Навчання за кордоном: вступ до університетів Чехії
Багато українських абітурієнтів цікавляться вступом до університетів Чехії через безоплатність вищої освіти та її якість, адже чеські заклади вищої освіти стабільно входять до світових рейтингів. Дізнайтеся, чи можуть українські абітурієнти одразу після закінчення школи вступити до університету в Чехії та до яких етапів вступної кампанії готуватися заздалегідь, обираючи європейський виш.
Вища освіта в Чехії: загальні моменти
Дипломи чеських вишів визнаються у всіх країнах ЄС, а також у багатьох інших державах світу, тому випускники університетів мають змогу одразу після навчання працевлаштуватись та будувати кар’єру.
Вищу освіту в Чехії здобувають за рівнями:
- бакалаврат — 3–4 роки (залежно від спеціальності);
- магістратура — 2–3 роки.
У Чехії є спеціальності, навчання за якими не поділяється на бакалаврат і магістратуру. Зокрема на єдиній магістерській програмі здобувають вищу освіту медики. Тобто в Чехії майбутнім лікарям не можна закінчити лише бакалаврат.
Навчальний рік для студентів починається у серпні / вересні. Студенти, керуючись правом Болонської системи, можуть самостійно формувати свій навчальний план, комбінуючи навчальні предмети, як їм зручно. Головна умова — набрати необхідну кількість навчальних кредитів ECTS. Така гнучкість дозволяє більше часу приділити тим дисциплінам, які даються важче.
Що впливає на вступ у Чехії
Умови вступу кожен університет прописує самостійно. Але для вступу іноземних абітурієнтів, зокрема й з України, обов’язковими є такі критерії.
1. Проходження підготовчого курсу.
Вступ для іноземців у чеські університети можливий через підготовчий рік, тобто «нульовий» курс. Це стосується й українських абітурієнтів. Підготовче відділення ви можете обрати при будь-якому державному закладі вищої освіти Чехії, навіть якщо потім вступатимете до іншого вишу. На курсі з підготовки ви вивчатимете чеську мову, а також профільні предмети залежно від напряму майбутньої професії. Тож уже на цьому етапі ви маєте визначитися з галуззю навчання.
Якщо вступник закінчить школу в Чехії та отримає атестат зрілості Maturita, вступати на підготовчий курс йому не обов’язково.
2. Сертифікат про знання чеської мови на рівні В2 (визнаються сертифікати окремих акредитованих установ, зокрема сертифікати Карлова університету та Чеського технічного університету).
Мовний іспит ви можете скласти після завершення підготовчого курсу, орієнтовно в червні.
3. Вступні іспити — є не на всі спеціальності.
Для окремих університетів достатньо середнього бала свідоцтва про середню освіту, виписки оцінок за останні 4 роки навчання та сертифіката про знання чеської мови на рівні В2, а в інших вишах крім цих вимог додатково проводять вступні іспити з профільних предметів. Щоб дізнатися про ці вимоги, вам потрібно зайти на сайт того закладу, де ви збираєтеся навчатися, та в розділі для абітурієнтів ознайомитися із цією інформацією. Для пошуку закладів вищої освіти та програм можете використовувати каталог університетів Чехії. Переважно вступні випробування в Чехії проходять у червні.
Скільки коштує вища освіта в Чехії
У державних університетах Чехії навчання чеською мовою безоплатне. Якщо ви оберете англомовний курс, то орієнтуйтеся на оплату близько від 2000 євро за рік — залежить від ЗВО та спеціальності.
Стипендія
У Чехії існує декілька стипендіальних програм, які фінансуються з різних фондів. Студенти-іноземці, зокрема й українці, можуть розраховувати на стипендію на проживання в розмірі від 500 до 2000 крон (20–80 євро). Також стипендії виплачують за успіхи в навчанні — рішення про її тривалість і розмір кожен університет приймає в індивідуальному порядку. Студентам, які знаходяться в скрутному матеріальному становищі, виплачують соціальну стипендію. Окремо існують фінансові програми для студентів від різних неурядових організацій для заохочення молоді до участі в конференціях, конкурсах, змаганнях тощо.
