Менеджмент: усе про спеціальність 073
Спеціальність 073 «Менеджмент» у 2024 році посіла друге місце в десятці найпопулярніших спеціальностей — вступники подали на цю спеціальність понад 46 тисяч заяв. Розбираємось, що являє собою спеціальність «Менеджмент», що треба для вступу на менеджмент, який прохідний бал на менеджмент, що дає освіта менеджмент та ким можна працювати за спеціальністю 073.
Загально про спеціальність 073 «Менеджмент»
Менеджмент належить до галузі знань 07 «Управління та адміністрування». Виші готують спеціалістів, здатних розв’язувати практичні проблеми та профільні задачі з управління та адміністрування організацій, ефективно управляти бізнес-процесами, вибирати оптимальні бізнес-моделі та розробляти управлінські рішення. Коротко кажучи, менеджери — це спеціалісти, здатні ефективно управляти людьми та організаціями.
Ця спеціальність приваблює абітурієнтів, які хочуть отримати сучасну, затребувану та широку спеціальність, яка дозволить працювати у багатьох галузях та за різними спеціалізаціями.
Приклади освітніх програм, на які виші набирають вступників у межах спеціальності 073:
- менеджмент;
- логістика;
- управління і бізнес-адміністрування;
- управління бізнесом, інновації та підприємництво;
- менеджмент міжнародного бізнесу
- HR–менеджмент.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 073 «Менеджмент» держава виділила 630 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності 073 «Менеджмент»
Майбутні менеджери вивчають історію розвитку менеджменту, а також концепції системного, ситуаційного, антикризового, інноваційного та інших видів менеджменту.
Вас вчитимуть обґрунтовувати управлінські рішення (за допомогою економічного аналізу, моделювання та інших технологій) і методів реалізації цих рішень (за допомогою методів маркетингових досліджень, систем контролю та мотивації, методів прогнозування і планування тощо).
Оскільки завдання менеджера — ефективно управляти організацією та піклуватися про її конкурентоспроможність, ви також вивчатимете економічні дисципліни: мікро- та макроекономіку, облік та аудит, зовнішньоекономічну діяльність, цифрову економіку тощо. Звісно, набір цих дисциплін залежить від профілю освітньої програми.
Усі компетенції та навички випускників цих освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 073 «Менеджмент».
Де навчатися на менеджера
Щоб обрати найкращий заклад освіти саме для вас, радимо скористатись інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися. Один із варіантів пошуку — подивитися, які виші обрали ваші попередники.
10 найпопулярніших університетів серед вступників 2024 року:
- Державний торговельно-економічний університет.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
- Національний транспортний університет.
- Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
- Національний авіаційний університет.
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Незалежний рейтинговий сервіс EduRank.org у 2023 році оновив свій список університетів з найкращими кафедрами / інститутами менеджменту. Цей рейтинг враховує кількість наукових статей та досліджень, зроблених у певному університеті.
До десятки найкращих в Україні увійшли:
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Національний авіаційний університет.
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».
- Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
- Західноукраїнський національний університет.
- Сумський державний університет.
- Харківський національний університет радіоелектроніки.
- Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут».
З якими балами можна вступити на менеджмент
Вступ на бюджет можливий з балами вище за 130. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на менеджмент був бал 182,62 — саме з таким результатом зараховували до Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
Конкурсні бали попередньої вступної кампанії допоможуть зорієнтуватися, скільки балів потрібно для вступу на менеджмент та у власних шансах на вступ — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
Середній конкурсний бал дивіться через пошук спеціальності «Менеджмент» на сторінках ЗВО та Коледжі.
- Найвищий середній конкурсний бал на менеджмент — 159,6 у ТОВ «Вищий навчальний заклад «Aмерікан Юніверсіті Київ».
- Найнижчій середній конкурсний бал на менеджмент — 127 у Придніпровському інституті Приватного акціонерного товариства «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна академія управління персоналом».
Дізнатися, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на менеджмент
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Скільки років потрібно вчитися на менеджера
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 6 місяців |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки та 6 місяців |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці |
Що готувати для вступу на менеджмент
У 2025 році вступ можливий за результатами НМТ 2022–2025.
Планується, що на НМТ 2025 учасники складатимуть тести з 3 обов’язкових предметів (української мови, математики та історії України) та 1 предмета на вибір (української літератури, географії, хімії, фізики, біології чи іноземної мови). Докладно про тестування 2025 року читайте у статті НМТ 2025: що відомо про предмети та формат проведення та в телеграм-каналі для вступників.
На НМТ 2025 варто готувати всі 4 предмети, адже потрібно як мінімум набрати порогові бали для кожного предмета, та найретельніше радимо готуватися до тесту з української мови та математики, а серед вибіркових дисциплін обрати географію. Адже саме ці предмети мають найбільші вагові коефіцієнти (0,35, 0,4 та 0,35), відповідно ці предмети найбільше впливатимуть на розрахунок конкурсного бала. Про формулу конкурсного бала читайте у матеріалі Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
При підготовці до НМТ 2025 можете скористатися перевіреними та безплатними ресурсами та матеріалами.
Для вступу ви маєте підготувати мотиваційний лист. Це обов’язковий документ, який подають усі вступники на будь-яку спеціальність та форму підготовки. Дізнайтеся, як його оцінюватимуть та як правильно написати мотиваційний лист.
Скільки коштує навчання на менеджменті
Ціна за рік навчання часто залежить від розміру та престижності вишу, а також міста. У середньому потрібно заплатити від 20 000 до 30 000 тисяч гривень за рік навчання.
- Найдорожчі програми з менеджменту в ІТ Степ Університет — 122 000 гривень / рік навчання, у Національному університеті «Києво-Могилянська академія» — 68 000 гривень / рік.
- Найдешевші програми з менеджменту в Бердянському державному педагогічному університеті — 8 200 гривень / рік та в Українському державному університеті залізничного транспорту — 9 950 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Менеджмент» можуть претендувати на грант лише другого рівня у розмірі 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю 073 «Менеджмент»
Менеджментська освіта передбачає підготовку спеціалістів в управлінні та адмініструванні, а значить випускникам спеціальності 073 «Менеджмент» відкриті управлінські позиції. Серед них:
- керівник підрозділу чи філії;
- менеджер з управління персоналом;
- HR-менеджер;
- бізнес-консультант;
- менеджер з логістики;
- менеджер з маркетингу;
- фінансовий спеціаліст тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.