Вступ до коледжів після 9 класів: умови та правила прийому 2025

Випускники 9 класів можуть продовжити здобувати освіту в коледжах. Це дозволить швидше розпочати кар'єрний шлях. Пропонуємо ознайомитися з основними термінами та правилами вступу в коледжі після 9 класу у 2025 році.
Вступ до коледжу після 9 класу — це можливість опанувати бажану спеціальність у коротші терміни, адже коледжі готують фахових молодших бакалаврів за більшістю галузей знань і спеціальностей.
Навчання у коледжі має й інші переваги:
- можливість вступати без НМТ;
- навчальна та виробнича практика, яка є перевагою при пошуку роботи;
- студенти, які отримали лише базову середню освіту, здобувають одночасно й повну загальну середню освіту, і спеціальність.
Врахуйте, що на основі базової середньої освіти, або ж 9 класів, можна вступати лише до закладів передвищої освіти — фахових коледжів і професійно-технічних училищ. Зі свідоцтвом про базову середню освіту не можна вступати до університетів, але до цих закладів освіти ви можете вступити на скорочену програму навчання після закінчення коледжу.
Коротко про фахову передвищу освіту
Фахова передвища освіта — це рівень освіти, на якому студенти здобувають ступінь фахового молодшого бакалавра, що дозволяє їм після випуску працювати за спеціальністю або продовжити навчання в університеті. До фахової передвищої освіти належить і спеціалізована фахова передвища освіта — мистецька, спортивна чи військова. До коледжів можна вступати після 9 класів на основі БСО (базової середньої освіти). Навчання триває 3–4 роки залежно від спеціальності.
Підібрати фаховий коледж для себе ви можете у розділі Коледжі.
Якщо ви вступаєте після 9 класу, під час навчання в коледжі також вивчатимете програми повної загальної середньої освіти, тобто шкільну програму 10–11 класів.
Як вступити в коледж після 9 класів
Вступ розпочнеться з реєстрації електронного кабінета на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти з 25 червня 2025 року. При реєстрації вступник обирає «Вступ для здобуття фахової передвищої освіти» та вносить необхідні дані.
Для реєстрації потрібні:
- свідоцтво про базову загальну середню освіту (після 9 класу);
- документ, що посвідчує особу: ідентифікаційни код або свідоцтво про народження (для вступників молодше 14 років);
- фотокартка 3х4 (в електронному форматі);
- документи про пільги (за наявності) — документи про пільги потрібно додати до подання першої заяви на вступ, звернувшись до приймальної комісії найближчого коледжу;
- мотиваційний лист.
Окрім реєстрації електронного кабінету потрібно:
- Скласти вступні випробування: співбесіду або творчий конкурс, якщо вступаєте на мистецьку / спортивну спеціальність.
- Подати заяву на вступ через особистий кабінет.
- Отримати рекомендацію на зарахування.
- Підтвердити вибір коледжу в особистому кабінеті.
- Укласти Договір про навчання з коледжем.
Основні дати та терміни вступу на основі базової середньої освіти (9 класів)
- 25 червня — старт реєстрації електронних кабінетів на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти;
- 1–14 липня — прийом заяв;
- 15–23 липня — проведення творчих конкурсів і співбесід;
- 23–25 липня — оприлюднення рейтингових списків;
- до 29 липня (до 12:00) — виконання вимог до зарахування на бюджет;
- 29 липня (до 20:00) — оновлення списків після виконання / невиконання вимог рекомендованими на бюджет;
- до 31 липня (до 18:00) — виконання вимог до зарахування особами, які отримали пропозицію на бюджет після оновлення списків;
- до 1 серпня — зарахування на бюджет;
- до 4 серпня — зарахування на контракт;
- до 8 серпня — переведення на вакантні бюджетні місця.
Деякі коледжі можуть проводити додаткові набори вступників після 9 класів. Подати документи в додатковий набір можна до 20 жовтня, але лише на контракт.
Що треба для вступу в коледж після 9 класу
Щоб узяти участь у конкурсному відборі, вступникам потрібні результати: творчого конкурсу (для творчих спеціальностей) або співбесіди. На співбесіді перевірятимуть ваші знання з одного або двох предметів — залежно від обраної спеціальності. Питання будуть на основі шкільних програм за 9 класів. Програми іспитів ви можете знайти на сайтах коледжів, які розглядаєте для вступу, — коледжі мають оприлюднити їх до 10 квітня 2025 року.
Вступники, які є членами збірних команд України та брали участь у міжнародних олімпіадах (відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України), Олімпійських, Параолімпійських і Дефлімпійських іграх (за поданням Міністерства молоді та спорту України), зараховується оцінка 200 балів.
Особливості вступу до коледжу після 9 класів
- Подача документів на вступ відбуватиметься через особистий електронний кабінет вступника на сайті Єдиної державної бази питань освіти.
- У 2025 році вступники подають заяви та мотиваційний лист.
- Усі абітурієнти зможуть відстежувати статуси своїх заяв і результати вступу в особистому кабінеті.
- На бюджет можна подати до 5 заяв, на бюджет і контракт разом — до 15 заяв.
У якому форматі пройдуть вступні випробування 2025
Це заклад освіти вирішуватиме самостійно — вступні випробування (творчі конкурси та співбесіди) можуть відбутися очно, дистанційно або в змішаному форматі.
Виберіть свій коледж у розділі Коледжі.
Стежте за новинами вступної кампанії на Education.ua та підписуйтесь на телеграм-канал для вступників, щоб першим дізнатися важливі та перевірені новини вступної кампанії 2025 року.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Уточніть, у якому місті коледж нафти і газу, адже їх кілька. Загалом вам потрібно орієнтуватися на правила конкретного закладу. Як приклад — програми співбесід з української мови та математики в Полтавському фаховому коледжі нафти і газу, які були торік. Програми співбесід 2025 року коледжі мають оприлюднити у квітні.
Поки невідомо, адже Порядок прийому до коледжів 2025 ще на затвердженні. Торік на контракт деякі коледжі могли набирати вступників за мотиваційними листами. Як тільки з'являться правила цього року, ми повідомимо про це, зокрема в нашому телеграм-каналі.
Програми співбесід не залежать від бюджету/контракту, а складаються на основі шкільних програм.
Якщо ви маєте на увазі Хмельницький політехнічний фаховий коледж, то вам потрібно орієнтуватися на правила прийому на їхньому сайті. Для 2025 року вони з'являться дещо пізніше, але торік вступникам на базі 9 класів потрібно було скласти співбесіди з української мови та математики. Питання будуть на основі програм за 9 класів школи.
Загалом вікових обмежень для вступу до вишів немає.
Залишити коментар