Вчимося планувати життя: як тримати баланс у 2024 році
Від уміння розпоряджатися часом залежить продуктивність у навчанні чи роботі, а також якість відпочинку. Тож щоб знаходити баланс між обов’язковими задачами та особистим життям, важливо розвивати навичку ефективного планування. Підказуємо дієві поради, техніки та методики, які допоможуть вам раціонально використовувати час у 2024 році й встигати все заплановане в різних сферах життя.
6 основних кроків до балансу всіх сфер життя та ефективного планування
Якщо ви читаєте цю статтю, скоріш за все, ви незадоволені деякими аспектами свого життя. Можливо, ви багато працюєте, тож більше у вашому житті ні на що не вистачає часу. Чи, навпаки, вам добре знайомий такий підступний стан як прокрастинація, тому ви хочете, щоб ваша продуктивність стала вищою. Тож насамперед ви маєте визначити вашу мету — навіщо вам змінювати підхід до життя та чого й у яких сферах ви прагнете досягти.
Проаналізуйте, які сфери потребують більше уваги
Для цього можете використовувати методику Колесо балансу — це діаграма у вигляді кола, що поділене на 8 секторів: здоров’я, робота, родина, відпочинок, фінанси, саморозвиток, хобі, друзі. Ви маєте за десятибальною шкалою оцінити рівень задоволеності кожною із цих сфер та відповідно заштрихувати цей сектор. Будьте об’єктивні та відверті, адже тут немає правильних чи неправильних відповідей. Коли оціните кожний сектор, проаналізуйте результат: оптимально, якщо колесо вийде більш менш круглим. Якщо помітили яскравий дисбаланс, тобто різке «просідання» якоїсь зі сфер — це привід приділити цій сфері більше часу та поміркувати, як виправити ситуацію. Наприклад, якщо у вас просідання у сфері «Родина», то як варіант вирішення ви можете прописати: започаткувати традицію щонеділі гуляти парком та/або відвідувати раз на місяць театральні вистави. Водночас вам не обов'язково дотримуватися цього балансу, особливо якщо зараз ви маєте якусь ключову та конкретну ціль. Наприклад, якщо ваша мета — отримати диплом, цілком нормально, якщо ви сфокусуєте максимум зусиль і часу саме на ній.
Визначайте конкретні цілі
Планування часу пов’язане насамперед з визначенням чітких і досяжних цілей у кожній зі сфер вашого життя. При чому вам потрібно виокремити як довгострокові, так і короткострокові цілі, адже саме вони визначатимуть зміст ваших щоденних справ. Сформулюйте ціль так, щоб вона була конкретною і вимірюваною. Наприклад, у сфері саморозвитку ваша мета — опанувати англійську мову. Тому формулюйте ціль так: «через пів року вивчити англійську мову до рівня B1». При цьому свою довгострокову ціль ви маєте підсилювати короткостроковими цілями. Якщо продовжити приклад з вивченням англійської, то це може бути: підібрати та відвідувати тричі на тиждень курси, використовувати мобільні застосунки по 15 хвилин на день, спілкуватися з носієм мови, самостійно читати по 3 тексти на тиждень, проходити наприкінці кожного місяця онлайн-тестування тощо.
Дотримуйтесь щоденного розкладу
Регулярність створює звичку, а звичка — ключ до успіху. Розподіліть свій час на конкретні блоки для роботи / навчання, відпочинку, особистого часу та сну. Можете дотримуватися правила трьох вісімок, яке полягає у рівномірному розділенні 24 годин на 3 частини: 8 годин — навчання / робота; 8 годин — дозвілля, хобі, спілкування з близькими; 8 годин — сон.
Ваш планувальник — це ваш навігатор, тому намагайтеся передбачити абсолютно всі задачі, навіть дрібні, які потребують мінімум часу (наприклад, запис до стоматолога). Плануйте наступний день звечора — тоді вже зранку ви зможете продуктивно слідувати списку. Дотримуйтеся цього розкладу якнайточніше, а всі виконані справи маркуйте або викреслюйте.
Складаючи щоденний розклад, завжди залишайте час («віконце» у 30–45 хвилин) на непередбачувані справи. Цей час може піти на незаплановані робочі наради, телефонний дзвінок від друзів, з якими давно не спілкувалися, або ви зможете використати його для саморозвитку, наприклад, перегляду вебінару чи пошуку курсів.
Обов’язково прописуйте у свій щоденний розклад справи, які вас надихають або допомагають перезавантажитися: хобі, спорт, перегляд фільмів, зустріч з рідними, відвідування культурних заходів тощо. Відновлення сил та винагорода себе допомагає підтримувати емоційне та фізичне здоров’я.
Розставляйте пріоритети
Коли плануєте поточні справи, тобто пишете список задач на день / тиждень, розставляйте їх за рівнем важливості / терміновості. Для цього можете використовувати матрицю Ейзенхауера, зміст якої полягає в тому, щоб усі задачі розподілити у квадраті з 4-х блоків:
- Блок А — важливі та термінові справи, які потрібно вирішити якнайшвидше (наприклад, візит до лікаря);
- Блок В — важливі, але нетермінові справи (це поточні робочі / побутові справи);
- Блок С — неважливі, але термінові справи (це задачі, які можна доручити іншим, наприклад, отримати посилку);
- Блок D — неважливі й нетермінові справи (ті, які «пожирають» час, на кшталт соцмережі).
Також для визначення пріоритетів на кожен день можете керуватися методом «1-3-5», який полягає в тому, що на день ви прописуєте максимум 9 задач, де 1— найголовніша справа, який ви приділятимете найбільше часу та уваги, 3 — менш значущі справи, які потребують менше зусиль, та 5 — дрібні завдання, які виконуються швидко.
Делегуйте
Щоб встигати більше, не бійтеся доручати частину задач іншим людям. Це позбавить відчуття перевантаження та допоможе вам сконцентруватися на більш важливих справах. Подумайте, наприклад, які з ваших побутових справ можуть виконувати й інші члени родини.
Використовуйте сучасні технології
Сучасні технології пропонують безліч інструментів для планування, нагадування, синхронізації ваших нотаток на різних пристроях. Використовуйте календарі, мобільні застосунки для трекінгу часу та аналізу вашої продуктивності (наприклад, Forest), дошки для планування задач (на кшталт Trello) — усе це допоможе вам грамотно розпоряджатися власним часом, оцінювати поточний стан справ, а також зробить планування ефективним та зручним.
Дізнайтеся також, які м’які навички потрібні у 2024 році та як їх розвинути. Читайте більше новин на сайті Education.ua — ми висвітлюємо важливі теми освітньої галузі.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.