Навчання за кордоном: вступ до університетів Великої Британії
Дипломи про вищу освіту британських університетів відкривають перед випускникам широкі кар’єрні можливості, адже більшість вишів цієї країни стабільно входять до рейтингів університетів світу за рівнем наукових досліджень та якістю викладання. Дізнайтеся, за яких умов українські абітурієнти можуть вступати до вишів Великої Британії та на що звернути увагу при підготовці до вступу.
Вища освіта у Великій Британії: загальні моменти
Вищу освіту у Великій Британії студенти здобувають за ступенями:
- бакалаврат — 3–4 роки;
- магістратура — 1–2 роки.
Медична та юридична освіта здобувається на неподільній магістратурі, тобто за 5–6 років.
Британські ЗВО вважаються взірцем академічної освіти, адже славляться високими стандартами викладання та своїми науковими й дослідницькими осередками — кампуси мають власні лабораторії для наукових досліджень з різних напрямів.
Університети завдяки автономії від держави самостійно визначають зміст і тривалість навчальних дисциплін, практичних курсів, тобто практик на підприємствах. Студенти під час навчальних семестрів мають право підробляти до 20 годин на тиждень та до 40 годин під час канікул.
Вступ у британські виші відбувається на підставі документа про повну середню освіту, випускних іспитів у старшій школі та в окремих університетах за результатами співбесіди / вступних випробувань.
Що впливає на вступ у Великій Британії
1. Достатній рівень середньої освіти
Вступати на бакалаврат в Англії можуть абітурієнти віком від 18 років. Український шкільний атестат британські виші не визнають як достатній для вступу, оскільки існує різниця у тривалості шкільної освіти: у школах Англії навчаються 13 років проти 11 років в Україні. Отже, щоб вступити на перший курс університету в Англії, вам спочатку потрібно надолужити академічну різницю, пройшовши протягом року при університеті або навчальному центрі програму підготовки Foundation, яка розроблена спеціально для іноземних вступників. Під час навчання ви поглиблено вивчатимете англійську мову, а також 3–4 предмети, пов’язаних з майбутнім фахом. Для вступу на програму Foundation потрібно скласти мовний іспит IELTS на 4,5–5,5 бала. Після завершення програми та іспитів ви отримаєте необхідний документ, з яким зможете вступати до університету.
Ще «містком» для вступу в англійський університет є програми середньої освіти A-Level та International Baccalaureate (IB) тривалістю 2 роки, які вважаються більш грунтовними. Ці програми обирають переважно для вступу до рейтингових вишів. Врахуйте, що окремі університети, зокрема Оксфорд і Кембридж, не приймають студентів після підготовчої програми підготовки Foundation, тому для вступу знадобиться A-level або IB.
A-level — це традиційна програма старшої школи у Великій Британії, за якою вчаться всі школярі, які планують здобувати вищу освіту. Після завершення програми International Baccalaureate випускник отримує міжнародний диплом про повну середню освіту, який дозволяє вступати до вишів інших країн, наприклад до Німеччини. Тобто він підтверджує, що у вас достатній академічний рівень шкільної освіти.
2. Результати іспитів
Після завершення навчання на підготовчій програмі потрібно скласти іспити, за результатами яких і відбуватиметься зарахування до університетів. Кожен університет та факультет мають свої вимоги до середніх балів вступу.
3. Знання англійської мови
Для підтвердження рівня вам потрібно надати сертифікат про складання мовного іспиту TOEFL або IELTS. Кожен університет може встановлювати власні вимоги щодо балів мовних іспитів.
4. Мотиваційний лист
Для вступу у британський виш при подачі заявок до університетів абітурієнт додає мотиваційний лист англійською мовою, де розказує, чому обрав певну спеціальність, а також зазначає власні досягнення. Ви можете подивитися приклад мотиваційного листа для вступу до українських вишів, щоб зорієнтуватися, які тези він має містити.
Окремі виші серед вимог для вступу можуть також висувати надання портфоліо, проходження співбесіди, складання тестів. Докладніше про вимоги до вступу на бакалаврат ви можете дізнатися на порталі UCAS.
