Бюджет, контракт, гранти: які є форми фінансування навчання в університетах
На вищу освіту очікують кардинальні зміни у 2024 році, зокрема зменшення бюджетних місць у закладах вищої освіти та впровадження грантової системи оплати навчання. Розбираємо, які форми фінансування навчання доступні вступникам 2024 року.
Бюджет, або ж навчання за кошти з державного чи регіонального бюджету
Бюджет передбачає безоплатне навчання для студентів — їхнє навчання фінансується з державного чи регіонального бюджету, а самі бюджетні місця виділені під потреби держави чи певного регіону. Студент не оплачує своє навчання, а якщо має високі оцінки за навчання, то й може отримувати академічну стипендію. Втім, стипендію доволі легко втратити, читайте, через що можна залишитися без фінансової підтримки.
У 2024 році уряд має намір скоротити кількість бюджетних місць, впровадивши систему грантів на навчання. Та для деяких спеціальностей оплата за рахунок держави збережеться. Якщо ви розглядаєте для вступу лише бюджет, подивіться на педагогічні, медичні, військові, інженерні, хімічні, фізичні та математичні спеціальності. Припускаємо, що максимально можлива кількість бюджетних місцю цього року збережеться для спеціальностей, яким надається особлива підтримка від держави.
У міністерстві освіти і науки заявляють, що студенти-бюджетники мають після кількох курсів навчання підписати контракт із державою та відпрацювати своє навчання на тому робочому місці, яке запропонує держава.
Контракт, або ж навчання за кошти фізичних чи юридичних осіб
Контракт — це навчання власним коштом або за рахунок компанії / організації / підприємства тощо, які зголосилися оплачувати навчання студента.
Оплачувати за навчання потрібно раз на семестр / рік. Деякі виші закріплюють ціну на всі роки навчання, деякі — індексують цю суму, тобто з кожним роком вона зростає. Щоб дізнатися, яка буде вартість навчання, знайдіть цю інформацію на сайті обраного закладу освіти. Також на сторінках ЗВО та в каталозі спеціальностей є ціни, дійсні для цього навчального року.
Майте на увазі: якщо вчасно не оплатити навчання, студента можуть виключити з навчального закладу.
Студенти-контрактники не мають відпрацьовувати своє навчання.
Гранти на навчання
Система грантового фінансування запрацює вже у 2024 році. Її суть у тому, щоб максимально прибрати бюджетні місця, але все ж фінансово підтримати студентів, покриваючи певну частину оплати за навчання. Фактично студенти, які навчаються за гранти, є контрактниками, але держава фінансує певну частину оплати за цей контракт.
Сума гранту на навчання залежить від обраної спеціальності та від успіхів на НМТ / ЗНО — чим кращі оцінки та потрібніша державі спеціальність, тим вище сума гранта. Детальніше про розрахунок дивіться в статті Розрахунок суми гранта. Наразі відомо, що розраховувати на грант можуть ті вступники, які отримали хоча б з двох предметів НМТ від 150 балів.
Гранти не потрібно повертати державі, так само їх не потрібно відпрацьовувати. Грантова підтримка буде щорічною.
Пільгові кредити
Вступники можуть взяти кредит на навчання: або щоб повністю заплатити за вартість контракту, або щоб покрити різницю між вартістю навчання і сумою гранта. МОН пропонує разом із грантами запровадити пільгові умови кредитування для вступників. Сума кредиту покриватиме вартість за всі роки навчання, кредит видаватиметься під 3 % річних.
Наразі пільгові кредити доступні певним категоріям вступників:
- дітям-сиротам;
- дітям, які проживають у населених пунктах на лінії зіткнення;
- дітям-ВПО;
- дітям, батьки яких загинули чи пропали безвісти у районі проведення АТО або під час повномасштабної війни;
- особам, визнаним учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, постраждалими учасниками Революції Гідності та їхнім дітям;
- студентам та курсантам невійськових вищих навчальних закладів цивільної авіації, морського і річного транспорту.
Ваучери на навчання
Ваучери на навчання видає Державна служба зайнятості як засіб підтримки дорослого населення на шляху зміни професії. Сума ваучера — 26 840 гривень. Якщо вартість навчання перевищує розмір ваучера, різницю можна покрити самостійно. Студенти, які навчаються за ваучерами, отримують такі ж самі дипломи, як і всі інші.
Для навчання за ваучерами доступні 123 професії, серед них: ІТ-спеціальності, диджитальні та робітничі професії тощо.
Заява на ваучер подається через сайт державної служби зайнятості, повну інструкцію дивіться у статті Ваучери на навчання: як отримати державну допомогу.
Якщо хочете опанувати нову спеціальність, прочитайте статтю 15 дохідних професій, які можна опанувати за кілька місяців.
Майбутнім вступникам варто підготуватися до вступу та НМТ 2024 з допомогою інструкції з проходження вступної кампанії.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.