Держава розставляє пріоритети: які спеціалісти їй потрібні за результатами вступної кампанії 2023
Освітній портал Education.ua дослідив, які спеціальності держава вважає найперспективнішими та критично важливими в найближчі роки. Для цього фахівці порталу проаналізували, у які спеціальності держава готова інвестувати найбільше грошей, виділяючи більше бюджетних місць, та пропонує спрощену процедуру вступу.
Держзамовлення стає менше, але надія є
Найкрасномовніше може розказати про запит держави на певних спеціалістів обсяг державного замовлення. Адже держзамовлення є певною гарантією підготовки спеціалістів критично важливих професій. Щоб побачити, яка тенденція спостерігається в держзамовленні, порівняймо статистику зарахованих на бюджет вступників 2022 та 2023 років.
За даними Міністерства освіти і науки, у 2022 році всього на бакалаврат було зараховано 225 992 особи, з них на бюджет — 69 511 вступників. Тобто держава фінансово покрила навчання для 31 % абітурієнтів від загальної кількості першокурсників.
У 2023 році загалом планували зарахувати на бюджет 167 898 осіб: аспірантів, магістрів, бакалаврів та фахових молодших бакалаврів. Для майбутніх бакалаврів у вишах цього року Міністерство економіки затвердило 73 921 бюджетне місце. За підрахунками Міністерства освіти та науки, це мало б забезпечити навчання коштом держави для 40 % вступників. Та результати вступної кампанії 2023 року виявилися дещо іншими. Як зазначив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький: «Цього року в Україні на бакалаврат (усі спеціальності) поступило 267 000 здобувачів освіти. З них 67 000 вступили на бюджетні місця, а 200 000 навчаються за контрактом. Отже, для 25 % вступників держава оплачує 100 % вартості навчання, а для 75 % — 0 %».
Бачимо, що цьогоріч на безоплатне навчання зараховано на 6 % менше студентів порівняно з 2022 роком. Тобто наразі спостерігається тенденція до зменшення кількості бюджетних місць. Щоб надавати грошову підтримку на вищу освіту якомога більшій кількості вступників, МОН планує відійти від традиційної системи розподілу фінансування — бюджет / контракт, запровадивши гранти на навчання. За словами Михайла Винницького, за такої моделі державну грошову підтримку зможуть отримувати 50–60 % студентів.
Які спеціальності держава бачить перспективними
Щоб виокремити, на які спеціальності на денну форму навчання у 2023 році на бакалавра пропонувалося найбільше бюджетних місць, фахівці Education.ua проаналізували дані з ЄДЕБО щодо суперобсягу.
Суперобсяг показує, скільки по всій країні є бюджетних місць на певну галузь. Обрали цей індикатор, адже він демонструє на реальних показниках, яким спеціальностям держава готова дати більше місць. Водночас варто розуміти, що суперобсяг не дорівнює кількості прийнятих вступників. Тобто ця кількість є потенційно можливою, а не фактичною: умовно, якщо суперобсяг на певну галузь науки дорівнює 7000, це не означає, що бюджетне місце отримають усі 7000 абітурієнтів. Практика показує, що із цих 7000 абітурієнтів вступить на бюджет лише частка — ті вступники, які матимуть найкращі результати вступних іспитів та оберуть виші, у яких будуть місця на навчання. Адже виші не можуть набирати більше студентів, ніж їм це дозволяє кількість викладачів та матеріально-технічна база.
За дослідженням освітнього порталу Education.ua, у 2023 році найбільший суперобсяг отримали спеціальності цих 10 галузей.
1. Галузь знань 01 «Середня освіта» — 18 830 місць на спеціальність:
- 014 «Середня освіта».
2. Галузь знань 27 «Транспорт» — 13 800 місць на спеціальності:
- 275 «Транспортні технології», спеціалізація 275.02 «Транспортні технології на залізничному транспорті».
- 273 «Залізничний транспорт».
3. Галузь знань 13 «Механічна інженерія» — 13 800 місць на спеціальності:
- 131 «Прикладна механіка».
- 132 «Матеріалознавство».
- 133 «Галузеве машинобудування».
- 134 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка».
- 135 «Суднобудування».
- 136 «Металургія».
4. Галузь знань 14 «Електрична інженерія» — 13 800 місць на спеціальності:
- 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
- 142 «Енергетичне машинобудування».
- 143 «Атомна енергетика».
- 144 «Теплоенергетика».
- 145 «Відновлювальні джерела енергії та гідроенергетика».
5. Галузь знань 18 «Виробництво та технології» — 13 800 місць на спеціальності:
- 182 «Технології легкої промисловості».
- 183 «Технології захисту навколишнього середовища».
- 184 «Гірництво».
- 185 «Нафтогазова інженерія та технології».
- 187 «Деревообробні та меблеві технології».
