Навчання за кордоном: вступ до університетів США
Американські університети стабільно входять до світових рейтингів найкращих закладів вищої освіти. Якість вищої освіти США відзначають за її гнучкість, науковість та сучасність. Після завершення навчання перед випускниками відкриваються широкі кар’єрні можливості, тож вступ у США цікавить багатьох абітурієнтів. Дізнайтеся про особливості вступної кампанії в Америці, щоб передбачити всі важливі нюанси.
Вища освіта в США: загальні моменти
Вищу освіту в Америці можна здобути за двома рівнями:
- Бакалаврат — 4 роки.
- Магістратура — 1–2 роки.
Вищу освіту рівня бакалавра можна також здобути в коледжах.
В Америці окрім державних університетів існує багато приватних. Серед них є університети вільних мистецтв, де навчається не дуже багато студентів, але вони можуть самостійно обирати додаткові предмети до своєї освітньої програми. Тобто поглиблено вивчаючи, наприклад, гуманітарні науки, студент паралельно може розширювати свої знання з комп’ютерних технологій.
Американська вища освіта більш орієнтована на індивідуальну та проєктну роботу, розвиток критичного мислення та комунікативних здібностей. Переважну частину занять займають не лекції, а практичні семінари, де студенти вчаться використовувати набуті знання.
Навчальний рік починається наприкінці серпня та триває до середини травня. Студент може впливати на своє навантаження, набираючи необхідні навчальні кредити. Позаудиторне життя американських студентів доволі насичене: вони подорожують, можуть долучатися до необмеженої кількості клубів по інтересах або навіть створити власний клуб певної тематики, якщо знайдуть однодумців, які підтримують ідею.
Іноземні студенти можуть офіційно працювати в межах університетського кампусу. Право працювати поза кампусом отримують студенти від другого курсу, але якщо виконують певні навчальні вимоги закладу.
Що впливає на вступ у США
Для вступу в Америці потрібно мати не тільки високі академічні досягнення, а й активну громадську позицію, різноманітні успіхи та інтерес до різних сфер життя.
1. Навчальні та особисті досягнення
При відборі абітурієнтів американські виші зважають на середній бал атестата (GPA — Grade Point Average) та виписку оцінок за останні 3 роки навчання в школі. При цьому кожен ЗВО має свої вимоги до академічних успіхів вступників. Також важливими є дипломи / сертифікати про участь у різноманітних конкурсах, проєктах, турнірах.
2. Вступні випробування
Для вступу до університету в США потрібно скласти:
- Тестування SAT — перевірка шкільних знань з математики та англійської. Його вимагають не у всіх університетах, а переважно на технічні спеціальності. Оптимально мати від 1300 балів.
- Мовний іспит TOEFL — від 90 балів.
Якщо не вдасться скласти іспити для вступу на перший курс, тоді ви можете піти на підготовчу програму при університеті або в спеціалізованих освітніх центрах. Для цього також потрібно скласти мовний іспит та тест, але вимоги до балів дещо нижчі. Якщо ж рівня англійської не вистачає і для підготовчого курсу, тоді вступ до університету США можливий лише через мовні курси University Pathway, розроблені саме для іноземних вступників.
3. Мотиваційний лист
При подачі заявок на вступ для кожного університету заповнюється окрема аплікаційна форма та складається мотиваційний лист, де вам варто зазначити, чим вас зацікавила обрана спеціальність, які ви маєте досягнення, додаткові навички, якою проблемою суспільства опікуєтеся або плануєте це робити. Тут варто сказати, що приймальні комісії університетів США дуже уважно ставляться до есе та мотиваційних листів абітурієнтів, адже для них важливо відібрати всебічно розвинених людей, які не просто цікавляться окремою спеціальністю, а мають хист та інтерес до різних видів діяльності (спорт, волонтерство, мистецтво, хобі тощо).
4. Рекомендації
Також до аплікаційної форми вам потрібно додати рекомендації (характеристику) англійською мовою від вчителів / тренерів про вашу успішність, досягнення, особисті якості з обґрунтуванням, чому ви станете гідним студентом конкретного університету.
