Вагові коефіцієнти та конкурсний бал 2024
Щоб вступити до омріяного вишу, в абітурієнта має бути достатній конкурсний бал. На його розрахунок впливають не тільки результати вступних випробувань, але й певні коефіцієнти. Відповідно в різних вишах на окремі спеціальності у вступника можуть бути різні шанси вступити на навчання. Пояснюємо, як працюють вагові коефіцієнти та який конкурсний бал достатній для вступу 2024.
Для вашої зручності на нашому сайті Education.ua є покращений калькулятор для обчислення конкурсного бала, який працює автоматично. Все, що вам потрібно зробити, — це обрати рік складання НМТ, ввести свої бали НМТ та за потреби творчого конкурсу, а система врахує всі необхідні коефіцієнти та порахує ваш конкурсний бал відповідно до обраної спеціальності. Скористатися калькулятором розрахунку конкурсного бала НМТ ви можете на картках конкурсних пропозицій кожного ЗВО. Також одразу ви зможете подивитися власні шанси на вступ, адже побачите середній конкурсний бал вступинків на обрану спеціальність минулого року.
Конкурсний бал 2024
Конкурсний бал — це загальний результат абітурієнта, який обчислюється за спеціальною формулою та з яким він може брати участь у конкурсному відборі при вступі до вишу. Крім особистих навчальних досягнень вступника (балів НМТ/ЗНО чи за творчий конкурс) на конкурсний бал впливає ще декілька важливих показників, зокрема обрана спеціальність і місцерозташування вишу. Саме тому варто детально розібратися, як рахувати конкурсний бал 2024, і чому для різних спеціальностей буде різний результат. Це допоможе вам підібрати освітні програми, де ваші шанси на вступ будуть вищими.
Прохідні бали для вступу 2024
Щоб узяти участь у конкурсі на бюджет 2024, ви маєте набрати мінімум 130 балів — таку норму містить проєкт Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти 2024. Тобто якщо ваш конкурсний бал буде нижчий за 130 балів, ви не зможете розраховувати на бюджетне навчання. Мінімальний бал для вступу на контракт виші встановлюють самостійно.
Водночас на деякі спеціальності для вступу, зокрема й на контракт, вам потрібен буде вищий конкурсний бал. Ви маєте набрати не менше 150 балів, щоб вступити на спеціальності галузей знань:
- 08 «Право»;
- 28 «Публічне управління та адміністрування»;
- 29 «Міжнародні відносини»;
- 22 «Охорона здоров'я» (на спеціальності 221 «Стоматологія», 222 «Медицина», 226 «Фармація, промислова фармація», 228 «Педіатрія»).
Як рахувати конкурсний бал 2024: формула та розшифровка
У проєкті Порядку прийому на навчання для вступників на бакалаврат вказані 3 формули розрахунку конкурсного бала — залежно від того, якого року результати вступних випробувань подаватиме абітурієнт. Та для розуміння формули конкурсного бала 2024 спочатку розшифруємо її складники:
- К1, К2, ... — вагові коефіцієнти (розбираємо нижче);
- П1, П2, … — оцінки з предметів НМТ 2024;
- КТ — коефіцієнт творчого конкурсу;
- ТК — оцінка за творчий конкурс (для тих спеціальностей, де він потрібен для вступу);
- КЄФВВ — коефіцієнт єдиного фахового вступного випробування;
- БЄФВВ — оцінка єдиного фахового вступного випробування (це випробування можуть складати абітурієнти, які вступають на основі НРК 5 на спеціальності галузей знань 07 «Управління та адміністрування», 20 «Аграрні науки та продовольство», 28 «Публічне управління та адміністрування», спеціальностей 028 «Менеджмент соціокультурної діяльності», 051 «Економіка»);
- ОУ — бал за шкалою від 0 до 10 за успішне закінчення в рік вступу підготовчих курсів на базі ЗВО (для вступу до нього на спеціальності, яким держава надає підтримку).
Якщо ви вступаєте після 11 класу або на базі НРК 5 за результатами НМТ 2024 року, матурального іспиту та творчого конкурсу, то конкурсний бал розраховується за формулою:
Конкурсний бал (КБ) = (К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3+ К4 × П4 + КТ × TK + КЄФВВ × БЄФВВ) / (К1 + К2 + К3+ К4 + КТ + КЄФВВ) + ОУ.
Якщо ви вступаєте після 11 класу або на базі НРК 5 за результатами НМТ 2023, НМТ 2022 років або ЗНО 2021 року, матурального іспиту або творчого конкурсу, то конкурсний бал розраховується за формулою:
Конкурсний бал (КБ) = (К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3 + КТ × TK + КЄФВВ × БЄФВВ) / (К1 + К2 + К3 + КТ + КЄФВВ).
