Чи визнає держава дипломи та освіту, здобуті в окупації
Попри надлюдський подвиг українських захисників війна триває. За цей час деякі діти, які залишилися на тимчасово окупованій території, отримали атестати про загальну середню освіту чи навіть дипломи про вищу освіту. Розповідаємо, чи визнаються ці документи в Україні, як їх замінити та які документи потрібно подавати вступникам з ТОТ.
Верховна Рада прийняла законопроєкт 9591, який покликаний забезпечити право на освіту тих громадян України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, а також визнати здобуті знання. Цей Закон дозволяє нашим громадянам продовжити навчання в Україні на різних освітніх рівнях без визнання документів, виданих окупаційною владою.
Чи визнає держава документи про освіту, видані на тимчасово окупованих територіях
Ні. Держава не визнає жодних документів про освіту (атестатів, дипломів, свідоцтв тощо), виданих на тимчасово окупованих територіях. Але держава розробила механізм, який дозволить визначити знання, здобуті в окупації. Це означає, що громадяни України, які виїхали на підконтрольну українській владі територію та хочуть отримати документ українського зразка чи продовжити навчання, можуть пройти атестацію, яка підтвердить відповідний рівень знань.
Випускники шкіл з ТОТ, щоб отримати документ про базову чи повну загальну середню освіту, мають пройти річне оцінювання та державну підсумкову атестацію.
Студенти та випускники закладів фахової предвищої та вищої освіти, які хочуть продовжити навчання чи отримати диплом про освіту, мають пройти атестацію на визнання результатів навчання. Оскільки зарахувати можуть лише 75% обсягу навчальної програми або ж кредитів ЄКТС (це зрозуміло, враховуючи й мову навчання, і різницю в навчальних програмах), то за підсумками цієї атестації вам можуть запропонувати:
- додаткове навчання для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти за індивідуальною освітньою траєкторією та зі скорочений строком навчання;
- проходження кваліфікаційної атестації (здобувачам професійно-технічної фахової передвищої освіти);
- присудження освітньо-кваліфікаційного рівня професійно-технічної освіти або ступеня фахової передвищої освіти, якщо вашого рівня знань для цього достатньо.
Якщо атестація комісія вирішить, що вашого рівня знань недостатньо, вам можуть відмовити у зарахуванні результатів навчання. Податися на атестацію повторно можна за 3 місяці.
Атестація не проводиться для магістерського та докторського рівнів, а також для тих спеціальностей, які визнаються критичними для держави та суспільства (як тільки перелік буде готовий, ми його наведемо). Тому потрібно вчитися наново, щоб отримати диплом.
Атестація відбуватиметься за державний кошт. У закладах професійно-технічної та фахової передвищої освіти ви навчатиметеся на місцях державного або регіонального замовлення. Зарахування на навчання до закладів вищої освіти відбувається на умовах для вступників з тимчасово окупованих територій.
Вступ із тимчасово окупованої території
Варто нагадати, що вступ з ТОТ відбувається за спрощеною схемою. Ви можете вступати дистанційно та не складати НМТ у 2024 році. Достатньо подати документи через електронний кабінет вступника та пройти онлайн-співбесіду з приймальною комісією закладу вищої освіти. Докладніше про цей алгоритм читайте у матеріалі Вступ із тимчасово окупованих територій.
Читайте новини на сайті Education.ua — ми розповідаємо про найголовніше в освіті.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.