Крім цього, в аплікаційних формах окремих вишів серед вимог є написання творів / есе на запропоновані теми. Це зазвичай теми про те, чому ви обрали саме цей заклад або про суспільно-значущі проблеми людства.
Окремі університети можуть ще мати додаткові вимоги — співбесіди, інтерв’ю, презентація портфоліо, але це переважно для творчих спеціальностей.
Заявки на вступ університети приймають протягом листопада–грудня. Подавати заявки ви можете в необмежену кількість закладів, але пам’ятайте про необхідність заповнення окремих форм. Зворотний зв'язок по цих заявках ви отримаєте в березні. Якщо ви вже точно визначилися, у якому університеті хочете навчатися, то можете подати заявку раніше — до 1 листопада. Але врахуйте, що «ранню» заявку можна подавати лише в один заклад. Відповідь по ній ви отримаєте в середині грудня, і якщо вона буде позитивною, то ви вже не зможете цього року подавати заявки на вступ до інших університетів. Для подання заявок на вступ в США використовуйте портал Common App.
Скільки коштує вища освіта в США
Вища освіта в США платна. При чому навчання в Америці вважається одним із найдорожчих, навіть для самих американців. Зазвичай у вартість входять і супутні послуги (харчування, проживання). Орієнтовна ціна в державних університетах — 20–50 тисяч доларів за рік. У приватних — освіта коштує дорожче: від 50 тисяч доларів за рік. Але в іноземних студентів шансів вступити за стипендіальною програмою значно більше саме в приватних вишах США, ніж у державних, бо приватні заклади мають більше фінансування від різних організацій-донорів, яке можуть самостійно розподіляти на програми підтримки.
Стипендія
Стипендія в Америці буває двох типів: соціальна та академічна. Соціальну виплачують тим студентам, чиї родини мають важке матеріальне становище (на підставі фінансових довідок про доходи батьків), а академічну — за особливі досягнення в навчанні або активну участь у житті університету, яку може давати як сам заклад, так і сторонні організації. Розмір стипендії визначається індивідуально, іноді може компенсувати більшу частину витрат.
Коли починати підготовку до вступу в США
Краще розпочати підготовку до вступу в США за 2 роки, адже варто поглиблено вивчати англійську, добре вчитися у школі, «накопичувати» різноманітні досягнення / хобі.
З чого почати підготовку до вступу в США
1. Вчіть англійську мову
Оскільки вам потрібно буде скласти міжнародний іспит, радимо звертатися до викладачів, які спеціалізуються саме на підготовці до таких тестів.
2. Оберіть спеціальність та університети, куди будете подавати заявки на вступ
При виборі ЗВО звертайте увагу на освітні програми, а також можливість подаватися на фінансову підтримку (стипендії). Цю інформацію шукайте на сайтах університетів.
3. Підготуйте документи:
- документ, що посвідчує особу;
- свідоцтво про повну загальну середню освіту, додаток та виписка оцінок за останні 3 роки навчання;
- рекомендації від педагогів;
- мотиваційний лист;
- сертифікат TOEFL;
- результат тесту SAT;
- студентська віза;
- резюме, де коротко зазначено рівень здобутої освіти, інформація про досягнення, наявний досвід.
Це узагальнений перелік документів, адже в кожному університеті можуть бути власні вимоги до пакета документів.
Хто може допомогти зі вступом в США
Якщо у вас виникають труднощі зі вступом в Америці, ви можете звернутися за консультацією до спеціалізованих компаній, зокрема:
Якщо ви цікавитеся вступом до закордонних вишів, читайте й інші статті, які ми підготували для вас у розділі з новинами Освіта за кордоном. Радимо не оминути можливість вступити й до українських університетів, де шанс бути зарахованим на бюджет значно вищий. Тож читайте, що відомо про Вступ 2024 в Україні, а також дізнайтеся деталі вступної кампанії 2024 в розділі Вступ. Підписуйтеся на телеграм-канал для вступників, щоб вчасно дізнаватися про важливі новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.