Середня освіта в Німеччині: особливості навчання в школах
У Німеччині існує 16 систем шкільної освіти, навчання в школі триває мінімум 9–10 років, а за пропуски дитиною занять батьків карають штрафами. Але це не всі нюанси середньої німецької освіти. Розказуємо про те, як побудована шкільна освіта в Німеччині та чи всі діти після школи мають доступ до вищої освіти.
Шкільна освіта в Німеччині: загальні моменти
У Німеччині в кожній окремій федеральній землі ухвалюються власні закони про освіту, тому в школах подекуди дуже відрізняється організація навчання. При цьому є загальноприйняті по всій країні правила. Це поділ шкільної освіти на основні ступені, шестибальна система оцінювання та обов’язок дітей до 18 років незалежно від громадянства відвідувати школу. Одразу зауважимо: якщо ваша дитина не ходитиме до школи в Німеччині без вагомих причин (це переважно медичні показання), вас притягнуть до адміністративної відповідальності, тобто випишуть штраф. Щодо пропусків занять — без медичної довідки дитина може бути відсутньою на заняттях максимум 3 дні, потім вам доведеться звернутися до лікаря.
Навчальний рік у школах Німеччині починається у серпні / на початку вересня та триває до червня / липня. Під час літніх канікул німецькі школярі відпочивають 1–1,5 місяці, восени мають 1–2 тижні відпочинку, перші зимові канікули припадають на Різдво та тривають 2 тижні, в окремих землях ще є додаткові зимові канікули, а весняний відпочинок у 5–10 днів припадає на Великдень. Тривалість канікул у школярів однакова, але дати відрізняються. Це, зокрема, дозволяє не перевантажувати автодороги, коли родини рушають на відпочинок. Тож недарма кажуть, що німці доволі прагматичні.
До школи діти йдуть переважно у віці 6 років та обов’язково вчаться в ній мінімум 9–10 років. Щоб вашу дитину взяли до школи, ви маєте заздалегідь зареєструвати її у так званому відділі освіти Jugendamt — це відомство, яке відповідає за належне виховання дітей. У різних землях назва цієї установи може називатися інакше: відділ у справах молоді (Fachbereich Jugend), відділ у справах сім’ї (Fachbereich Familie). А коли вам надішлють лист-запрошення, звернутися з ним до школи за місцем проживання.
Готовність дитини до першого класу вимірюють не вміннями читати чи писати, а психологічною та соціальною зрілістю. Тобто звертають увагу на розвиток дрібної моторики й логіки, вміння концентруватися та реагувати на звернення старших, самостійно обслуговувати себе тощо. Якщо після дитячого садочка дитина ще не готова розпочинати навчання в першому класі, вона може ще рік провчитися в пришкільному садочку.
Якщо ваша дитина вже навчалася в українській школі та погано розуміє німецьку мові, у Німеччині її зарахують до інтеграційного класу, щоб вона підтягнула рівень мови. Такі класи можуть бути різновіковими, тобто там можуть одразу вчитися, наприклад, діти 7 та 13 років. Окрім німецької мови в такому класі вивчають математику. Коли дитина буде знати німецьку принаймні на рівні В1, її переведуть до звичайного класу. Буває, що дітей іноземців зараховують одночасно до двох класів: інтеграційного та звичайного, але у звичайному класі їх не оцінюють, допоки вони не зможуть розуміти викладання німецькою.
Ступені шкільної освіти в Німеччині та можливості для подальшого вступу
У Німеччині шкільна система поділяється на такі освітні рівні:
1. Початкова ланка (Grundschule) — 4 роки (у Берліні та Бранденбурзі — 6 років).
Уже в останньому класі початкової ланки вчителі дають рекомендації, розказуючи батькам про різні можливості подальшого навчання дитини на основі її досягнень та навичок. Більш здібним школярам вони можуть рекомендувати навчання в гімназії, а дещо слабшим — вступати до менш престижних шкіл. Іншими словами — уже з початкової ланки виділяють дітей, які мають більше шансів на вищу освіту, та таких, кому вона, на думку освітян, не обов’язкова. Тому частково на те, де продовжить дитина навчання після початкових класів, впливають саме педагоги. У деяких землях батьки повинні чітко дотримуватися рекомендацій вчителів, в інших — можуть ухвалювати остаточне рішення самостійно.
2. Орієнтаційна ланка.
Це може бути:
- Гімназія (Gymnasium) — найсильніша школа, закінчення якої дає право скласти випускні іспити Abitur та вступати до університетів. Щоб потрапити до гімназії, варто мати високі оцінки або навіть пройти співбесіду. Навчання триває до 12 або 13 класу, тобто 8–9 років — залежно від землі. Якщо дитина не потягне навчання в гімназії, адже програма доволі складна, вона може перейти до реальної школи.
- Реальна школа (Realschule) — заклад, на рівень нижче від гімназії, тож сюди вступають здібні діти, які трошки не дотягнули до гімназії, та навчаються до 9 або 10 класу. У старших класах реальшуле класи діляться за профілями з орієнтиром на майбутню професію. Після 5–6 років навчання учні отримують атестат, з яким можна йти або до старших класів гімназії, та склавши абітур, вступати до університетів, або до Фахобершуле — це також старші класи, але вже з професійно-технічною орієнтацією, після складання випускних іспитів фахабітур учні мають змогу здобувати вищу освіту за обраним технічним або економічним фахом. Але після фахабітур вступати, прикладом, до університетів на гуманітарний фах, не можна. Якщо дитина після реальшуле не хоче вступати у виш, вона може піти на середнє професійне навчання Аусбільдунг.
