Англійська стає обов’язковою: як зміниться статус англійської у сфері освіти
Верховна Рада підтримала законопроєкт, який визначає особливий статус англійської мови в Україні. Дізнайтеся, на які зміни чекати в освіті у зв’язку з новим статусом англійської мови, а також які програми та ресурси можна використовувати вже сьогодні, щоб підвищити власний рівень англійської.
Про законопроєкт, який посилює вплив англійської мови
Президент ініціював законопроєкт 9432, який офіційно закріплює статус англійської мови в різних сферах та має пришвидшити інтеграцію України в єдиний мовний простір Європейського Союзу. Це означає, що вивченню англійської тепер приділятиметься більше часу, причому не тільки в закладах освіти. Адже законопроєкт визначає окремі посади, для яких англійська стане обов’язковою, і охочим їх обіймати доведеться складати іспити. Це зокрема держслужбовці, військовослужбовці офіцерського складу, прокурори, правоохоронці, працівники митної та податкової служби, а також органів місцевого самоврядування. Але перевірка знань відбудеться через певний термін вже після скасування воєнного стану. А тому в посадовців та у всіх охочих буде час, щоб надолужити / здобути необхідні знання.
Новий статус англійської та сфера освіти
Як зазначив міністр освіти Оксен Лісовий на своїй сторінці у фейсбуці: «Наша мета — посилити Україну, українців і все українське за рахунок виходу на глобальний ринок. Англійська мова — один з необхідних для цього інструментів». Отже, тепер держава сприятиме вивченню англійської на різних ланках. Зокрема законопроєкт визначає обов’язкове використання англійської мови у дитячих садочках для дітей раннього, молодшого та середнього дошкільного віку — чого не було раніше. Що стосується шкіл, закладів профтехосвіти, коледжів та ЗВО, то тут англійська також залишається обов’язковою — як перша або як друга іноземна мова.
Ще з новацій: вебсайти університетів та наукових установ повинні мати англомовну версію. По-новому готуватимуть і вчителів: тепер використовуватимуть кращі світові практики викладання англійської як іноземної. Також держава підтримуватиме ініціативи щодо створення цифрових інструментів та послуг для вивчення англійської мови, а ще фінансово стимулюватиме громадян в межах здобуття освіти дорослих. Механізм буде схожим на формат «єПідтримка», коли кожен вакцинований від коронавірусу отримував тисячу гривень та міг витрати їх на певні послуги. Інші деталі щодо грошового заохочення поки не відомі.
Які вимоги до освітян
Зараз загальних вимог для освітян щодо рівня володіння англійською мовою немає. Та цікавими виявилося нещодавнє дослідження Мінцифри та British Council, яке свідчить, що вчителі англійської мови знають її достатньо добре — 90 % учителів мають рівень В2 і вище за шкалою CEFR. Водночас батьки учнів в обговореннях цих показників зазначають, що для шкіл з поглибленим вивченням англійської мови такого рівня у педагогів може бути недостатньо, особливо коли мова йде про підготовку дітей до складання міжнародних іспитів IELTS чи TOEFL.
Державні ініціативи для вивчення англійської мови
В Україні вже стартував національний проєкт з популяризації англійської мови, який має на меті надати кожному українцю доступ до вивчення англійської мови незалежно від місця проживання та матеріального стану. Уже сьогодні для вивчення англійської кожен охочий може безоплатно використовувати платформу Promova, авторизовавшись через Дію. А для закладів вищої освіти незалежно від форми власності держава пропонує безоплатний доступ до платформи Empower Кембриджського університету, яка націлена насамперед на розвиток навичок письма та говоріння. Докладну інструкцію, як підключити заклад освіти до цієї платформи шукайте на сайті МОН.
Які ще є варіанти вивчення англійської мови
Наразі чимало неурядових організацій проводять освітні кампанії щодо вивчення англійської. Зокрема, благодійний проєкт Діти — майбутнє України з вивчення англійської пропонує школа Flash для дітей та підлітків віком 6–15 років. Уроки відбуваються онлайн, а набір нових груп проходить щотижня. Щоб долучитися до проєкту, потрібно заповнити реєстраційну форму на сайті школи.
Щоб поліпшити свої знання англійської, ви також можете підібрати курси від спеціалізованих компаній:
Більше освітніх пропозицій як у своєму місті, так і онлайн, шукайте в розділах Курси та Репетитори. Дізнайтеся також, хто може подати заявку на навчання за ваучером, зі статті Державна допомога на освіту: хто та як може її отримати. Читайте новини на сайті Education.ua — ми розповідаємо про найголовніше в освіті.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.