Чи можна забрати дитину зі школи під час повітряної тривоги
Забрати не можна залишити — де поставити кому в цьому реченні, хвилює під час повітряної тривоги багатьох батьків школярів. Реалії війни ставлять перед учасниками освітнього процесу все більше викликів, проте ми мусимо діяти злагоджено та керуватися здоровим глуздом. Тож розбираємось, як можна забрати дитину із закладу освіти, якщо лунає тривога.
Останнім часом через затяжні тривоги в батьківських групах і чатах почали з’являтися обговорення, чи можна забрати в цей час дітей зі школи. Одні батьки зазначають, що їм віддають дітей «під розписку». Іншим категорично відмовляють у проханні вивести дитину з укриття, а тому непокоїть питання, чи правомірні такі дії закладу освіти. Ми зібрали думки різних експертів, щоб допомогти розібратися в цьому питанні.
Якщо для вас дуже важливо, щоб під час небезпеки дитина знаходилася поруч, ви може поцікавитися у школі, чи можна забирати дитину під письмову заяву. Подивіться приклад заяви, яку писали інші батьки. Але наголошуємо, що у вашій школі її можуть не прийняти, оскільки школи зобов'язані дбати про безпеку учнів.
Заклад освіти й тривога: що говорить нормативна база та посадовці
У МОН рекомендують не відпускати дітей з укриття під час тривоги. «Відповідальність за дітей під час того, коли вони перебувають у школі, лежить на керівництві школи, тому фактично не можна відпускати дітей під час повітряної тривоги», — заявив заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків перед початком 2023/2024 навчального року в інтерв’ю «Громадському радіо». Повторно він наголосив на цій рекомендації МОН у відеосюжеті Dovidka.info, зазначивши, що остаточне рішення щодо алгоритмів дій ухвалює керівник закладу освіти, а батьки, які прийшли за дитиною під час тривоги, можуть перебувати разом із нею в укритті до відбою.
У листопаді 2023 року у листі до керівників шкіл МОН нагадало, що в разі повітряної тривоги учасники освітнього процесу повинні перебувати у спорудах цивільного захисту до відбою, та навіть онлайнові уроки мають перериватися.
Ця сама теза зазначена на сайті освітнього омбудсмена: «Нагадуємо, що батьки не можуть забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги, а педагог, відповідно, не має права відпустити дитину з укриття навіть на прохання батьків. До завершення повітряної тривоги дитина повинна залишатися в укритті. Адже так батьки наражають на небезпеку і себе, й дитину».
Отже, заклад освіти діє цілком правомірно, якщо не відпускає вашу дитину з укриття під час тривоги.
А як у садочках
Так само до відбою не можна забрати дитину з укриття дитячих садочків — про це заявила Олена Швачова, головна спеціалістка відділу дошкільної освіти МОН. Вона пояснила, що відповідно до статті №137 Кримінального Кодексу України педагоги несуть відповідальність за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя й здоров’я дітей, тому «мають діяти суворо відповідно до інструкцій, що затверджені наказом закладу освіти». Отже, у кожному садочку та школі розроблені власні інструкції на випадок тривоги з урахуванням алгоритму ДСНС, й педагоги мусять їх дотримуватися.
Чому тоді деяких дітей відпускають із закладу освіти під час тривоги
У фейсбуці набув розголосу допис юристки про те, що «Заклад освіти має право відповідно до заяви батьків особисто батькам передати дитину із закладу освіти під час повітряної тривоги». Адже третя та четверта частини ст. 55 Закону України «Про освіту» регламентують, що саме батьки здобувачів освіти зобов’язані дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, а держава при цьому надає батькам допомогу.
Тож виходить, що, з одного боку, педагоги несуть кримінальну відповідальність за життя і здоров’я дітей, а з іншого — батьки мають право самостійно визначати, що краще для їхніх дітей, але при цьому усвідомлюючи ступінь відповідальності. Деякі школи дозволяють під час тривоги забирати дітей під розписку, але така заява не знімає відповідальність із закладу освіти в очах закону. «У разі нещасного випадку на території школи, перший, з кого будуть питати, — це директор», — наголосив заступник міністра Андрій Сташків. Отже, МОН не рекомендує забирати дітей зі школи під час тривоги навіть за заявою батьків.
Повітряна тривога: як діяти батькам
Якщо тривога застала вашу дитину в школі, краще дочекайтеся відбою та потім рушайте за нею до закладу освіти. Ви можете забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги, якщо адміністрація закладу дозволяє це зробити під розписку. Тобто вам потрібно написати заяву про те, що відповідальність ви берете на себе. Зразок такої заяви вам мають надати у вашій школі.
Якщо тривога почалась дорогою до школи, вам потрібно прямувати з дитиною до найближчого укриття. Якщо загроза ракетного обстрілу була вночі та дитина не виспалася, вона може пропустити перші уроки в школі — про це говорив міністр освіти.
Подбайте, щоб у тривожному рюкзаку вашої дитини завжди були речі першої потреби: вода, перекус, павербанк, серветки, улюблена іграшка, індивідуальні ліки (за потреби).
Також ви можете заздалегідь зв’язатися з класним керівником або адміністрацією закладу, де навчається ваша дитина, щоб з’ясувати, як діяти під час тривоги.
Дізнайтеся також, чи мають батьки платити у фонд школи та яка нова реформа шкільної освіти відбудеться найближчим часом.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.