Про рівні освіти для вступу: що таке БСО, ПЗСО, НРК 5, НРК 7
Щоб вступати до вишів, потрібно мати певний освітній рівень та відповідний документ. Розбираємося, які існують рівні та ступені освіти, пояснюємо, що таке національна рамка кваліфікацій (НРК) та як розуміти цифрові позначки НРК.
У Порядках прийому на навчання широко використовуються абревіатури на кшталт БСО, ПЗСО та НРК, які означають здобутий раніше рівень освіти. Варто розрізняти ці рівні, щоб розуміти, який з документів про попередню освіту вам доведеться подавати та на який наступний рівень освіти він може бути перепусткою. Розглянемо, що означають ці рівні та де їх здобути.
БСО, ПЗСО, КР та інші освітні рівні
- БСО, або базова середня освіта
БСО — це рівень освіти, який здобувають учні після 9 класу. На базі БСО можна вступати на навчання до фахових коледжів та закладів професійної / професійно-технічної освіти, щоб здобути освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст» чи рівень фахового молодшого бакалавра.
- ПЗСО, або повна загальна середня освіта
ПЗСО — це рівень, який здобувають випускники 11 класів та закладів фахової передвищої чи вищої освіти, якщо вони вступили до останніх після 9 класу та опанували у цих закладах шкільну освітню програму. На основі ПЗСО можна вступати як до закладів передвищої освіти (фахових коледжів), так вже і до закладів вищої освіти (різноманітних коледжів та університетів).
- КР, або кваліфікований робітник
КР — це рівень, який здобувають випускники закладів професійної / професійно-технічної освіти. На основі КР можна вступати до закладів фахової передвищої освіти.
- Молодший спеціаліст
Молодший спеціаліст — це рівень, який здобувають випускники закладів професійної / професійно-технічної освіти. На основі молодшого спеціаліста можна вступати до закладів фахової передвищої освіти, а також до закладів вищої освіти, тобто університетів.
- Фаховий молодший бакалавр
Фаховий молодший бакалавр — це ступінь, який здобувають випускники закладів фахової передвищої освіти. На основі фахового молодшого бакалавра можна вступати до закладів вищої освіти, щоб здобути ступінь бакалавра.
- Молодший бакалавр
Молодший бакалавр — це ступінь, який здобувають випускники коледжів за програмою початкового рівня вищої освіти, який дорівнює 90-120 кредитів ЄКТС. На основі молодшого бакалавра можна вступати до закладів вищої освіти на бакалаврат.
Варто зазначити, що з 2024 року набір вступників для здобуття ступеня молодшого бакалавра не проводиться — це регулює Закон Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року.
- Бакалавр
Бакалавр — це перший рівень вищої освіти, який здобувають випускники бакалаврської програми в університеті. Ступінь бакалавра дає право вступати до магістратури.
- Магістр
Магістр — це другий рівень вищої освіти, який здобувають випускники університетів після закінчення магістерської програми. На основі магістра можна вступати до аспірантури.
- Доктор філософії / доктор мистецтва
Доктор філософії / доктор мистецтва — третій рівень вищої освіти, який здобувають випускники аспірантури, які захистили свої наукові роботи.
Усі ці освітні рівні / ступені освіти також відображені в національній рамці кваліфікацій (НРК), яка адаптована під національні та європейські стандарти.
Що таке НРК та як розуміти цю шкалу
Національна рамка кваліфікацій або НРК — це послідовний опис усіх освітніх рівнів, що враховує вимоги ринку праці та описує уміння та навички, які має людина на певному рівні. Також ця рамка дозволяє порівнювати та зіставляти освітні й професійні кваліфікації, які людина здобула в Україні, з тими, які отримують за кордоном. Кожен рівень — це завершений етап освіти.
В Україні діє така рамка кваліфікацій:
- НРК 1 — початкова шкільна освіта;
- НРК 2 — базова середня освіта (9 класів) / початковий рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- НРК 3 — повна загальна середня освіта (11 класів) / базовий рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- НРК 4 — вищий рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- НРК 5 — молодший бакалавр / фаховий молодший бакалавр;
- НРК 6 — бакалавр;
- НРК 7 — магістр;
- НРК 8 — доктор філософії / доктор мистецтва.
Отже, якщо в правилах прийому ви бачите вимогу для вступу НРК 5, то відтепер знаєте, що це рівень молодшого бакалавра та фахового молодшого бакалавра, який можна здобути у фахових коледжах чи звичайних коледжах після 9 чи 11 класу.
НРК 6, або ж освітній рівень бакалавра, потребує 4 років навчання у закладі вищої освіти.
НРК 7 — це освітній рівень магістра, який можна здобути на основі бакалавра (НРК 6) або на базі магістра (НРК 7), здобутого за іншою спеціальністю.
Вивчаючи Порядок прийому на навчання до будь-якого навчального закладу, звертайте увагу на вимоги щодо основи вступу, тобто раніше здобутого освітнього рівня.
Вступникам на бакалаврат варто знати, яким буде вступ 2024, як рахувати конкурсний бал, а також про нову модель фінансування вищої освіти. А для тих, хто планує цьогоріч вступати до коледжу, радимо ознайомитися з нашою статтею Вступ до фахових коледжів 2024: умови та правила прийому.
Підписуйтеся на телеграм-канал для вступників, щоб бути в курсі важливих новин вступної кампанії 2024 — ми публікуємо лише офіційну інформацію.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.