Якщо ви вступаєте на основі НРК 5 за результатами ЗНО 2021 року з двох предметів, рахуйте конкурсний бал за такою формулою:
Конкурсний бал (КБ) = (К1 × П1 + К2 × П2 + КТ × TK + КЄФВВ × БЄФВВ) / (К1 + К2 + КТ + КЄФВВ).
Якщо ви не складали єдине фахове вступне випробування або не відвідували курси та, відповідно, не маєте цих показників, то просто пропускаєте їх, підставляючи свої дані до формули.
Остаточно конкурсний бал множиться на регіональний (РК) та галузевий (ГК) коефіцієнти — це стосується всіх трьох запропонованих формул. Тож після того, як ви порахували свій конкурсний бал за формулою, вам потрібно помножити його ще на два коефіцієнти: регіональний та галузевий.
Галузевий коефіцієнт = 1,02, якщо заявам на спеціальності, які підтримує держава, ви надасте пріоритети 1 та 2, тобто виокремите їх для себе як найбажаніші. У решті випадків галузевий коефіцієнт = 1.
Регіональні коефіцієнти вже затверджені: 1,07 для Запорізької, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Чернігівської областей; 1,04 — для Дніпропетровської, Полтавської областей, а також Бучанського району Київської області; 1 — для усіх інших.
Якщо після домноження на коефіцієнти конкурсний бал перевищує 200, він встановлюється таким, що дорівнює 200.
Переваги для окремих вступників
Абітурієнтам з числа членів збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах, Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських іграх, зарахують із двох конкурсних предметів (за їхнім вибором) оцінки по 200 балів. Цих вступників визначатимуть у наказах Міністерство освіти і науки та Міністерство молоді та спорту України.
Призери та переможці чемпіонатів Європи та чемпіонатів Світу з олімпійських видів спорту, всесвітньої Гімназіади, чемпіонатів України (з олімпійських видів спорту), які вступатимуть на спеціальності 014 «Середня освіта (Фізична культура)» та 017 «Фізична культура і спорт» отримають найвищий ОУ, тобто 10 балів. Для підтвердження потрібно мати диплом / грамоту / сертифікат тощо про статус призера або переможця цих змагань, де буде зазначено ПІБ, дата, місця проведення та здобутий результат (зайняте місце). Якщо при цьому конкурсний бал перевищить 200, то він встановлюється таким, що дорівнює 200.
Що таке вагові коефіцієнти
Вагові коефіцієнти додають значення тим предметам, які найбільше стосуються обраної спеціальності. Іншими словами — ваговий коефіцієнт визначає, наскільки предмети, які абітурієнт складав для вступу, відповідають профілю обраної спеціальності. Наприклад, математика для спеціальності 051«Економіка» має коефіцієнт 0,4. А для спеціальності 024 «Хореографія» вона «важить» 0,1. Отже, для майбутніх економістів математика є важливіша, ніж для майбутніх хореографів, а тому підсилить конкурсний бал саме для економічної спеціальності.
Подивіться весь перелік вагових коефіцієнтів, щоб обрати потрібний для вашої спеціальності предмет НМТ.
Коефіцієнт творчого конкурсу 2024
Творчий конкурс у 2024 році має коефіцієнт 0,6 для всіх творчих спеціальностей, а для спеціальності 017 «Фізична культура і спорт» КТ дорівнює 0,25 — згідно з додатком 7 до проєкту Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році.
Нагадаємо: цього року для вступу на творчу / спортивну спеціальність не достатньо скласти творче випробування — доведеться також мати результати НМТ.
Як працюють вагові коефіцієнти: приклад
Наприклад, для спеціальності 053 «Психологія» вагові коефіцієнти такі:
- українська мова — 0,35;
- математика — 0,4;
- історія України — 0,25;
- іноземна мова — 0,25;
- біологія — 0,4;
- фізика — 0,2;
- хімія — 0,2;
- українська література — 0,25;
- географія — 0,25.
Бачимо, що для майбутніх психологів важливо знати та скласти математику та біологію, адже саме ці предмети мають найвищий коефіцієнт — 0,4.
А от для спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» ключовим буде ваговий коефіцієнт творчого конкурсу — 0,6 балів, водночас коефіцієнти з усіх інших предметів — 0,1.
Для вступу на спеціальність 181 «Харчові технології» найвищий коефіцієнт 0,5 застосовують для математики, фізики та хімії.
Отже, коли обиратимете, який предмет НМТ складати на вибір, проаналізуйте таблицю вагових коефіцієнтів, адже це може підсилити ваші можливості на вступ до університету.
Дізнайтеся більше, яким буде вступ 2024 та підписуйтеся на телеграм-канал для вступників — ми публікуємо перевірену інформацію про перебіг вступної кампанії без спаму та реклами.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.