Крім цього, під час подачі заявки на вступ у вас можуть запросити рекомендацію, тобто характеристику зі школи. Її має скласти ваш учитель / викладач / тренер, де розповість про ваші сильні сторони та досягнення.
Заявки на вступ в університети приймають через платформу UCAS. Максимум можна подавати заявки до 5 університетів. Терміни: до 16 жовтня — до всіх медичних університетів, а також Оксфорду та Кембриджу. При чому між двома останніми ви маєте зробити вибір, адже в один рік подавати заявки на вступ в обидва не можна. До 31 січня — в усі інші ЗВО. Але якщо ви подаєте документи, наприклад в Оксфорд, то заявки до інших університетів маєте також надіслати у жовтні, тобто всі разом.
Скільки коштує вища освіта у Великій Британії
Вища освіта в Англії платна. Орієнтовна вартість навчання — від 10 тисяч фунтів стерлінгів за рік (приблизно 11 тисяч євро), для іноземних студентів ціна в рази вище — від 30 тисяч фунтів стерлінгів (приблизно 33 тисячі євро). Врахуйте, що ціна залежить від обраного університету, спеціальності й програми навчання. Для сплати навчання у Великій Британії можна брати кредит, виплата якого розпочинається на гнучких умовах після закінчення університету та працевлаштування.
Українці, які перебувають у Великій Британії за програмою Homes for Ukraine, минулого року мали знижку навчання, тобто в окремих університетах могли сплачувати не як іноземні студенти, а як місцеві мешканці.
Стипендія
В університетах Великої Британії окремо є стипендії та грантові програми за високі досягнення в навчанні, а також соціальні стипендії, які виплачуються особам з низьким доходом. Програми грошової підтримки шукайте на сайтах закладів, які обрали для навчання, а також на сайті з університетами, які надають підтримку біженцям.
Коли починати підготовку до вступу у Великій Британії
Краще розпочати підготовку до вступу мінімум за півтора року, адже вам потрібно не тільки досконало вчити мову, щоб гідно скласти мовний іспит, але й визначитися з підготовчою програмою, яка стане «квитком» для подальшого вступу.
З чого почати підготовку до вступу у Великій Британії
1. Вчіть англійську мову
Оскільки вам доведеться складати один з міжнародних мовних іспитів, добирайте викладача або курси, які зорієнтовані саме на підготовку до таких випробувань.
2. Оберіть спеціальність та визначтеся з університетами, куди будете подавати документи
Для підбору навчальної програми та закладу можете використовувати каталог університетів Великої Британії. Радимо уважно ознайомитися з вимогами кожного окремого вишу, а також завчасно вибрати одну з підготовчих програм та з’ясувати умови вступу на неї. Використовуйте для зв’язку з університетами їхню електронну пошту або форми для запитань, щоб завчасно дізнатися про важливі вимоги та відповідно до них побудувати свою освітню траєкторію.
3. Пройдіть навчання на підготовчій програмі
Поставтеся до навчання відповідально, адже від результатів іспиту залежатиме майбутнє здобуття вищої освіти у Великій Британії. Під час проходження підготовчої програми ви маєте подати заявки на вступ.
4. Підготуйте документи:
- Документ, що посвідчує особу.
- Свідоцтво про повну загальну середню освіту з додатком + засвідчений нотаріусом переклад.
- Сертифікат, що підтверджує необхідний рівень володіння англійською мовою — IELTS або TOEFL.
- Свідоцтво про закінчення однієї з підготовчих програм: Foundation / A-Level / International Baccalaureate.
- Мотиваційний лист.
- Документ, що посвідчує легальне перебування в країні.
- Портфоліо — для творчих спеціальностей (наприклад, хореографія, дизайн).
Хто може допомогти зі вступом у Великій Британії
Якщо ви потребуєте допомоги зі вступом до університету у Великій Британії або хочете отримати консультації з окремих питань щодо навчання за кордоном, можете звернутися до спеціалізованих компаній. Це зокрема:
Також радимо не оминути можливість вступити на бюджетне або грантове навчання в Україні. Дізнайтеся, що відомо про Вступ 2024 та як пройде НМТ 2024, щоб вчасно розпочати підготовку. Уся перевірена інформація щодо вступної кампанії 2024 в Україні знаходиться в розділі Вступ, а за актуальними новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.