Для студентів з України, які вчаться за окремими магістерськими програмами, уряд Чехії цього року ухвалив рішення про державну стипендію на підтримку навчання.
Коли починати підготовку до вступу в Чехії
Краще розпочати підготовку за 1,5–2 роки, щоб встигнути розпланувати всі ключові кроки: від вибору закладу до оформлення документів.
З чого почати підготовку до вступу в Чехії
- Вивчайте чеську мову
Оптимально, якщо вже в останній рік навчання в школі ви почнете посилено вивчати чеську мову. Продовжити її вивчення ви зможете вже під час навчання на підготовчому курсі. При систематичних заняттях до рівня В2 ви можете опанувати чеську мову приблизно за 1,5–2 роки. Але все залежить від вашої старанності та наполегливості.
- Пройдіть рік навчання на підготовчому курсі
Підготовчі курси є практично у всіх університетах, але радимо обирати саме державні заклади, щоб не виникло додаткових питань з отриманням візи. Навчання на підготовчому відділені платне — від 5 000 євро. Для розуміння специфіки програм підготовчих курсів можете переглянути інформацію на сайті Чеського технічного університету у Празі.
- Визначтеся із закладами вищої освіти для вступу та подайте заявки.
Реєстрація заявок в університетах зазвичай триває до кінця лютого, виключення можуть бути для творчих спеціальностей. Тобто, навчаючись на підготовчому відділенні, взимку ви маєте подати заявку на вступ. Майте на увазі, що терміни в різних закладах можуть відрізнятися, адже кожен виш встановлює правила самостійно. Якщо виші не набрали достатню кількість заявок, вони можуть продовжити реєстрації до кінця березня. Тому радимо заздалегідь моніторити цю інформацію на офіційних сайтах університетів. Оптимально подавати заявки у 3–5 університетів. Врахуйте, що реєстрація заявок платна: вартість від 500 крон (20 євро) — залежно від закладу та спеціальності.
- Пройдіть нострифікацію
Для вступу в Чехії вам потрібно пройти нострифікацію — процедуру визнання ваших освітніх документів рівнозначними чеським освітнім документам. Процедуру нострифікації ви можете пройти весною під час навчання на підготовчому курсі.
Необхідність цієї процедури пояснюється тим, що тривалість здобуття середньої освіти в Чехії триває 13 років проти 11–12 років в Україні. Тому відповідна комісія має впевнитися, що за кількістю годин та предметів ваш атестат дає право для вступу у чеський ЗВО. З предметів, де буде виявлена недостатня кількість годин, вам можуть призначити іспити. Якщо не вдасться скласти їх з першого разу, вам призначать ще декілька спроб.
- Підготуйте документи
Пакет документів різниться залежно від університету та факультету. Тому уважно читайте вимоги кожного окремого ЗВО. Загалом вам потрібно підготувати такий пакет документів:
- документ, що посвідчує особу, зокрема закордонний паспорт;
- свідоцтво про повну загальну середню освіту з додатком + нострифікація;
- документ, що посвідчує легальне перебування в країні;
- сертифікат про знання чеської мови;
- медична довідка — вимоги дізнавайтеся в університеті, куди вступаєте;
- фотографії — кількість уточнюйте у ЗВО.
Хто може допомогти зі вступом у Чехії
Ви можете розраховувати на допомогу фахівців спеціалізованих агенцій, які супроводжують українських абітурієнтів на різних етапах вступної кампанії: від підбору спеціальностей та вишу до поселення в гуртожиток уже в статусі студента. Це зокрема компанії:
Якщо ви не бажаєте втрачати рік на підготовчому курсі в Чехії та прагнете одразу після школи здобувати вищу освіту, радимо дізнатися про особливості вступної кампанії 2024 в Україні в розділі Вступ. Підписуйтеся на наш телеграм-канал для вступників, щоб вчасно дізнаватися про новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.