МОН планує скоротити кількість університетів: що відомо
Незабаром в Україні відбудеться суттєве скорочення кількості закладів вищої освіти. Такі зміни МОН планує у зв’язку зі зменшенням кількості студентів, а також задля підвищення якості освіти в університетах. Розказуємо, коли та які зміни чекають на українську мережу закладів вищої освіти.
Про необхідність реформування закладів вищої освіти, зокрема шляхом скорочення їх кількості, посадовці говорять уже давно. Цього року МОН продовжило працювати в цьому напрямі, закликавши громадськість до обговорення передумов модернізації системи вищої освіти. Результатом обговорення став звіт, де йдеться про основні засади майбутньої реорганізації.
Точних даних, скільки університетів чекає на скорочення, наразі немає. Але для загального розуміння запланованої реформи показовою є цитата з інтерв’ю Українським Новинам голови комітету ВР з питань освіти Сергія Бабака: «Якщо ми скоротимо кількість університетів у два рази, то зробимо тільки краще».
Зменшення кількості ЗВО: причини
В етері Радіо Культура заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький наголосив, що наразі ми маємо проблему «роздутої» системи вищої освіти. Станом на зараз працює понад 170 державних ЗВО (деякі з них ще мають окремі структурні підрозділи), 85 приватних вишів, а також коледжі, які готують бакалаврів. А з урахуванням того, що кількість вступників з року в рік зменшується (у 2008 році середня кількість студентів на один виш становила 6,5 тис. осіб, у 2023 році — 3,5 тис.), МОН ставить задачу — модернізувати систему вищої освіти. Йдеться насамперед про те, щоб, скоротивши кількість, підвищити якість. «На превеликий жаль, в Україні існує велика кількість програм, які фактично не надають якісної освіти, а тому де факто є «конторами для продажу дипломів», — каже заступник міністра. Вочевидь, що вишам, які толерують недоброчесність, потрібно «перекрити кисень», щоб виокремлені ресурси направити на розвиток тих університетів, де навчають якісно.
Варто зазначити, що зменшити кількість ЗВО в Україні також рекомендує Єврокомісія.
Як та коли відбуватиметься скорочення університетів
МОН уже розробило законопроєкт «Про модернізацію мережі закладів вищої освіти». Він передбачає, що скорочення кількості вишів відбуватиметься шляхом розмежування закладів фахової передвищої та закладів вищої освіти, а також шляхом укрупнення, тобто об’єднання окремих ЗВО. Передусім зміни торкнуться філій університетів, які створювались, щоб «наблизити освітні послуги до місця проживання здобувачів освіти», але з розвитком дистанційних технологій освіта стала доступною з будь-якої точки світу. Тож структурні підрозділи окремих університетів мають або приєднатися до тих закладів, які є в цьому місті, або стати незалежними, тобто самостійними юридичними особами.
За яким принципом об’єднуватимуть
Універсальних критеріїв щодо об’єднання ЗВО немає, оскільки враховуватимуть специфіку в кожному окремому місті та регіоні. Наприклад, у маленьких містах, де є лише один університет, його залишать. Водночас злиття торкнеться тих галузевих ЗВО, які «втратили свою галузевість». Маркер цього — більшість вступників обирає не галузеві освітні програми цього вишу, а інші (наприклад, в екологічний університет вступають на інформаційні технології). Приєднання менших закладів відбуватиметься одночасно по всіх регіонах.
Що чекає на об’єднані ЗВО
За словами Михайла Вінницького, об’єднання вишів сприятиме їхній модернізації, тобто оновленню кампусів, закупівлі сучасного навчального й лабораторного обладнання. Заклади, які будуть об’єднані в один, отримають на це кошти від світового банку.
Що стосується студентів об’єднаних ЗВО: для них фінансові умови навчання не зміняться. Тобто якщо студент вчився на бюджеті, то за ним залишиться його бюджетне місце й після злиття закладів. А для контрактників незмінною залишиться вартість навчання.
Щодо освітніх програми, то унікальні освітні програми доповнять перелік модернізованого ЗВО, а однакові будуть гармонізовані між собою (об’єднані та доповнені).
Які виші вже об'єднали
Кількість вишів поступово почала зменшуватися ще до повномасштабної війни. У липні 2023 року відбулась реорганізація двох університетів в один — Українського державного хіміко-технологічного університету та Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. «До кінця 2023 року планується ще 6 таких об’єднань у різних регіонах», — зазначив Михайло Винницький.
Уся інформація про реорганізацію університетів 2024, що вже відбулась та плануються, — у матеріалі Які університети об’єднають у 2024 році.
Дізнайтеся, які ще реформи у вищій освіті відбудуться найближчим часом, зі статей Скасування бюджету: що відомо про гранти для вступників та Бакалавр за 3 роки: які зміни у вищій освіті анонсували у МОН.
Стежте за новинами на порталі Education.ua — ми пояснюємо найважливіші теми зі сфери освіти.
Ми оновили матеріал 26.01.2024 року відповідно до новини Міністерства освіти і науки, а також інтерв’ю із заступником міністра освіти Михайлом Винницьким.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.