Які м’які навички потрібні у 2024 році та як їх розвинути
Успіх людини в навчанні та роботі пов’язаний не лише з її рівнем майстерності чи професійних умінь у певній галузі, але й від її особистісних якостей, які називають м’якими навичками. Про це свідчить зокрема нещодавнє дослідження Education.ua та Work.ua щодо навичок, які роботодавці цінують у кандидатах на посаду. Розглянемо, які м’які навички потрібно розвивати у 2024 році, та підказуємо корисні ресурси, які допоможуть це зробити.
М’які навички, які вам також можуть бути відомі як soft skills, — це навички, пов’язані з умінням взаємодіяти з іншими людьми, розподіляти зусилля та ресурси, оптимізувати час і керувати проєктами. Часто м’які навички називають універсальними або гнучкими, оскільки вони не прив’язані до конкретного фаху, а потрібні людям різних професій. При цьому м’які навички напряму впливають на кар’єрний ріст. Адже якщо спеціаліст добре розуміється на своїй професії, але не вміє доносити думку до співрозмовників або організувати команду навколо себе, то досягнути керівної посади йому буде важче. Як приклад — програміст, який може швидко написати код, але не вміє пояснити колегам чи замовнику, чому він обрав саме ту чи іншу стратегію.
Цю тезу підтверджує спільне дослідження Education.ua та Work.ua про найм вчорашніх студентів. При опитуванні роботодавці зазначили, що крім професійних навичок (hard skills), для них важливо, якими м’якими навичками володіє потенційний працівник. Зокрема роботодавці назвали бажаними такі навички, як комунікабельність, цілеспрямованість, відповідальність та бажання навчатись та розвиватись.
5 важливих м’яких навичок у 2024 році
Хоча оцінити м’які навички в конкретних показниках важко, однак розвинути — цілком можливо. Тому якщо вам бракує певних якостей, ви можете працювати над собою та набувати певні компетенції. Ось перелік м’яких навичок, які точно знадобляться вам у 2024 році.
Критичне мислення
Критичне мислення — це навичка № 1 для кожного українця, особливо в умовах війни та дезінформації, яку ворог активно використовує як зброю. Щоб не піддаватися на інформаційно-психологічні операції (ІПСО), ви маєте вчитися розрізняти факти від упереджень, правду від маніпуляцій. Розвинувши навичку критичного мислення, ви зможете якісно працювати з інформацією: виокремлювати важливе, оминати маніпуляції, ставити під сумнів певні тези та перевіряти їх, робити висновки. Навчитися критично мислити та аналізувати інформацію можна за допомогою інтерактивних вправ, які пропонують зокрема на курсах. Ось добірка безоплатних онлайн-курсів, які стануть вам у пригоді для розвитку критичного мислення:
- Критичне мислення і інформаційна культура.
- Критичне мислення в українському контексті.
- Наука повсякденного мислення.
- Критичне мислення для освітян.
Також ви можете обрати книги, що розвивають критичне мислення або підібрати тренінг для розвитку навичок критичного мислення. Зробіть звичкою ставити під сумнів усе прочитане, почуте та побачене, шукаючи факти та докази. Особливо це стосується інформації, яка з перших секунд викликає емоційне збудження.
Комунікабельність
Ця навичка не лише про обмін інформацією, тобто звичайне спілкування, а й про вміння:
- налагоджувати зв’язки;
- слухати й розуміти інших;
- вести переговори та вибудовувати партнерства;
- ініціювати спілкування;
- працювати в команді;
- лаконічно, але чітко висловлювати свої думки.
Щоб прокачати комунікаційні навички, читайте книги на тему ефективної комунікації, долучайтеся до різноманітних тематичних заходів, фестивалів, форумів, коуч-сесій, де зможете спілкуватися з однодумцями чи дискутувати на певні теми, переглядайте вебінари, практикуйте «виступи» перед дзеркалом, якщо готуєтесь до промови перед аудиторією, або записуйте на відео свої виступи, щоб аналізувати й поліпшувати свої комунікаційні навички.
