Що таке навчальні кредити ECTS
Навчальне навантаження, яке вимірюється за єдиною шкалою в різних державах, значно полегшує життя студентам, адже дає їм певну академічну гнучкість. Говоримо про те, що означають кредити ECTS / ЄКТС та які особливості накопичення навчальних кредитів є в українських вишах.
Європейська система трансферу і накопичення кредитів (ECTS / ЄКТС) — це одиниця навчального навантаження, яка використовується у вищій освіті європейських країн, та є ключовою для Болонського процесу. 1 кредит ECTS / ЄКТС становить 30 академічних годин. Тривалість академічної години дорівнює 40 хвилин. Тож якщо перекласти на фізичний час, 1 кредит ECTS / ЄКТС — це 1200 хвилин, або 20 годин.
Ця система дозволяє розробляти стандартизовані навчальні програми, оцінювати навантаження та досягнення студентів, завдяки чому дипломи визнаються у всіх країнах Європейського союзу, тож студенти без проблем навчаються за обміном, проходять стажування чи працюють за спеціальністю в інших країнах.
Кредити ECTS / ЄКТС: суть системи
У країнах ЄС це працює так: система навчальних кредитів дозволяє студенту частково визначати власну освітню траєкторію, адже він може обирати, у якій послідовності вивчатиме окремі дисципліни. Завдяки цьому він, наприклад, може приділити більше часу на вивчення тих предметів, які даються складніше. Іншими словами — студент може впливати на свій навчальний план та його тривалість. Також кредити ECTS / ЄКТС полегшують життя студентам, які з певних причин змінюють заклад освіти: при переводі їм зараховуються досягнення з попереднього місця навчання з тих дисциплін, які співпадають в освітніх програмах вишів. Як результат — таким студентам доводиться складати менше академічної різниці (заліків та іспитів з предметів, що не вивчалися). Отже, ключове призначення кредитів ECTS / ЄКТС — надавати студентам певну академічну гнучкість та мобільність.
В Україні за системою кредитів ECTS / ЄКТС розробляють навчальні плани студентів. Кожний освітній рівень має чітко визначену кількість кредитів, які має накопичити студент, щоб отримати диплом молодшого бакалавра / бакалавра / магістра. Обсяг кредитів, які необхідні для здобуття ступеня бакалавра на базі повної загальної середньої освіти, — 240 кредитів ECTS / ЄКТС. Якщо студент вступає на базі молодшого бакалавра, тоді обсяг кредитів становить 120–180.
Зазвичай студенти бакалаврату денної форми навчання мають упродовж навчального року навантаження у 60 кредитів ECTS / ЄКТС, тобто 30 кредитів на семестр.
Щоб здобути ступінь магістра, доведеться опанувати 90–120 кредитів ECTS / ЄКТС — залежно від того, це освітньо-професійна чи освітньо-наукова програма. Остання передбачає більше дослідницької роботи.
Як розподіляються кредити ЄКТС в українських вишах
Кожен кредит містить різні види як аудиторної роботи студента (лекції, семінари, консультації, практичні, лабораторні заняття), так і самостійної (підготовка рефератів, проєктів, доповідей, курсових робіт, опрацювання окремих тем), а також участь у наукових дослідженнях тощо. Для кожної спеціальності визначаються основні дисципліни та варіативні — загалом до 16 на рік та, відповідно, до 8 на семестр. Відтак українські студенти мають певну академічну гнучкість, адже окрім обов’язкових дисциплін за своєю спеціальністю вивчають предмети з варіативної частини, тобто які обирають самостійно. Звісно, більша частина часу відводиться на дисципліни за спеціальністю, тобто на ті предмети, які напряму стосуються майбутнього фаху. Нормативна база визначає, що оптимальний обсяг однієї обов’язкової навчальної дисципліни на семестр становить 5–6 кредитів ЄКТС.
Варіативних дисциплін хоча й значно менше у розкладі (близько 25 %), але представлені вони від різних факультетів, а не тільки від того, на якому навчається студент. Тому він може обрати предмети хоч за своїм профілем, хоч за будь-яким іншим. Тож кожного курсу / семестру студент формує з куратором індивідуальний навчальний план з обов’язкових предметів та предметів варіативної складової в межах 30 кредитів ЄКТС на семестр.
З нормативною базою щодо кредитів ЄКТС у вищій освіті в Україні ви можете ознайомитися в частині п’ятій статті 10 Закону України «Про вищу освіту», а також у листах МОН №1/9-119 від 26.02.2010 р. Щодо запровадження Європейської кредитно-трансферної системи та її ключових документів у вищих навчальних закладах та №1/9-126 від 13.03.2015 Щодо особливостей організації освітнього процесу та формування навчальних планів у 2015/2016 навчальному році.
Дізнайтеся також Як зекономити до 1000 гривень на місяць зі студентським квитком. Більше статей та інструкцій від Education.ua шукайте в розділі Новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.