Батькам дітей за кордоном: як не втратити можливість отримати український атестат
Тема здобуття української освіти дітьми за кордоном непокоїть багатьох батьків, зокрема учнів випускних класів. Цілком зрозуміло, що багатьом школярам поєднувати одночасно навчання у двох країнах дуже важко. Водночас важливим залишається питання, як не втратити роки навчання в українській школі та отримати шкільний атестат. Розказуємо, як школярам за кордоном зберегти право отримати українські документи про освіту.
Зі слів міністра освіти Оксена Лісового, понад 500 тисяч українських учнів навчається за кордоном. Переважна більшість наших дітей навчається у Польщі, Німеччині, Нідерландах, Франції та США — таку статистику наводить МОН в аналітичному збірнику Освіта в умовах воєнного стану: виклики, розвиток, повоєнні перспективи. Також міністр неодноразово наголошував, що країна прагне повернути дітей, які через війну виїхали за кордон. Приємно відзначити, що спостерігається запит й з боку іншої сторони — учнів та їхніх батьків. Державна служба якості освіти України в аналітичному звіті Навчання українських дітей за кордоном під час війни в Україні зазначає, що «близько 800 тис. школярів змінили форму здобуття освіти з денної на дистанційну та сімейну». Серед них зокрема й учні, які виїхали за кордон, які не відмовились від української освіти.
Особливо важливо не втратити зв’язок з українською школою для старших школярів, зокрема випускних класів. Адже шкільний атестат — одна з вимог для подальшого вступу до закладів вищої освіти. При чому вступати з українським свідоцтвом можна не лише до українських вишів, але й до багатьох європейських, зокрема Словаччини чи Польщі.
Український атестат: що робити учням, які за кордоном
Для того, щоб отримати українське свідоцтво про загальну середню освіту, ваша дитина має продовжити навчання в українській школі за будь-якою із запропонованих форм навчання у 2023 році. Тобто ваша задача — підтримувати зв’язок з українською школою, підібравши для своєї дитини максимально зручний варіант навчання. Розглянемо можливі формати навчання дітей в українських школах, які наразі перебувають за кордоном.
Програма з українським компонентом
Програму з українським компонентом МОН затвердило восени 2023 року, щоб знизити навантаження на учнів, які ходять до школи за кордоном. Вона пропонує вивчати лише українознавчі предмети 6–8 годин на тиждень. Інші предмети зарахують з іноземної школи. Але працюють за цією програмою не всі заклади. У наведеній МОН таблиці ви знайдете контакти тих шкіл, куди можна перевести дитину, щоб вона навчалась за програмою для дітей за кордоном. Головна умова — у вас має бути підтвердження, що дитина відвідує закордонну школу.
Оскільки це новий для української системи освіти досвід, як він покаже себе на практиці, зможемо підсумувати вже наприкінці цього навчального року.
Докладніше про програму з українським компонентом ви можете дізнатися зі статті Українознавчий компонент: нова освітня програма для школярів за кордоном.
Дистанційна форма навчання
Оптимальний варіант для тих учнів, які мають намір повернутися в Україну та планують вступ до українських ЗВО. Дистанційне навчання передбачає, що ваша дитина опановуватиме шкільний курс у повному обсязі, зустрічаючись із вчителями онлайн, переглядаючи відеозаписи уроків, а також виконуючи письмові та тестові завдання.
Але дистанційне навчання цьогоріч школи організували не для всіх класів. Переважно продовжили вчитися віддалено школи з окупованих та прифронтових населених пунктів. У решті регіонів дистанційні класи відкривались, якщо на то була згода певної кількості батьків. Якщо у вашій школі, де навчалась дитина до війни, не відкрились дистанційні класи, ви можете перевести дитину до іншого закладу. Наприклад, у Києві наприкінці серпня були визначені районні осередки дистанційного навчання, до онлайн-занять яких можуть долучатися учні з-за кордону.
Про те, які школи працюють дистанційно у вашому регіоні, ви можете дізнатися в місцевих органах управління освітою або в обласному департаменті освіти і науки. Також ви можете обрати приватні школи дистанційної освіти.
Дієві поради про те, як допомогти дитині на дистанційному навчанні, читайте в статті Дистанційна освіта 2023: як навчити дитину вчитися онлайн.
Сімейна форма навчання
Обираючи сімейну освіту, будьте готові, що опановувати шкільний матеріал дитина буде самостійно під вашим контролем. При цьому ви маєте обов’язково закріпити її за навчальним закладом в Україні та періодично надсилати на перевірку виконані контрольні роботи. Перевести дитину на сімейну форму можна в тій самій школі, де вона навчалась до переїзду.
Сімейна форма буде зручною тим школярам, які багато часу приділяють навчанню в закордонній школі та не встигають підключатися до онлайнових уроків в Україні, але мотивовані не втрачати зв’язок з нею. Покрокову інструкцію та поради щодо організації сімейного навчання читайте в статті Сімейна форма навчання у 2023 році: особливості організації.
Екстернат
Ще один спосіб здобути українську освіту та отримати атестат — перевести дитину на екстернат. Така форма передбачає, що ваша дитина самостійно опановуватиме шкільну програму, при чому зможе робити це в прискореному режимі. Тобто за один рік пройти програму одразу двох класів. Але врахуйте, що тут буде мінімум наставництва від педагогів. Дізнайтеся більше про нюанси навчання на екстернаті у статті Екстернатна форма навчання 2024: особливості організації.
Якщо ваша школа в Україні не пропонує екстернатну форму навчання, ви можете обрати екстернат у Міжнародній українській школі, яку МОН створило спеціально для тих українських школярів, які перебувають за кордоном.
Як випускникам за кордоном отримати український атестат
Головну передумову для отримання атестата ми з’ясували — це навчання в українській школі за будь-якою моделлю. А тепер про саму процедуру вручення документа.
Для учнів за кордоном МОН спільно з Міністерством закордонних справ розробило спеціальну процедуру вручення документів про освіту. Завдяки ній випускники 9 та 11 класів, а також професійно-технічних училищ можуть отримати документи про освіту в закордонних дипломатичних установах України. Тобто їхати до України за документом необов’язково. Для цього один з батьків / опікунів або сам випускник, якщо йому виповнилося 18 років, має надіслати до своєї школи в паперовій або електронній формі заяву про вручення документа про освіту в закордонній дипломатичній установі. Як тільки атестат буде готовий, заклад освіти відправить його в місцеве управління освітою або в департамент освіти, які потім передають їх у МОН. Далі документи з МОН надсилають до МЗС, звідки дипломатичною поштою вони потрапляють до країн, де перебувають учні, які замовили свої атестати. Документи випускникам або їхнім батькам / опікунам вручають під розписку. Якщо протягом 6 місяців вони не заберуть освітні документи в дипломатичній установі, то їх відправлять у зворотному порядку. Тобто вони повернуться до школи.
Дізнайтеся також Як відновити свідоцтво про загальну середню освіту, якщо ви втратили свій шкільний атестат.
Читайте новини про шкільну освіту на нашому порталі Education.ua — ми висвітлюємо найголовніше.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.