Дизайн: усе про спеціальність 022
Дизайн — одна з найпопулярніших творчих спеціальностей серед вступників. Розбираємось, що вивчають на спеціальності «Дизайн», що треба складати для вступу на дизайнера, скільки балів треба набрати для вступу на дизайнера та ким працювати після закінчення вишу.
Загально про спеціальність 022 «Дизайн»
Спеціальність 022 «Дизайн» належить до галузі знань 02 «Культура і мистецтво» та до творчих спеціальностей, для яких діє інакший алгоритм вступу.
Дизайн — це спеціальність на межі мистецтва та техніки. Адже дизайнер працює над гармонійним та функціональним оточенням, поєднуючи креативну та технічну складову свої діяльності: наприклад, дизайнер одягу вигадує нові моделі та проєктує одяг, а графічний дизайнер створює новий рекламний концепт, втілюючи його у життя у вигляді макета.
Дизайнери — досить популярні та затребувані серед роботодавців спеціалісти. Особливо високооплачувані ті спеціалісти, які працюють у сфері IT та маркетингу, це, зокрема, вебдизайнери, графічні та UI/UX дизайнери.
Є декілька варіантів спеціалізації та освітніх програм спеціальності 022 «Дизайн», зокрема:
- 022.01 «Графічний дизайн»;
- 022.02 «Дизайн одягу (взуття)»;
- 022.03 «Дизайн середовища»;
- 022.04 «Промисловий дизайн»;
- 022.05 «Перукарське мистецтво та декоративна косметика».
Різні освітні програми спрямовані на формування конкретних навичок у студентів. Наприклад, дизайнери середовища працюють із простором і вчаться його формувати, а графічні дизайнери працюють із графічними технологіями, шрифтами та вчаться вебдизайну. Та для всіх спеціалізацій потрібно навчатися композиційній побудові та вивчати основи проєктування та моделювання об’єктів дизайну.
Тому, обираючи спеціалізацію, уважно прочитайте цей матеріал та дайте собі відповіді на питання з нашої інструкції Як вибрати, на кого вчитися.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 022 «Дизайн» держава виділила 696 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності 022 «Дизайн»
Майбутні дизайнери вивчають історію дизайну, рисунок і живопис, основи проєктування та проєктну графіку, основи композиції та колористики, формоутворення, макетування та моделювання об’єктів тощо.
Дизайнери працюють з різноманітними комп’ютерними технологіями, які допомагають у проєктуванні об’єктів, тому також студенти опановують різноманітні програми для дизайну.
Кожна спеціалізація вимагає вміння працювати з певними матеріалами, тому дизайнери вчаться матеріалознавству й технологіям роботи з матеріалами та в матеріалі (наприклад, студенти спеціалізації «Дизайн середовища» вчаться працювати з деревиною).
Усі компетенції та навички випускників цих освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 022 «Дизайн».
Де навчатися на дизайнера
Щоб обрати найкращий заклад освіти саме для вас, радимо скористатися інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися. Один із варіантів пошуку — подивитися, які виші обрали ваші попередники.
10 найпопулярніших університетів серед вступників 2024 року:
- Львівська національна академія мистецтв.
- Київський національний університет технологій та дизайну.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Київський національний університет будівництва і архітектури.
- Київський університет імені Бориса Грінченка.
- Національний авіаційний університет.
- Харківська державна академія дизайну і мистецтв.
- Київський університет культури.
З якими балами можна вступити на дизайн
Вступ на бюджет можливий з балами 130+. Наприклад, у 2024 році на бюджет прохідним був бал 133,32 — саме з таким результатом зараховували до Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії.
Конкурсні бали попередньої вступної кампанії допоможуть зорієнтуватися, який прохідний бал на дизайн, та у власних шансах на вступ — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
Середній конкурсний бал дивіться через пошук спеціальності «Дизайн» на сторінках ЗВО та Коледжі.
- Найвищий середній конкурсний бал на дизайн — 176,9 у Харківській державній академії дизайну і мистецтв.
- Найнижчій середній конкурсний бал на дизайн — 133,3 в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова.
Дізнатися, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на дизайн
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди, творчого конкурсу та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ, творчий конкурс та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Більше про конкурс творчих здібностей читайте у матеріалі Творчий конкурс: особливості випробувань.
Скільки років потрібно вчитися на дизайнера
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки та 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на дизайн
У 2025 році абітурієнти вступатимуть на дизайн за результатами НМТ 2022–2025 та творчого конкурсу.
Планується, що на НМТ 2025 учасники складатимуть тести з 3 обов’язкових предметів (української мови, математики та історії України) та 1 предмета на вибір (української літератури, географії, хімії, фізики, біології чи іноземної мови). Докладніше про тестування 2025 року читайте у статті НМТ 2025: що відомо про предмети та формат проведення та в телеграм-каналі для вступників. При підготовці до НМТ 2025 можете скористатися перевіреними та безплатними ресурсами та матеріалами.
Творчий конкурс проводиться безпосередньо у вишах в очному чи дистанційному форматі (як визначить виш). За кілька місяців до вступу всі заклади вищої освіти оприлюднюють програми творчих конкурсів на своїх сайтах, тому ви можете завчасно зорієнтуватися, як готуватися і що від вас очікуватимуть на творчому випробуванні. Наприклад, ось програма творчого конкурсу спеціальності 022 «Дизайн» в Українському державному університеті ім. М. Драгоманова.
Для вступу ви також маєте підготувати мотиваційний лист. Це обов’язковий документ, який подають усі вступники на будь-яку спеціальність та форму підготовки. Дізнайтеся, як його оцінюватимуть та як правильно написати мотиваційний лист.
Скільки коштує навчання на дизайні
Ціна за рік навчання часто залежить від розміру та престижності вишу, а також міста. У середньому потрібно заплатити від 25 000 до 30 000 тисяч гривень за рік навчання.
Найдорожчі програми з дизайну в Київському національному університеті культури і мистецтва — 63 500 грн / рік навчання.
Найдешевші програми з дизайну в Сумському державному педагогічному університеті ім. А. Макаренка — 11 900 грн / рік навчання.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Дизайн» можуть претендувати на грант у розмірі 15 000 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю 022 «Дизайн»
Випускники бакалаврських програм з дизайну можуть спробувати себе у таких професіях:
- дизайнер інтер’єру;
- дизайнер меблів;
- ландшафтний дизайнер;
- дизайнер-стиліст;
- колорист;
- художник-оформлювач тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 у розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.