6. Галузь знань 19 «Архітектура та будівництво» — 13 800 місць на спеціальності:
- 192 «Будівництво та цивільна інженерія».
- 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології».
7. Галузь знань 16 «Хімічна та біоінженерія» — 13 800 місць на спеціальність:
- 161 «Хімічні технології та інженерія».
8. Галузь знань 12 «Інформаційні технології» — 11 328 місць на спеціальності:
- 121 «Інженерія програмного забезпечення».
- 122 «Комп’ютерні науки».
- 123 «Комп’ютерна інженерія».
- 124 «Системний аналіз».
- 125 «Кібербезпека та захист інформації».
- 126 «Інформаційні системи та технології».
9. Галузь знань 11 «Математика та статистика» — 11 328 місць на спеціальності:
- 113 «Прикладна математика».
10. Галузь знань 03 «Гуманітарні науки» — 7790 місць на спеціальність:
- 035 «Філологія».
Отже, держава надає перевагу інженерним, педагогічним, виробничим, айті, будівничим, транспортним, хімічним, математичним та гуманітарним спеціальностям. Крім цього, підтримку та великий суперобсяг (4800 місць) мають спеціальності галузі 20 «Аграрні науки та продовольство».
Зазначимо, що дані щодо спеціальностей, пов’язаних з обороною та безпекою, закриті. Тому вони не ввійшли до наведеного рейтингу, але вони так само мають підтримку від держави.
Попит та пропозиція: як держава реагує на виклики сьогодення
Міністерство освіти і науки намагається врахувати як демографічну ситуацію (враховуючи відтік вступників за кордон), так і майбутні потреби держави. Підтвердженням того є певне коригування державного замовлення, яке влітку ініціював уряд, збільшивши на окремі спеціальності держзамовлення. Варто розуміти, що МОН надає лише пропозиції щодо держзамовлення, але ухвалює розподіл коштів Міністерство економіки, беручи до уваги запити від вишів, у яких йдеться скільки та яких фахівців вони можуть підготувати. Цьогоріч на ситуацію вже вплинули посадовці, збільшивши держзамовлення на медичні, соціальні та робітничі спеціальності — загалом на 3,5 тисячі місць. Додаткову підтримку отримали:
- інженерно-технічні та робітничі спеціальності +1821 місце;
- терапія та реабілітація +1305 місць;
- соціальна робота +200 місць;
- психологія та медична психологія +140 місць.
Куди та як держава мотивує вступати абітурієнтів
Окрім суперобсягу, тобто більшої кількості можливих бюджетних місць, показником важливості окремих спеціальностей для держави є заохочувальна система вступу. Вона полягає в тому, що держава надає певним спеціальностям особливу підтримку: вступати на контракт на них можна лише за співбесідою та мотиваційним листом, тобто можна вступати без ЗНО / НМТ. Також для розрахунку конкурсного бала застосовується галузевий коефіцієнт, який збільшує конкурсний бал абітурієнта та підвищує його шанси на вступ.
Освітній портал Education.ua порівняв перелік спеціальностей, яким держава надавала у 2023 році особливу підтримку, куди увійшли, наприклад, такі спеціальності, як 161 «Хімічні технології та інженерія», 192 «Будівництво та цивільна інженерія», 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології», зі списком галузей з найбільшим суперобсягом, який наведений вище. Тож можна підсумувати: держава послідовна у визначенні та підтримці спеціальностей, які вона вважає важливими в найближчі часи, адже, з одного боку, виділяє більший суперобсяг, а з іншого — спрощує умови вступу, щоб мотивувати абітурієнтів вступати на ці спеціальності.
Які спеціальності будуть потрібні державі у 2024 році
Один із критеріїв вибору майбутньої спеціальності — орієнтація на потреби держави та ринок праці, адже від них залежить майбутнє працевлаштування.
Оскільки держава реагує на потреби й виклики, спричинені війною, цілком імовірно, що наступного року вона виділятиме більше бюджетних коштів на спеціальності у сферах оборонної промисловості, національної та кібербезпеки, інжинірингу, транспорту, реабілітології, психології, освіти та соціальної роботи. Вочевидь зростатиме попит на спеціальності, пов’язані з майбутньою відбудовою, це зокрема архітектура та містобудування, будівництво, електроенергетика тощо. Якщо вища освіта перейде на систему грантової підтримки вступників, то ймовірно, що саме для цих спеціальностей збережеться державне замовлення.
У січні 2024 року посадовці обіцяють оприлюднити порядок для здобуття вищої освіти, тож незабаром ми дізнаємося більше деталей про вступну кампанію 2024. Як тільки з’явиться цей документ, ми пояснимо всі важливі моменти в розділі Вступ та Новини. Щоб не пропустити важливих новин, підписуйтеся на телеграм-канал для вступників — тут лише перевірена інформація без спаму та реклами.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.