Медицина: все про спеціальність I2 (222)
Медицина у всі часи залишається актуальною, оскільки допомагає людям зберегти здоров’я, лікує хвороби та рятує життя. Тож для медиків завжди знайдеться робота. Розказуємо, про особливості медичної спеціальності, з яким прохідним балом можна вступити на медицину, скільки потрібно вчитися на лікаря та які кар’єрні можливості може відкрити спеціальність I2.
Загально про спеціальність I2 (222) «Медицина»
Спеціальність I2 «Медицина» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань I «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення» та щорічно має популярність серед вступників. Наприклад, у 2024 році на неї абітурієнти подали 14 005 заяв. У попередній класифікації вона мала код 222.
У спеціальності «Медицина» є 2 ключові особливості:
1) неподільна магістратура. Вступники на медицину вступають одразу на рівень магістра, тобто окремого бакалаврату немає, тому навчання триває 5 років 10 місяців. Після закінчення магістратури випускник отримує диплом лікаря загальної практики й далі може обрати практично будь-яку лікарську спеціалізацію (наприклад, офтальмолог, генетик, невролог, неонатолог, вірусолог тощо), яку вивчатиме в інтернатурі.
2) тільки денна форма навчання. Заочно вивчитися за спеціальністю 222 «Медицина» не можна.
Оскільки медичні університети підпорядковуються Міністерству охорони здоров’я, то студенти-медики протягом навчання окрім стандартних іспитів та заліків ще складають фахові іспити — КРОКи, які показують, як вони засвоїли предмети та чи готові далі опановувати програму. Тих, хто не склав КРОК, відраховують.
Більше нюансів про навчання в медичному виші ви можете дізнатися зі статті Усе про особливості навчання та вступу в медичний університет.
У 2024 році на підготовку магістрів за спеціальністю 222 «Медицина» держава виділила 4 789 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності «Медицина»
Медичні університети готують студентів здійснювати медичний нагляд за пацієнтами, діагностувати та лікувати різні захворювання, розробляти профілактичні та реабілітаційні програми. У медичному виші студенти багато вчаться в лабораторіях, відпрацьовують практичні навички на різних муляжах та симуляторах, а також вчаться оформлювати медичну документацію.
Приготуйтесь, що у вашому навчальному плані буде багато медичних дисциплін: анатомія, гістологія, медична біологія та фізика, фізіологія, мікробіологія, фармакологія, патологія тощо. Також ви будете вивчати латинь та англійську мову.
Під час навчання в університеті вас чекає декілька практик у медичних закладах, таких як лікарні, поліклініки, амбулаторії тощо. Ці практики можуть бути різної тривалості та спрямовані на отримання різноманітного практичного досвіду:
- санітарна (догляд за хворими);
- сестринська;
- лікарська;
- загальна практика (сімейна медицина).
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 222 «Медицина».
Де навчатися на медика
Щоб обрати для себе найкращий університет, радимо скористатися інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися, а також придивитися до рейтингу медичних ЗВО, який ми склали для вас на основі різних досліджень. Також візьміть до уваги, до яких закладів торік вступники подавали найбільше заяв:
- Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.
- Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова.
- Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського.
- Івано-Франківський національний медичний університет.
- Буковинський державний медичний університет.
- Одеський національний медичний університет.
- Полтавський державний медичний університет.
- Харківський національний медичний університет.
- Дніпровський державний медичний університет.
Усі заклади, де вчать за спеціальністю 222 «Медицина», зібрані в розділах ЗВО та Коледжі.
Скільки балів потрібно для вступу в медичний
Вступ на медицину можливий лише з конкурсним балом 150+. Прохідні бали на бюджет кожного року змінюються, адже залежать від результатів, з якими вступники подають заяви. Наприклад, у 2024 році мінімальний бал, з яким зараховували на бюджет, був 150 — саме з таким результатом зараховували до Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.
Щоб зорієнтуватись, скільки балів потрібно для вступу в медичний, подивіться конкурсні бали попередньої вступної кампанії — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
- Найвищий середній конкурсний бал на медицину — 166,1 у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького.
- Найнижчий середній конкурсний бал на медицину — 154,3 у Дніпровському інституті медицини та громадського здоров'я.
Дізнатися, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал. У розділі ЗВО ви можете орієнтовно оцінити власні шанси на вступ у медичний виш, скориставшись калькулятором розрахунку конкурсного бала.
Як та коли вступати на медицину
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів влітку 2025 року. Докладну інструкцію щодо подання заяв ви знайте в розділі Вступ.
Згідно з новим переліком галузей та спеціальностей, після 9 класу вступ до закладів фахової передвищої освіти, тобто в коледжі, на цю спеціальність неможливий.
Скільки років треба вчитися в медичному
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 11 класу в коледжі |
3 роки / 3 курси |
Після 11 класу на магістра у ЗВО |
5 років 10 місяців / 6 курсів |
Після коледжу на магістра у ЗВО |
4 роки 10 місяців / 5 курсів |
Інтернатура |
1–3 роки |
Що готувати для вступу на медицину
Щоб вступити на медицину, абітурієнтам потрібно мати сертифікат НМТ 2022–2025 та написати мотиваційний лист.
На НМТ 2025 вам потрібно скласти тести з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) + з 1 предмета на вибір.
Серед обов’язкових предметів НМТ вам потрібно якнайкраще підготуватися до математики, адже вона має найвищий ваговий коефіцієнт — 0,4. Серед додаткових предметів радимо обрати біологію або фізику — саме ці предмети є профільними, а тому найбільше впливатимуть на розрахунок конкурсного бала на медицину, бо мають ваговий коефіцієнт 0,5. Щоб дізнатися «вагу» інших предметів, дивіться таблицю з ваговими коефіцієнтами. При підготовці до НМТ 2025 радимо скористатися перевіреними й безплатними ресурсами.
Скільки коштує вища медична освіта
Вартість навчання в медичному збільшується з кожним роком. Минулого року медицина потрапила до десятки спеціальностей з найбільшим ростом вартості — ціна за рік навчання в медичному зросла на 14 %. В середньому за рік навчання в медичному потрібно заплатити від 40 000 до 50 000 гривень.
- Найдорожчі програми з медицини в Національному медичному університету імені О. О. Богомольця — 79 800 гривень / рік.
- Найдешевші програми з медицини в Харківському інституті медицини та біомедичних наук — 30 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності 222 «Медицина» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант 32 500 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю I2 (222) «Медицина»
Випускники медичних професій потрібні як у державних лікарнях, так і в приватних клініках, науково-дослідних установах, лабораторіях. Крім роботи за спеціалізацією, для випускників з медичною освітою відкриті й такі професії:
- сімейний лікар;
- викладач;
- медичний представник;
- лікар-лаборант;
- лікар-статистик;
- медичний радник;
- біохімік;
- фельдшер;
- парамедик;
- спеціаліст департаменту охорони здоров’я (держслужба);
- експерт з медичного страхування;
- бойовий медик;
- медичний копірайтер;
- масажист;
- косметолог.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться перевірену інформацію про вступну кампанію в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.