Медицина: все про спеціальність 222
Медицина у всі часи залишається актуальною, оскільки допомагає людям зберегти здоров’я, лікує хвороби та рятує життя. Тож для медиків завжди знайдеться робота. Розказуємо, про особливості медичної спеціальності, з яким прохідним балом можна вступити на медицину, скільки потрібно вчитися на лікаря та які кар’єрні можливості може відкрити спеціальність 222.
Загально про спеціальність 222 «Медицина»
Спеціальність 222 «Медицина» належить до галузі знань 22 «Охорона здоров'я» та щорічно має популярність серед вступників. Наприклад, у 2024 році на неї абітурієнти подали 14 005
заяв.
У спеціальності «Медицина» є 2 ключові особливості:
1) неподільна магістратура. Вступники на медицину вступають одразу на рівень магістра, тобто окремого бакалаврату немає, тому навчання триває 5 років 10 місяців. Після закінчення магістратури випускник отримує диплом лікаря загальної практики й далі може обрати практично будь-яку лікарську спеціалізацію (наприклад, офтальмолог, генетик, невролог, неонатолог, вірусолог тощо), яку вивчатиме в інтернатурі.
2) тільки денна форма навчання. Заочно вивчитися за спеціальністю 222 «Медицина» не можна.
Оскільки медичні університети підпорядковуються Міністерству охорони здоров’я, то студенти-медики протягом навчання окрім стандартних іспитів та заліків ще складають фахові іспити — КРОКи, які показують, як вони засвоїли предмети та чи готові далі опановувати програму. Тих, хто не склав КРОК, відраховують.
Більше нюансів про навчання в медичному виші ви можете дізнатися зі статті Усе про особливості навчання та вступу в медичний університет.
У 2024 році на підготовку магістрів за спеціальністю 222 «Медицина» держава виділила 4 789 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності «Медицина»
Медичні університети готують студентів здійснювати медичний нагляд за пацієнтами, діагностувати та лікувати різні захворювання, розробляти профілактичні та реабілітаційні програми. У медичному виші студенти багато вчаться в лабораторіях, відпрацьовують практичні навички на різних муляжах та симуляторах, а також вчаться оформлювати медичну документацію.
Приготуйтесь, що у вашому навчальному плані буде багато медичних дисциплін: анатомія, гістологія, медична біологія та фізика, фізіологія, мікробіологія, фармакологія, патологія тощо. Також ви будете вивчати латинь та англійську мову.
Під час навчання в університеті вас чекає декілька практик у медичних закладах, таких як лікарні, поліклініки, амбулаторії тощо. Ці практики можуть бути різної тривалості та спрямовані на отримання різноманітного практичного досвіду:
- санітарна (догляд за хворими);
- сестринська;
- лікарська;
- загальна практика (сімейна медицина).
Усі компетенції та навички випускників освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 222 «Медицина».
Де навчатися на медика
Щоб обрати для себе найкращий університет, радимо скористатися інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися, а також придивитися до рейтингу медичних ЗВО, який ми склали для вас на основі різних досліджень. Також візьміть до уваги, до яких закладів торік вступники подавали найбільше заяв:
- Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.
- Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова.
- Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського.
- Івано-Франківський національний медичний університет.
- Буковинський державний медичний університет.
- Одеський національний медичний університет.
- Полтавський державний медичний університет.
- Харківський національний медичний університет.
- Дніпровський державний медичний університет.
Усі заклади, де вчать за спеціальністю 222 «Медицина», зібрані в розділах ЗВО та Коледжі.
Скільки балів потрібно для вступу в медичний
Вступ на медицину можливий лише з конкурсним балом 150+. Прохідні бали на бюджет кожного року змінюються, адже залежать від результатів, з якими вступники подають заяви. Наприклад, у 2024 році мінімальний бал, з яким зараховували на бюджет, був 150 — саме з таким результатом зараховували до Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.
Щоб зорієнтуватись, скільки балів потрібно для вступу в медичний, подивіться конкурсні бали попередньої вступної кампанії — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
- Найвищий середній конкурсний бал на медицину — 166,1 у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького.
- Найнижчий середній конкурсний бал на медицину — 154,3 у Дніпровському інституті медицини та громадського здоров'я.
Дізнатися, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал. У розділі ЗВО ви можете орієнтовно оцінити власні шанси на вступ у медичний виш, скориставшись калькулятором розрахунку конкурсного бала.
Як та коли вступати на медицину
- Після 9 класу ви можете вступити до медичного коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів влітку 2025 року. Докладну інструкцію щодо подання заяв ви знайте в розділі Вступ.
Скільки років треба вчитися в медичному
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі |
4 роки / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
3 роки / 3 курси |
Після 11 класу на магістра у ЗВО |
5 років 10 місяців / 6 курсів |
Після коледжу на магістра у ЗВО |
4 роки 10 місяців / 5 курсів |
Інтернатура |
1–3 роки |
Що готувати для вступу на медицину
Щоб вступити на медицину, абітурієнтам потрібно мати сертифікат НМТ 2022–2025 та написати мотиваційний лист.
На НМТ 2025 вам потрібно скласти тести з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) + з 1 предмета на вибір.
Серед обов’язкових предметів НМТ вам потрібно якнайкраще підготуватися до математики, адже вона має найвищий ваговий коефіцієнт — 0,4. Серед додаткових предметів радимо обрати біологію або фізику — саме ці предмети є профільними, а тому найбільше впливатимуть на розрахунок конкурсного бала на медицину, бо мають ваговий коефіцієнт 0,5. Щоб дізнатися «вагу» інших предметів, дивіться таблицю з ваговими коефіцієнтами. При підготовці до НМТ 2025 радимо скористатися перевіреними й безплатними ресурсами.
Скільки коштує вища медична освіта
Вартість навчання в медичному збільшується з кожним роком. Минулого року медицина потрапила до десятки спеціальностей з найбільшим ростом вартості — ціна за рік навчання в медичному зросла на 14 %. В середньому за рік навчання в медичному потрібно заплатити від 40 000 до 50 000 гривень.
- Найдорожчі програми з медицини в Національному медичному університету імені О. О. Богомольця — 79 800 гривень / рік.
- Найдешевші програми з медицини в Харківському інституті медицини та біомедичних наук — 30 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності 222 «Медицина» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант 32 500 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю 222 «Медицина»
Випускники медичних професій потрібні як у державних лікарнях, так і в приватних клініках, науково-дослідних установах, лабораторіях. Крім роботи за спеціалізацією, для випускників з медичною освітою відкриті й такі професії:
- сімейний лікар;
- викладач;
- медичний представник;
- лікар-лаборант;
- лікар-статистик;
- медичний радник;
- біохімік;
- фельдшер;
- парамедик;
- спеціаліст департаменту охорони здоров’я (держслужба);
- експерт з медичного страхування;
- бойовий медик;
- медичний копірайтер;
- масажист;
- косметолог.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться перевірену інформацію про вступну кампанію в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.