Які зміни чекають українських школярів у Польщі
Міністерство освіти Польщі планує зробити для українських учнів навчання в місцевих школах обов’язковим. Наразі українські школярі могли обирати, навчатися лише онлайн у школах України, відвідувати польську школу, або поєднувати ці освіти. Розказуємо, що відомо про ініціативу польського уряду, коли її планують запровадити та як у цьому випадку нашим учням зберегти зв’язок з українською системою освіти.
Чому українських учнів хочуть зобов’язати ходити до польських шкіл
Наразі в Польщі перебуває 293 тисячі українських дітей шкільного віку, та поза польською освітою залишаються 150 тисяч дітей. Вони або навчаються онлайн в українських школах, або відвідують приватні українські школи, які відкриваються у Польщі, або взагалі ніде не вчаться — польська влада донині це питання не контролювала, а тому не знає, чи справді ці діти охоплені освітою та яка її якість. Тож тепер хочуть, щоб українські діти шкільного віку обов’язково відвідували польські школи й гарантовано здобували освіту. Таку заяву зробила заступниця міністра освіти Польщі Йоанна Муха, акцентуючи, що для кожної дитини має бути реалізовано право на освіту.
Обов’язковим навчання в польських школах може стати вже з нового навчального року, тобто з 1 вересня 2024 року.
Організація навчання для українців у польських школах: що відомо
Готових рішень у польської влади ще немає. Але відомо, що спочатку цю ініціативу мають обговорити з українським міністром освіти, щоб «переконати українську владу та українських дітей у Польщі приєднатися до польської системи освіти». Також йдеться, що українським школярам запропонують вивчати українську мову та культуру, щоб діти відчували свою національну ідентичність — та скільки навчальних годин буде на це виділено, наразі не уточнюють. При цьому не виключено, що українську мову діти вивчатимуть як другу іноземну. До речі, можливість вивчати українську мову як іноземну буде й у польських школярів.
Для адаптації в польських школах українцям запропонують підготовчі класи, навчання в яких триватиме 2–3 семестри — залежно від того, коли дитина прибула до Польщі і наскільки впевнено вона вже почувається в новому соціумі. Підготовчі заняття першочергово допоможуть учням вивчити польську мову. Також для підтримки іноземних школярів у польських школах можуть з’явитися міжкультурні асистенти. Як тільки буде офіційно затверджені якісь зміни щодо навчання українських школярів, ми повідомимо про це.
Як школярам не втратити зв’язок з українською освітою
Навіть якщо відвідувати школу в Польщі доведеться обов'язково, ваша дитина не втратить право на освіту в Україні. У матеріалі Батькам дітей за кордоном: як не втратити можливість отримати український атестат ми розглядали всі доступні варіанти зв’язку з українською освітою. Та за умови, коли дитина обов’язково має відвідувати школу в країні перебування, найоптимальнішим варіантом є саме програма з українознавчим компонентом. Саме її розробило МОН, максимально врахувавши можливості наших учнів, щоб не перевантажувати їх. Програма для учнів за кордоном пропонує вивчати лише українознавчі предмети 6–8 годин на тиждень. Тому якщо для вас важливо, щоб дитина здобувала українську шкільну освіту, ви можете подивитися перелік і контакти шкіл, куди можна її перевести.
Також у Польщі працюють такі українські школи, які ви можете обрати для навчання вашої дитини:
- «Перші українські школи» від Фундації «Незламна Україна».
- Український навчальний заклад «Школа «Материнка» ім. Дмитра Павличка» у Варшаві, Катовіце і Гданську.
- Варшавська українська школа (SzkoUA).
- PUSH School Warsaw Фундації «Освітній центр «Діти України».
- Освітні центри Фундації «Центр розвитку та допомоги» «Разом».
- Українська школа в Ченстохові Фундації «Наш Дім Ченстохова».
- Centrum Edukacji Фундації «Польський центр міжнародної допомоги».
- Центр дистанційної освіти для українських старшокласників Фундації «Україна».
- Українська дистанційна школа при Карітас Архідецизії Ченстоховської.
Батькам школярів за кордоном радимо дізнатися про нюанси сімейної освіти, яка також дозволяє тримати зв’язок з українською школою.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.