Професійно-технічна освіта 2024: особливості та переваги навчання
Сьогодні інтерес до професійно-технічної освіти з боку держави дуже серйозний, оскільки вже зараз маємо прогнозувати повоєнну відбудову. Для підвищення престижу професійної освіти в Україні робиться чимало, а отже, попит на неї теж зростає. Говоримо про технічну освіту та її професії в Україні, висвітлюємо особливості вступу й навчання в професійно-технічних училищах.
Професійна / професійно-технічна освіта 2024: загальні моменти
Професійна / професійно-технічна освіта — це освіта, яка дозволяє здобути робітничу кваліфікацію та достатньо швидко отримати професію, щоб розпочати кар’єрний шлях. Навчання в професійно-технічних училищах може тривати від 6 міс до 3 років — залежно від обраного фаху та раніше здобутого освітнього рівня. Вступати до закладів професійно-технічної освіти можна як після 9 класу, так і 11 класу.
Де здобувають професійно-технічну освіту
Відповідно до Закону Про професійну (професійно-технічну) освіту в Україні існують такі заклади професійної освіти:
- професійно-технічні училища відповідного профілю;
- професійні ліцеї;
- центри професійної освіти;
- вищі професійні училища;
- навчальні центри;
- навчально-курсові комбінати тощо.
Професії, за якими вчать у цих закладах, можна переглянути в Державному переліку професій з підготовки кваліфікованих робітників у закладах професійної (професійно-технічної). Зокрема, це столяр, кравець, візажист-стиліст, живописець, пекар, електрослюсар будівельний тощо. Для кожної професії держава розробляє стандарти, де зазначає, чого має навчитися випускник та які має можливості для підвищення кваліфікації. Затверджені стандарти професійної освіти на своєму сайті публікує МОН. Ось приклад державного стандарту з професії «Флорист» від 2024 року.
Професійну / професійно-технічну освіту ви можете здобувати за будь-якою із цих форм:
- денна;
- вечірня (змінна);
- очно-заочна;
- дистанційна;
- мережева;
- екстернатна.
Тобто ви можете вчитися навіть без відриву від виробництва за індивідуальним навчальним планом.
До закладів професійної / професійно-технічної освіти можуть вступати особи з особливими освітніми потребами, якщо обрана професія підходить їм за станом здоров’я — тоді в професійно-технічному училищі чи коледжі відкривають інклюзивні групи.
Окремим здобувачам профосвіти держава надає особливий соціальний захист — наприклад, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, держава гарантує працевлаштування за фахом та забезпечує житлом. Ось повний перелік категорій осіб та передбаченої для них підтримки.
Скільки коштує навчання у профтехах
У державних і комунальних закладах професійна / професійно-технічна освіта безоплатна, тобто вона покривається коштом держави, як для громадян України, так і іноземців, які перебувають у країні легально. Під час навчання здобувачі освіти можуть розраховувати на стипендію мінімум 1250 гривень (станом на 2024 рік), безоплатне проживання в гуртожитку та отримувати оплату під час проходження практики на виробництві чи підприємствах.
Законом передбачено, що людина може здобувати безоплатно більше ніж одну професійну / професійно-технічну освіту та опановувати впродовж життя декілька спеціальностей. Ключові умови для повторного навчання:
- інтервал мінімум 3 роки після завершення попередньої профосвіти;
- підтверджений страховий стаж не менше 2-х років;
- наявність вільних місць у закладі профтехосвіти (після тих, хто вступає вперше).
Цих умов дозволено не дотримуватися, якщо людина за станом здоров’я не може працювати за здобутою раніше технічною освітою, професією та має відповідний висновок медико-соціальної експертної комісії. Або якщо державі / регіону невідкладно потрібні певні кваліфіковані робітники.
Який рівень освіти дає навчання у профтехах
Після завершення навчання в професійно-технічному училищі випускник, який успішно склав атестацію, отримує освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» відповідного розряду. Рівень «молодший спеціаліст» отримують випускники акредитованих вищих професійних училищ та центрів професійної / професійно-технічної освіти. Якщо учень вступав на базі 9 класів, то по завершенню навчання він також отримає документ про повну загальну середню освіту, тобто про опанування програми 10–11 класу.
Після опанування робітничої професії ви можете розпочати кар’єру, тобто йти працювати за фахом, або продовжити освіту за програмами підготовки фахового молодшого бакалавра. З рівнем «молодшого спеціаліста» можливий вступ до закладів вищої освіти.
Вступ до закладів професійної / професійно-технічної освіти
Для вступу до професійно-технічного училища вам не потрібно складати НМТ. При цьому вступ до акредитованих вищих професійно-технічних навчальних училищ або центрів професійної освіти, де навчають за державним або регіональним замовленням, може відбуватися на конкурсній основі. Заклади самостійно визначають критерії для відбору вступників. Це може бути співбесіда, середній бал шкільного атестата, вступні випробування. Тож докладну інформацію про умови вступу варто вивчати на сайті закладів, де плануєте опановувати робітничу професію, у розділах «Вступникам» або «Абітурієнтам». Як приклад — правила прийому на 2024 рік у Запорізькому політехнічному центрі професійно-технічної освіти. Варто розуміти, що умови вступу на професійно-технічну освіту можуть відрізнятися залежно від того, на базі якої освіти вступаєте: після 9 чи 11 класу.
Обираючи спеціальності професійно-технічної освіти, радимо скористатися нашим каталогом професій. Дізнайтеся також про Вступ до фахових коледжів 2024: умови та правила прийому.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.