Абітурієнтам 2024: вчимося на помилках вступної кампанії 2023
Державна служба якості освіти України оприлюднила результати дослідження про організацію вступної кампанії 2023, зокрема про труднощі, з якими найчастіше стикалися абітурієнти. Розбираємо ці проблеми та даємо поради, як їх уникнути вступникам 2024.
Проведене дослідження ДСЯО свідчить, що вступна кампанія 2023 відбулася на належному рівні — такі висновки зроблені на основі опитування вступників з різних регіонів країни. При цьому на різних етапах вступу виникали ускладнені моменти. Ось перелік найпоширеніших проблем вступної кампанії 2023.
Складний пошук інформації про вступну кампанію
Шукаючи чинні правила прийому, абітурієнти не завжди знаходили цю інформацію, тому що деякі виші не вчасно оприлюднювали її на своїх сайтах. Щоб уникнути такої проблеми у 2024 році, радимо ознайомитися з нашим розділом Вступ, де ми зібрали докладну інструкцію про перебіг та ключові дати вступної кампанії. Стежте також за новинами розділу Вступ — ми висвітлюємо та пояснюємо усі важливі питання.
Ще одна з проблем — на сайтах окремих вишів не було програм індивідуальних усних співбесід та творчих конкурсів для вступу на бакалавра. Нагадаємо, що ці випробування для окремих категорій вступників, зокрема з тимчасово окупованих територій та тих, хто вступав на творчі спеціальності, були головними. Тому якщо ви не знаходите потрібну інформацію про вступні випробування на бакалавра, зателефонуйте чи напишіть до приймальної комісії потрібного закладу освіти.
Важкий вибір закладу для навчання
Вступники на бакалавра відзначили, що мали труднощі з вибором вишу. Наш освітній портал покликаний, щоб допомогти вам обрати, де навчатися. У розділах ЗВО та Коледжі на нашому сайті є зручний функціонал, який допомагає обрати заклад для вступу за допомогою фільтрів. Звертайте увагу на освітні програми університетів, умови вступу, місце в рейтингу, а також можливість розрахувати конкурсний бал, щоб приблизно зорієнтуватися, де ваші шанси вступити на навчання вище.
Більше порад читайте в матеріалі Як вибрати, куди піти вчитися. Дізнайтеся також, яким спеціальностям надали перевагу абітурієнти 2023 та які реформи можуть вплинути на вибір професій у 2024 році. Стаття Куди вступати у 2024 році: спеціальності, на які було важко та легко вступити 2023 року допоможе вам зорієнтуватися, куди вступати складніше та простіше, а стаття про спеціальності, які потрібні державі підкаже варіанти, де більше шансів вступити на бюджет.
Складнощі з реєстрацією електронних кабінетів
Проблеми з реєстрацією електронних кабінетів у вступників на бакалавра виникали здебільшого через технічні збої або помилки в документах. Коли будете реєструватися на вступ 2024, врахуйте, що найчастіше траплялося, що документи мали розбіжності або були відсутні в базі даних. Кожна така помилка мала шифр, який визначав, як надсилати електронного листа технічним адміністраторам системи. Подивіться інструкцію Реєстрація електронного кабінету: що робити, якщо виникли помилки, щоб дізнатися, як ці проблеми можна було розв’язати у 2023 році. Вірогідно, що така сама інструкція буде й у 2024 році.
Труднощі під час вступних випробувань
Щоб вступні іспити викликали якомога менше занепокоєння, варто приділити достатньо уваги підготовці до них. По-перше, дізнайтеся, що потрібно складати для вступу у 2024 році. По-друге, визначтеся, як ви будете готуватися до випробувань: самостійно чи з репетитором. У нашій добірці ви знайдете безоплатні ресурси для підготовки до НМТ, а в розділі Репетитори та Курси зможете підібрати викладача та заняття.
Зауважимо, що торік курси при закладах освіти впливали на розрахунок конкурсного бала, тобто підвищували шанси на вступ на бакалавра. Чи буде цей коефіцієнт у формулі конкурсного бала 2024, наразі невідомо, але вже зараз ви можете поцікавитися у вишах, чи можна записатися на підготовчі курси.
Складнощі з написанням мотиваційних листів
Вступники 2023 також зазначили, що мали труднощі з написанням мотиваційних листів. Нагадаємо, що мотиваційний лист при вступі є обов’язковим: ви маєте подавати його до кожної заяви. Ознайомтеся з рекомендаціями та зразками мотиваційних листів, які ми розробили для вас. Навіть якщо не маєте великих досягнень, ви можете вигідно виділити себе, якщо дотримуватиметеся правильної структури мотиваційного листа та напишете, чим цікавить вас обрана спеціальність, згадаєте про заслуги університету (тим самим покажете, що цікавилися його історією) або сфокусуєте розповідь на майбутніх планах, щоб довести, що ви свідомо підійшли до вибору професії.
Перешкоди під час підтвердження вибору закладу освіти
Вступ не завершується на етапі, коли заклади освіти оголошують рекомендації до зарахування. Тобто не достатньо дочекатися свого прізвища в списках — ще потрібно прийняти пропозицію на зарахування. Тут абітурієнти 2023 теж мали складнощі, бо заздалегідь не розібралися, як потрібно підтвердити вибір. Тому радимо завчасно виготовити КЕП — кваліфікований електронний підпис. У нашій інструкції Як підтвердити вибір місця навчання докладно розписані всі кроки, які має пройти вступник, щоб підтвердити в електронному кабінеті пропозицію якого вишу він приймає.
Проблеми вступу з пільгами
Також звіт ДСЯО свідчить, що окремі труднощі у 2023 році мали пільгові категорії осіб та вступники з тимчасово окупованих територій. Якщо ви проживаєте на ТОТ, то у 2024 році можете вступати за спрощеною процедурою, тобто без НМТ. Достатньо буде зареєструвати електронний кабінет вступника та пройти онлайн-співбесіду.
Щодо інших пільгових категорій, як подавати документи на вступ 2024 та хто може не здавати НМТ 2024 — повний перелік буде прописаний в порядку прийому 2024 року, який посадовці обіцяли оприлюднити в січні. Наразі ви можете дізнатися про Особливі умови вступу 2023: хто може розраховувати на пільги, щоб зрозуміти, як це було торік. Тут зазначимо, що у 2023 році, якщо в базі не було документів про пільги, вступники мали звертатися до найближчих вишів, щоб працівники додали ці довідки до системи.
Більше відповідей на найпоширеніші запитання вступу на бакалавра шукайте в окремому розділі. Читайте також Абітурієнтам 2024: з чого розпочати підготовку до вступу — тут про алгоритм і важливі кроки при підготовці.
Підписуйтеся на телеграм-канал для вступників, де ми публікуємо перевірену інформацію про перебіг вступної кампанії. Це допоможе вам вчасно дізнаватися про важливі новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.