Вступ до школи: що треба вміти майбутньому першокласнику
Психологічна й соціальна готовність дитини, а також базові знання про навколишній світ є ключовими перед вступом до першого класу. Тому готуючи дитину до школи, батькам зокрема варто приділити увагу розвитку її кругозору, комунікабельності, умінню орієнтуватися та реагувати на інструкції від дорослих. Дізнайтеся, що має знати та вміти майбутній першокласник, щоб вчасно розпочати підготовку до школи.
Оптимально розпочати підготовку до школи за півроку–рік до вступу в 1-й клас. Врахуйте, що навчанню сприяють не тільки систематичні заняття, а й ігри, розмови під час прогулянок, спілкування з однолітками, побутові справи.
Що має вміти дитина перед першим класом
Орієнтуватися в просторі та часі
Дитина має знати, де право / ліво, верх / низ. Простежте, як поводиться дитина в новому місці. Наприклад, якщо ви знаходитесь у торговому центрі, чи запам’ятовує вона маршрут, чи зможе пригадати, як знайти вихід. Щоб розвинути навичку орієнтації у просторі, запропонуйте дитині неважкі квести вдома з пошуку якоїсь прихованої іграшки. Зробіть на карті-схемі зрозумілі позначки та стрілочки, які допоможуть дитині прокласти шлях. Також подивіться навчальні відео. Навичка орієнтації допоможе майбутньому першокласнику не загубитися в школі, якщо потрібно самостійно дійти до кабінету / бібліотеки тощо.
Орієнтація в часі — це уміння розрізняти час доби (ранок, день, вечір, ніч), дні тижня, пори року, а також знати їх послідовність. Для розвинення цієї навички ви можете використовувати спеціальні магнітні дошки-календарі, де за допомогою пересувних елементів зможете кожного дня відмічати дату, день тижня, природні явища, погодні умови тощо.
Правильно тримати ручку
Коли ваша дитина малює, зверніть увагу, як вона тримає в руці олівець — від цього залежатиме в майбутньому якість та швидкість її письма. Орієнтуйтеся на поради з відеоінструкції. Готувати руку до письма можна за допомогою штрихування, розмальовок та домальовування відсутньої половини симетричного малюнка, графічних диктантів, трафаретів. Також для розвитку дрібної моторики практикуйте якомога більше занять з ліплення з пластиліну, сортування дрібних предметів, нанизування намистин, шнурівок тощо.
Розрізняти кольори та фігури
Перед школою достатньо знати 7 кольорів веселки та уміти добирати їх, коли дитина розфарбовує розмальовки: море — синє, сонце — жовте тощо. Також перед першим класом дитина має знати мінімум 4 фігури: квадрат, прямокутник, коло, трикутник.
Вирізати ножицями
Майбутній першокласник має правильно користуватись ножицями. Пропонуйте дитині разом вирізати фігури різних кольорів, а потім робити аплікації з них.
Класифікувати предмети та явища
Зіставляючи та порівнюючи предмети / явища за різними ознаками, дитина має вміти знаходити спільне та відмінне, орієнтуватися в темах професії, фрукти, овочі, одяг, транспорт, тварини, рослини, називати одним словом групи предметів та знаходити «зайвий». Щоб потренувати увагу, пропонуйте дитині знайти відмінності на двох схожих картинках.
Переказувати події, прослухані твори
Уміння переказувати сюжети оповідань / казок / віршів або розказувати власні історії допоможе майбутньому першокласнику в розвитку мовлення, яке дуже важливе для оволодіння письмом та читанням. Для цього також практикуйте вправи Склади розповідь за картинкою. А після перегляду мультфільмів обговорюйте сюжети й головних героїв.
Самостійно обслуговувати себе
Дитина у 6–7 років без допомоги дорослих має вміти переодягатися та взуватися, прибирати за собою на столі, складати свої речі та іграшки, розчісуватися, мити руки тощо.
Сприймати доручення дорослих
Дитина має вміти чути та розуміти інструкції від дорослих. Якщо вона ходить до дитячого садочка, ви можете запитати у вихователя, як вона поводиться під час занять та ігор, чи дотримується певних правил, чи реагує на звернення, чи не відволікається на інші види діяльності тощо. Якщо ваш малюк не відвідує садок, давайте йому якомога більше чітких завдань: розсортувати іграшки по різних ящиках / поличках, скласти одяг у шафу, розставити посуд тощо.
Спілкуватися та звертатися по допомогу
Соціальні навички, зокрема уміння комунікувати та просити про допомогу, дуже важливі перед вступом у перший клас, адже це питання комфорту. Тому зверніть увагу, чи не боїться дитина висловлювати свої думки та хвилювання. Вчіть її коректно звертатися до інших, коли виникає якась проблема. Тобто поясніть, що якщо щось не виходить або сильно турбує, то попросити допомоги — це цілком нормально. За допомогою сюжетно-рольових ігор можете програвати ймовірні ситуації зі шкільного життя.
Що має знати майбутній першокласник
Інформацію про себе та рідних
Перед першим класом дитина має називати своє та імена найближчих рідних, дату свого народження та вік, домашню адресу, телефон, місто та область, у якій живе, ким та де працюють батьки.
Базові правила дорожнього руху
Дитина має розумітися на сигналах світлофора та загальних правилах поведінки біля проїжджої частини. Засвоїти ці правила зокрема допоможуть навчальні відео та дидактичні ігри.
Цифри та букви
Дитина має знати, як виглядають цифри та літери, тобто їх образи, а також чітко вимовляти всі звуки мови. Зверніть увагу на чистоту вимови: якщо є якісь мовленнєві порушення, то краще звернутися до логопеда, щоб вчасно виправити їх.
Бажано, але необов’язково, щоб перед вступом у перший клас дитина також вміла рахувати до 10 та у зворотному напрямку. Якщо ваш малюк виявляє бажання, можете пропонувати йому приклади на віднімання та складання, порівнювати більше / менше. Так само із читанням: якщо дитина проявляє інтерес, заохочуйте її в ігровій формі читати склади, пропонуйте різноманітні вправи на розчитування. Водночас пам’ятайте, що особливої підготовки з читання, письма та математики перед першим класом не потрібно — усьому цьому вчитимуть у школі. До речі, записуючи дитину до школи, ви можете обрати, за якою програмою її навчатимуть. Деталі — у статті Програми в початковій школі: яку обрати для навчання дитини.
При підготовці дитини до першого класу ваша задача як батьків — створювати розвивальне середовище, якомога більше спілкуватися з нею, пропонувати рухливу активність на свіжому повітрі, практикувати сюжетно-рольові ігри, а також творчі заняття на розвиток дрібної моторики рук. Якщо з певних причин ви не можете приділити достатньо часу таким заняттям, можете звернутися до фахівців з підготовки до школи.
Ще більше дієвих читайте в статті Підготовка дитини до школи: інструкція для батьків майбутніх першокласників. Також дізнайтеся про ключові вимоги та терміни запису дитини до школи та які медичні довідки потрібні для навчання у школі, щоб зробити все вчасно.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.