Чи повинні випускники вишів відпрацьовувати навчання на бюджеті
Українська вища освіта зазнає великих трансформацій. Та особливо чутливо суспільство реагує на зміни, пов’язані з фінансуванням і відшкодуванням грошей. Дізнайтеся, чи повинні випускники вишів відпрацьовувати навчання, за яке сплатила держава, та які новації планують посадовці для студентів-бюджетників найближчим часом.
Про обов’язок випускників відпрацьовувати бюджетне навчання
Зараз випускники вишів, підготовка яких здійснюється за держзамовленням, не повинні відпрацьовувати своє навчання. Але з цього правила є виняток — випускники військових вишів, які після навчання направляються для подальшого проходження служби. Це регулює стаття 64 Працевлаштування випускників закладів вищої освіти Закону України «Про вищу освіту». Варто зазначити, що норма відпрацьовувати бюджетне навчання існувала раніше, але у 2017 році її скасували. Вона передбачала, що випускники-бюджетники окремих спеціальностей, зокрема педагогічних та медичних, після закінчення університету мали працювати 3 роки за направленням. Якщо випускник порушив цю норму, то мав відшкодувати вартість навчання та стипендію, якщо отримував її під час навчання. Саме тому в мережі періодично з’являються новини про те, що деякі колишні студенти мають повернути борги державі за невідпрацювання за направленням, як-от в Івано-Франківському національному медичному університеті, про який розповідало Суспільне.
Також МОН зазначає, що відпрацьовувати протягом 3-х років мають випускники ЗВО педагогічних спеціальностей, які уклали договір про роботу в школі або в закладі профтехосвіти та отримали адресну грошову допомогу, так звані «підйомні» гроші. Якщо з певних причин випускник порушить умови договору, то має повернути отримані кошти.
Які зміни планує МОН для студентів-бюджетників
5 січня 2024 року Кабмін узгодив проєкт Закону, у якому йдеться про нову модель фінансування вищої освіти. Докладно деякі аспекти ми вже висвітлювали в статті Скасування бюджету: що відомо про гранти для вступників 2024.
Запропоновані зміни стосуватимуться й майбутнього працевлаштування випускників-бюджетників: студентам, навчання яких покриватиметься повністю з бюджету, держава запропонує перше робоче місце. «Державне замовлення означає, що держава платить за все навчання і має забезпечити перше робоче місце», — зазначив заступник міністра освіти Михайло Винницький в етері 1+1. Мова про тих студентів, навчання яких держава покриє на 100 %.
Також у проєкті йдеться, що випускники, які навчались на бюджеті, «можуть бути направлені для працевлаштування». Інформація про бюджетників буде додана до відповідної бази даних територіальних органів у сфері зайнятості населення. Якщо роботодавець зробить пропозицію роботи, то студент повинен буде її прийняти впродовж місяця, адже таке зобов’язання на нього ляже ще на етапі, коли він підписуватиме договір про навчання.
Договір про працевлаштування студент-бюджетник має укласти, коли провчиться половину строку навчання, але не пізніше ніж за пів року до закінчення навчання. Студенти, які підпишуть такий договір, зможуть розраховувати на підвищену стипендію. Якщо студент не укладе договір про працевлаштування, він має написати заяву про переведення на контракт. Якщо не захоче перейти на навчання за власний кошт, його відрахують. Відмовитися від підписання договору про працевлаштування та продовжити навчання на бюджеті можна лише, якщо студент вступить на військову службу або на службу до органів охорони правопорядку.
Якщо цей законопроєкт проголосують, відпрацьовувати бюджетне навчання доведеться не менше трьох років. Медики та педагоги, які зголосяться працювати в сільській місцевості, отримають безоплатне користування житлом.
«Якщо ж, провчившись 2–3 роки, студент розуміє, що з якихось причин неправильно обрав професію, він не готовий 3 роки працювати в цій професії в інтересах держави в державній сфері, він може відмовитися від подальшого навчання в державному замовленні і, не повертаючи кошти, перейти на контракт», — зазначає міністр освіти в сюжеті ТСН Оксен Лісовий.
Наразі законопроєкт перебуває на обговоренні, тому невідомо, які із цих пропозицій залишать і ухвалять остаточно. Як тільки закон набуде сили, ми повідомимо про це в наших новинах та телеграм-каналі для вступників — підписуйтесь, щоб не пропустити важливих повідомлень.
Дізнайтеся, які спеціальності є важливими для держави та в які вона готова інвестувати гроші. Читайте більше новин вищої освіти на порталі Education.ua.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.