Як проходить співбесіда при вступі в коледж
Для вступу в коледж абітурієнти можуть не складати НМТ, але мають пройти інше вступне випробування — індивідуальну співбесіду. Дізнайтеся, як проходить співбесіда для вступу в коледж, щоб розуміти, до чого варто готуватися.
Що таке співбесіда при вступі в коледж
Співбесіда в коледжі — це усне індивідуальне випробування, під час якого приймальна комісія оцінює знання з окремих шкільних предметів вступників, які претендують на бюджет. Співбесіда може проходити як очно, тобто при особистому візиті вступника до закладу, так і дистанційно — залежно від правил кожного окремого закладу.
Які питання ставлять на співбесіді для вступу в коледж
Усна співбесіда — це випробування, коли вступник відповідає на питання з предметів без попередньої підготовки. Приймальна комісія перевіряє ваші теоретичні знання, а також оцінює загальну ерудицію та готовність до професійного навчання.
Зміст запитань на співбесіді залежить від того, скільки класів закінчив випускник:
- 9 класів — питання будуть на основі освітніх програм базової середньої освіти, тобто за 9 класів школи;
- 11 класів — питання за програмами ЗНО на основі повної загальної середньої освіти.
Програми співбесід затверджують голови приймальних комісій закладів, тому вони різні в кожному коледжі. Але побудовані вони за схожим принципом: у програмах співбесід для кожного предмета розписані теми, за якими будуть ставити запитання, є список літератури, за яким вступник може підготуватися, вказані критерії оцінювання (шкала балів / рівнів).
Предмети, з яких потрібно пройти співбесіду, залежать від майбутнього фаху. Наприклад, якщо ви вступаєте в медичний коледж, то крім співбесіди з української мови вам потрібно буде пройти співбесіду з біології, а для вступу на туризм і рекреацію — з географії.
Знайти програми співбесід ви можете на сайтах коледжів, куди плануєте вступ. Щоб зрозуміти, які питання будуть на співбесіді, і розпочати підготовку, уже зараз ви можете орієнтуватися на торішні програми усних співбесід. Як зразок — програми індивідуальних усних співбесід, які минулого року були в Черкаському державному бізнес-коледжі для вступників після 9 та 11 класів.
Програми співбесід 2024 коледжі оприлюднять орієнтовно у квітні.
Як відбувається співбесіда при вступі в коледж
- Формат. Про час, місце / формат проведення співбесіди — офлайн чи онлайн — ви дізнаєтеся у вашому кабінеті на порталі ЄДЕБО, через який ви реєструватиметеся на неї. Також цю інформацію ви можете дізнатися в правилах коледжу, куди плануєте вступ.
- Тривалість. Орієнтовно усна співбесіда з кожного предмета триває 15–20 хвилин — точну тривалість ви знайдете в правилах прийому конкретного закладу.
- Відеозапис. Якщо співбесіда проходить онлайн, то приймальна комісія робить відеозапис зустрічі, яку потім заклад зберігає не менше одного року. Відеозапис може знадобитися, якщо вступник подаватиме апеляцію, тобто захоче оскаржити результати.
- Довідкові матеріали. Під час співбесіди не можна використовувати гаджети, підручники або іншу літературу, тобто підглядати. Ви маєте одразу давати відповіді на поставлені запитання.
- Результати. Оцінку вам мають оголосити в день проведення співбесіди. Офіційні результати співбесід коледжі оприлюднюють на своїх сайтах не пізніше наступного дня після співбесіди.
Врахуйте, що повторно проходити співбесіду не можна, тобто у вас буде лише одна спроба скласти це випробування.
Зазвичай напередодні співбесіди в коледжах проводять консультації. Ось приклади консультацій усних індивідуальних співбесід з різних предметів у Київському фаховому коледжі туризму та готельного господарства.
Майте на увазі, що окрім співбесіди для вступу на фахового молодшого бакалавра ви маєте обов’язково подати мотиваційний лист. Подивіться зразки мотиваційних листів та практичні рекомендації з його написання, які ми підготували для вас.
Чи можна вступити до коледжу без співбесіди
Так. Замість співбесіди при вступі до коледжу на бюджет ви можете подати результати ЗНО 2021 року або НМТ 2022–2024 року. Тоді конкурсний бал вам порахують як середній бал з двох предметів (української мови та предмету на ваш вибір), якщо подавати результати ЗНО, або з усіх предметів з підвищенням на 25 %, якщо подавати результати НМТ.
Також вступати у коледж без співбесіди можна лише за мотиваційним листом, але лише на контракт у певні коледжі — МОН дозволило коледжам самостійно визначати правила прийому та набирати студентів або за мотиваційним листом, або за співбесідою та мотиваційним листом.
Якщо плануєте вступ до коледжу, дізнайтеся більше про правила та дати вступу у коледжі у 2024 році, а також про іспити в коледж після 9 класу. Щоб першими отримувати важливі повідомлення про вступну кампанію 2024, підписуйтеся на наш телеграм-канал для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.