказують кількість місць за певною освітньою програмою, форму навчання, вимоги щодо вступних випробувань тощо. Докладно про різновиди конкурсних пропозицій ви можете дізнатися з нашої статті Види конкурсних пропозицій: як їх розуміти та розрізняти.
Отже, конкурсні пропозиції спрямовані на те, щоб зацікавити абітурієнтів обрати саме цей університет для вступу. Коли ви подаватимете заяви на вступ у кабінеті вступника, то обиратимете саме конкурсні пропозиції, які заклади підготували для вас. У 2024 році у вас буде змога подати усього 15 заяв, з них 5 — на бюджет.
Чому вступникам варто звертати увагу на освітні програми університетів
По-перше, освітня програма вказує на зміст вашого навчання. Коли аналізуватимете освітню програму, зверніть увагу на такі моменти:
- мета — саме тут виші зазначають, яким фахівцем ви вийдете після навчання: які знання та навички отримаєте з майбутньої професії, у якій галузі та які питання зможете розв’язувати;
- придатність до працевлаштування — на яких посадах ви зможете працювати;
- компоненти, тобто зміст навчання — які курси / предмети та як довго вивчатимете;
- форма контролю — які заліки та іспити потрібно скласти, скільки курсових / проєктних робіт написати тощо.
Зрозумівши ці елементи, ви можете краще оцінити, наскільки конкретна освітня програма відповідає вашим академічним інтересам та професійним цілям.
По-друге, якщо ви плануєте вступ до університету, при виборі освітньої програми обов’язково зверніть увагу на її акредитацію, яка вказує на відповідність стандарту вищої освіти. Іншими словами: акредитація освітньої програми — це «дозвіл» на навчання з певним терміном дії. Якщо на момент вашого випуску з університету освітня програма, за якою ви вчилися, виявиться неакредитованою, у вас можуть виникнути проблеми на етапі отримання диплома, бо за неакредитованими освітніми програмами ЗВО не має права видавати дипломи.
Коли освітня програма акредитується вперше, строк її дії — 5 років. При повторних акредитаціях термін дещо довший — 10 років. Крім цього, освітні програми можуть проходити умовну, або відкладену акредитацію строком на 1 рік, яка вказує, що викладачі ще працюють над її вдосконаленням. Виважено зважте, чи варто починати навчання саме за такою освітньою програмою з умовною акредитацією, адже надалі вона може й не отримати сертифікат про акредитацію. Якщо термін акредитації програми завершується, уточніть у членів приймальної комісії університету щодо ймовірності подальшої акредитації освітньої програми, яку ви розглядаєте для навчання.
Отже, при виборі спеціальності вам варто зважати на освітні програми вишів, оскільки вони вказують на вашу майбутню траєкторію навчання.
Дізнайтеся все про вступну кампанію 2024 року в нашому розділі Вступ, де ми зібрали для вас ґрунтовні відповіді на найпоширеніші запитання, а також багато дієвих порад, які допоможуть пройти всі етапи вступу до вишу без зайвого стресу. Підписавшись на телеграм-канал для вступників, ви зможете оперативно отримувати важливі новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.