Якщо вам бракує навичок з ведення робочих переговорів, ви можете пройти тренінгове навчання або підібрати собі ментора, який допоможе пропрацювати комунікативні бар’єри. Наприклад, на курсах з ораторського мистецтва вас вчитимуть не тільки позбавлятися страху виступати перед аудиторією та зберігати дипломатичний тон, а й маневрувати, добираючи аргументи, щоб ефективно доводити свою думку. Розвинуті комунікативні навички допоможуть спілкуватися та будувати стосунки з людьми з різним досвідом, зокрема травматичним.
Управління часом
Час — це єдиний ресурс, який не відновити, тому він вимагає грамотного розподілу. У 2024 році ця м’яка навичка точно залишається однією з ключових, адже від того, чи вмієте ви грамотно керувати своїм часом, залежить не тільки ваша результативність у навчанні чи роботі, але й відпочинок та користь, яку ви можете приносити суспільству, зокрема долучаючись до волонтерських ініціатив чи громадської діяльності.
Оскільки уміння фокусуватися на задачах, дотримуватися строків, напряму пов’язане із самоорганізацією, вчіться планувати. Наприклад, щопонеділка прописуйте задачі на тиждень вперед, а кожен новий день плануйте з вечора. Для нотаток використовуйте зручні планери або датовані блокноти. Коли беретеся до роботи, краще не намагайтеся робити кілька важливих справ одночасно, адже це знижує концентрацію уваги. Натомість беріться до виконання наступної задачі після того, як довели розпочату справу до кінця.
Щоб використовувати робочий час максимально продуктивно, можете керуватися методом Помодоро, суть якого полягає в тому, щоб розподіляти роботу за інтервалами по 30 хвилин: 25 хвилин — це суто навчання / робота, а 5 хвилин — відпочинок. У такий спосіб досягається максимальна концентрація уваги без перевтоми. Для зручності можете встановити застосунок Pomodoro Timer для Android або iOS. Також для розвитку навичок керувати часом вам стануть у пригоді тренінги з тайм-менеджменту. Щоб не засмучуватися, коли все йде не за планом та зовнішні обставини впливають на вашу продуктивність, вам допоможе наступна навичка, яка також критично важлива для українців у 2024 році.
Гнучкість
Ви завжди будете у виграшній позиції, якщо вмієте швидко адаптуватися, тобто реагувати на зміни й вчитися нового. Навичку гнучкості ще називають резистентність — це вміння залишатися стійким попри будь-які обставини. Для цього випрацьовуйте звичку регулярного навчання. На нашому порталі за допомогою зручних фільтрів ви зможете підібрати безліч курсів і тренінгових програм як за своїм фахом, так і для загального розвитку, що допоможе вам знатися на нових технологіях і трендах. Набуті знання намагайтеся одразу застосовувати на практиці, відмовляючись від застарілих підходів, навіть якщо вони були максимально зручними. Тобто не бійтеся виходу із зони комфорту — він буде виправданий новими знаннями.
Також адаптивність пов’язана з умінням передбачити можливі проблеми й підлаштовуватися під певні ситуації, на які ви вплинути не можете. Тобто у вас має бути план «Б».
Лідерство
Ця навичка тісно пов’язана зі здатністю брати на себе відповідальність, ухвалювати рішення та вмінням знайти підхід до інших, щоб мотивувати до дій. Щоб розвивати цю навичку, вивчайте біографії видатних людей в різних галузях, щоб зрозуміти, як вони діяли в тих чи інших обставинах, цікавтеся та надихайтеся постатями українських героїв сьогодення, зокрема захисників та волонтерів, читайте книги про лідерство та управління, які дають конкретні поради та приклади ефективних методик, слухайте подкасти про лідерство, оберіть курси та пройдіть навчання, яке допоможе систематизувати знання.
Пам’ятайте, що розвиток м’яких навичок відбувається з набуттям досвіду, тобто це постійний процес. А тому навчання впродовж життя має стати вашою корисною звичкою. А наш освітній портал Education.ua завжди поруч, щоб допомогти вам у цьому — вибрати, де навчатись.
Читайте також інструкцію Як вибрати курс: нові навички, підвищення кваліфікації чи зміна професії, щоб пошук освітніх пропозицій займав мінімум часу, але максимально відповідав вашим запитам.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.