- Середня школа (Hauptschule) — найнижчий рівень середньої школи, куди потрапляють діти з низьким рівнем знань і мотивації до навчання. За 5–6 років така школа готує до робітничих професій. Після завершення навчання учні можуть продовжити навчання, обравши Аусбільдунг (Ausbildung) — це професійні заклади на кшталт наших профтех закладів. Але вибір професії тут буде дещо обмежений, аніж після навчання в реальшуле.
- Загальноосвітня школа (Gesamtschule) — сюди зараховують незалежно від рекомендацій, але такі школи є не у всіх федеральних землях. Навчання триває 10 років. До 7 класу школярі здобувають освіту за однаковою програмою, а вже потім учнів розподіляють по напрямах відповідно до досягнень. Окремо є три програми:
- для слабких учнів;
- загальна;
- поглиблена — для здібних учнів.
З 9 класу шкільна освіта стає профільною, тобто учень обирає, який напрям буде вивчати поглиблено, наприклад, гуманітарний, хіміко-біологічний тощо.
Якщо говорити узагальнено, система німецької шкільної освіти побудована так, щоб після початкової ланки «групувати» сильних учнів із сильними, а слабких — зі слабкими. Такий підхід пояснюється тим, щоб діти, які відстають, не тягли за собою більш обдарованих учнів. Але якщо діти у 5 класі добре навчаються, у них є змога у 6 клас перейти до школи на рівень вище. Тобто із середньої школи до реальшуле, або з реальшуле до гімназії. Тож школярі, які дійсно прагнуть навчатися, мають усі шанси здобути в майбутньому вищу освіту.
Особливості навчання в німецьких школах
У першому класі навчання відбувається в ігровій формі. Після уроків діти можуть відвідувати групу продовженого дня, але врахуйте, що це платна послуга.
У початкових класах дітям викладають обов’язково німецьку мову, математику, комп’ютерну та медійну грамотність, музику, малювання, фізкультуру, інтегрований курс на кшталт нашого «Я досліджую світ», де вивчають природознавство, історію, культуру, техніку. Іноземну мову (переважно англійську або французьку) у більшості земель починають вчити у 3 класі. Факультативно, тобто за бажанням, школярі можуть відвідувати етичні та релігійні уроки. А ось з 4 класу до обов’язкових додаються уроки статевого виховання.
Для німецьких шкіл є цілком нормальною практика, коли дитину залишають на другий рік. Часто таке трапляється, коли учень переходить до 5 або 6 класу, адже підходи до викладання в початковій та середній школі дуже відрізняються, і школярі вимушені багато матеріалу опрацьовувати самостійно. Але остаточне рішення приймають батьки, чи залишати дитину на повторний рік у цій школі, або переходити до наступного класу, але в школі рівнем нижче. Дуже поширена така практика саме серед дітей-іноземців, які погано розуміють німецьку. Тож не панікуйте, якщо вашій дитині рекомендують повторити рік навчання. Якщо ваша дитина, навчаючись у німецькій школі, відстає від своїх одноліток через недостатнє знання мови, краще допомогти їй якнайшвидше опанувати мову на достатньому рівні. У цьому вам можуть допомогти репетитори німецької мови.
Ще серед особливостей — діти відвідують уроки в зручному одязі, тобто шкільної форми немає. А батьківські збори в німецьких школах мають організаційний характер, тож на них не обговорюють на загал успішність кожної окремої дитини та в жодному разі не закликають до грошових внесків у фонди.
Оцінювання
У перших двох класах учнів німецьких шкіл не оцінюють, а лише мотивують різними наліпками чи позначками під письмовими роботами. Перші контрольні та самостійні роботи з’являються з 3 класу.
Суттєво від нашої відрізняється шкала оцінювання: найвищим є 1 бал, а найгіршою вважається оцінка — 6 балів. Бали учням «не натягують», тобто не завищують, переважно через те, що німецькі школи не змагаються між собою за рейтингами успішності учнів. Про оцінку за ту чи іншу роботу дитина та її батьки дізнаються персонально, тобто її не оголошують на весь клас. Учитель може лише загально підсумувати успішність класу, наголосивши скільки вищих та нижчих оцінок, але не називатиме прізвища школярів, які їх отримали.
Випускні іспити та підготовка до вступу
Чи зможуть випускники шкіл вступити до університетів, залежить від того, у якій саме середній школі та на які оцінки вони вчилися. Оскільки вступних іспитів до закладів вищої освіти в Німеччині немає, при зарахуванні абітурієнтів зважають на результати шкільного атестата та іспиту Abitur. Чим вище оцінки, тим більше шансів вступити на престижний факультет. Умови вступу для українців, які здобули середню освіту в рідній країні та не складали абітур, відрізняються. Щоб дізнатися про нюанси німецької вступної кампанії, читайте статтю Навчання за кордоном: вступ до університетів Німеччини.
Якщо розглядаєте вступ до українських університетів, скористайтеся розділом Вступ, де ми зібрали для вас перевірену інформацію щодо умов вступної кампанії у 2024 році. За новинами вступної кампанії зручно стежити в телеграм-каналі для вступників, тож обов’язково підпишіться.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.