Усе про особливості навчання та вступу в медичний університет 2024
Якщо ви плануєте пов’язати своє життя з медициною, ще на старті маєте розуміти, що навчання в медичному університеті має певні особливості. Ми зібрали для вас корисну інформацію про нюанси вищої освіти в медичному університеті, а також підказки, на що варто звернути увагу при вступі в медичний виш у 2024 році.
Особливості навчання в медичному університеті
- Тривалість навчання в медичному.
Ключова особливість вищої медичної освіти для більшості спеціальностей — це неподільна магістратура, або безперервна підготовка. Так, вступ на спеціальність 222 «Медицина» не передбачає окремо бакалаврату — ви одразу маєте розраховувати, що вищу освіту здобуватимете 5 років 10 місяців. Також зважте, що після магістратури ви маєте визначитися зі спеціалізацією (наприклад, хірург, анестезіолог, кардіолог, отоларинголог тощо) та пройти інтернатуру — це ще 1–3 роки. Тобто ваше навчання в медичному розтягнеться на 7–9 років.
На спеціальностях 226 «Фармація, промислова фармація» та 221 «Стоматологія» ступінь магістра можна здобути дещо швидше — за 4 роки 10 місяців.
А ось за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація» можна здобути вищу медичну освіту на бакалавраті, тобто за 3 роки 10 місяців, а після цього окремо вступити на магістра. На цю спеціальність у 2023 році уряд збільшив держзамовлення, адже країна через війну гостро потребує реабілітологів для відновлення наших захисників та цивільних громадян.
- Форма навчання.
Вищу медичну освіту студенти здобувають на очній денній формі. Заочно можна вчитися лише за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація» лише вступникам з дипломом молодшого спеціаліста або фахового молодшого бакалавра. Якщо ви вступаєте на цю спеціальність на базі 11 класів, то вчитися доведеться тільки очно.
- Форма одягу.
Студенти-медики мають відвідувати пари в білому лікарському халаті. Тож перед початком занять на першому курсі ви маєте придбати його.
- Що вивчають медики.
На перших курсах студенти-медики з фахових предметів вивчають анатомію, гістологію, латинську мову, медичну біологію та фізику.
Також у медичному університеті достатньо уваги приділяється вивченню іноземної, зокрема англійської мови, адже майбутні лікарі мають розумітися на закордонних дослідженнях, за потреби — брати участь у міжнародних конференціях.
Предмети зі спеціалізації (наприклад, невралгія, гінекологія тощо) майбутні лікарі вже вивчають в інтернатурі. Зважте, що після 6 курсу навчання за спеціальністю 222 «Медицина» ви отримаєте диплом магістра, де буде зазначено, що ви лікар загальної практики.
Протягом навчання в медичному університеті студенти двічі складають медичний іспит КРОК, який визначає, наскільки вони засвоїли навчальний матеріал та чи можуть далі продовжувати навчання. КРОК 3 складають після завершення інтернатури. Тих студентів, які не складають цей іспит з повторної спроби, відраховують. Тому ви маєте серйозно поставитися до навчання, якщо плануєте стати лікарем.
- Чи є бюджет на медичні спеціальності.
Так, є. Набір студентів у медичні університети відбувається в межах ліцензійного обсягу, тобто спроможності того чи іншого закладу. Частина цих місць відводиться для бюджету, інша — для контракту. Тобто в Україні на медика можна вивчитися як безоплатно (коштом держави), так і платно (за власні гроші).
Кожного року кількість бюджетних місць у медичному відрізняється — цю інформацію ви можете подивитися на сайтах вишів, які розглядаєте для вступу, або на сайті Міністерства охорони здоров’я, адже медичні університети підпорядковуються саме йому.
- Скільки коштує медична освіта.
Вартість навчання в медичних вишах різниться. До прикладу, у 2023 / 2024 навчальному році медична освіта коштує:
Назва ЗВО |
Вартість навчання / рік
|
---|---|
Дніпровський державний медичний університет | 58 693 грн |
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького | 55 200 грн |
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця | 50 740 грн |
Що потрібно для вступу в медичний університет
Для вступу в медичний університет потрібно мати результати вступних випробувань, а також написати мотиваційний лист. У 2024 році вступ у медичний університет можливий за результатами НМТ 2022 / 2023/ 2024 років або ЗНО 2021 року. Вступ за співбесідою замість НМТ можливий для пільгових категорій осіб.
Вимоги до вступників на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров’я» досить високі. Вас допустять до конкурсного відбору на медичні спеціальності (як на бюджет, так і на контракт), якщо ваш конкурсний бал складатиме мінімум 150. Щоб ви могли розібратися в нюансах підрахунку конкурсного бала, ми підготували для вас матеріал Вагові коефіцієнти та конкурсний бал 2024.
Щоб брати участь у конкурсному відборі, вам потрібно коли розпочнеться прийом заяв (з 19 до 31 липня 2024 року), подати заяви на вступ до університетів, де хочете здобувати вищу медичну освіту. Усього у 2024 році ви можете подати 15 заяв, 5 з яких — на бюджет. Докладну інструкцію щодо подання заяв у 2024 році ви знайте в розділі Вступ.
Що потрібно складати для вступу в медичний ЗВО
У 2024 році НМТ передбачає 3 обов’язкові предмети (українська мова, математика, історія України) + 1 предмет на вибір. Коли будете реєструватися на НМТ, маєте з випадного переліку четвертим обрати той предмет, який знаєте якнайкраще. При цьому також радимо орієнтуватися на таблицю вагових коефіцієнтів. Профільними для вступу в медичний є біологія та фізика, оскільки саме ці предмети мають найвищий коефіцієнт 0,5, а отже, можуть трохи «піднаростити» ваш конкурсний бал.
Про всі важливі нюанси в день іспитів ви можете дізнатися з матеріалу День проведення НМТ 2024: що робити на кожному етапі тестування.
Де ще можна вчитися на медика
Розпочати свій медичний шлях ви можете й через вступ на фахового молодшого бакалавра, тобто піти вчитися в медичний коледж. Це можна зробити як після 9 класу, так і після 11 класу. Значна частина медичних коледжів є структурними підрозділами медичних університетів. Після завершення навчання в медичному коледжі ви зможете продовжити здобувати освіту в медичному університеті за скороченим терміном навчання.
Навчання в медичному коледжі триває 3–4 роки — залежно від спеціальності та освітньої програми. Наприклад, у Дніпровському базовому фаховому медичному коледжі за спеціальністю 223 «Медсестринство» (акушерська справа) студенти вчаться 2 роки 10 місяців.
Вступати до коледжу можна як з результатами НМТ, так і за результатами співбесіди. Додатково потрібно написати мотиваційний лист. Підібрати для себе медичний коледж ви можете в розділі Коледжі, а більше деталей про вступ після 9 класів можна дізнатися в матеріалі Вступ до коледжів після 9 класів: умови та правила прийому.
Якщо плануєте вступ у медичний університет, дізнайтеся про рейтинг найкращих медичних університетів, який ми склали для вас.
Стежте за новинами вступної кампанії в нашому телеграм-каналі для вступників — тут лише перевірена інформація без спаму та реклами.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.