Середня освіта в Польщі: особливості навчання в школах
У польських школах учні вчаться 12 років, але навчання в старшій школі дуже відрізняється від звичної нам системи. Дізнайтеся, як побудована система шкільної освіти в Польщі, у чому її ключові особливості та які нюанси відрізняють навчальний процес.
Шкільна освіта в Польщі: загальні моменти
Навчальний рік у школах Польщі поділений на два семестри та триває з 1 вересня до останньої п’ятниці червня наступного року. В учнів немає осінніх та весняних канікул, натомість вони мають святкові вихідні (майже по тижню), які припадають на Різдво та Великдень. Зимові канікули розпочинаються наприкінці січня та тривають два тижні.
Навчання в початковій школі в Польщі є обов’язковим для всіх дітей незалежно від громадянства. Врахуйте, що якщо ваша дитина переводиться з української школи, її можуть зарахувати на клас молодше — переважно це стосується дітей випускних класів (4-х та 9-х), оскільки польська система за етапами дещо відрізняється від нашої. Тобто якщо дитина навчалась в Україні у 4 класі, то при переводі до Польщі її можуть зарахувати у 3 клас.
Якщо ваша дитина не знає або погано володіє польською мовою, прямо у школі вона зможе відвідувати додаткові безплатні уроки польської мови. Якщо ви прагнете, щоб ваша дитина, навчаючись у польській школі, мала змогу здобувати й українську освіту без надмірного навантаження, радимо дізнатися про програму для дітей за кордоном.
Майте на увазі, що для навчання старшокласників батьки купують підручники за власний кошт. Орієнтовна вартість на рік — 1–2 тисячі злотих (200–400 євро). Учнів початкової школи навчальною літературою забезпечує держава.
Як влаштувати дитину до школи в Польщі
У державні початкові школи Польщі дітей зараховують, як і в Україні, за місцем проживання, тобто вам точно не відмовлять у тій школі, яка знаходиться поблизу вашого дому. Головне — ви маєте пред’явити підтвердження, що проживаєте за адресою мікрорайону. Наразі українцям достатньо мати підтвердження від власника житла або договір оренди. Обрати найближчу школу можна через реєстр навчальних закладів. У школу не за мікрорайоном дитину візьмуть, якщо буде вільне місце. Натомість старшокласників зараховують до ліцеїв чи технікумів не за територіальним принципом, а за профілем навчання. Для цього ви можете або самостійно завітати до найближчих таких закладів, або звернутися до місцевого управління освіти, де вам підкажуть, як діяти. При зарахуванні до ліцеїв та технікумів зважатимуть на оцінки, оскільки старша школа в Польщі профільована. Тож адміністрація закладів відбирає учнів з урахуванням їхніх досягнень з певних предметів.
Скільки років триває навчання в школах Польщі
Перед вступом до школи діти обов’язково вчаться 1 рік у так званому «нульовому класі» — зерувці (zerówka). Його закінчують при дитячих садочках або одразу в школі. До школи діти йдуть у віці 6–7 років.
У початковій школі в Польщі (szkoła podstawowa) учні вчаться 8 років:
- перший етап початкової школи — 1–3 класи;
- другий етап початкової школи — 4–8 класи.
Після початкової школи учні складають іспити та отримують свідоцтво про закінчення початкової школи (świadectwo szkolne).
Освіта в післяпочаткових закладах профільна. Учні можуть обрати:
- ліцей (liceum ogólnokształcące) — де навчаються 4 роки, складають іспити та отримують свідоцтво про повну середню освіту — атестат зрілості;
- технікум (technikum) — після 5 років навчання окрім атестата зрілості учні отримують певну спеціальність та можуть працевлаштуватися за фахом, якщо не бажають здобувати вищу освіту;
- заводові / галузеві школи (zasadnicza szkoła zawodowa / branżowa szkoła) — після 3 років навчання учень здобуває професійну кваліфікацію та може влаштуватися на роботу. Якщо учень продовжить навчання ще 2 роки, то зможе скласти іспит та продовжити навчання в університеті.
Також у польській системі освіти окремо виділяють поліцеальну школу (szkoła policealna). Це освітній заклад для повнолітніх осіб, які мають атестат зрілості, тобто свідоцтво про середню освіту, та можуть за 1–2,5 роки здобути профільну освіту, пройти стажування та отримати затребувану професію, адже набір відбувається з урахуванням ринку праці. Умовно поліцеальні школи в Польщі можна порівняти з нашими коледжами.
Особливості навчання в польських школах
До 4 класу більшість предметів викладає один учитель за інтегрованим підходом, тобто без чіткого поділу на предмети. Тільки заняття іноземної мови (переважно англійської), музики та фізкультури ведуть інші педагоги. З 4 класу уроки викладають учителі-предметники. Другу іноземну мову діти починають вивчати у 6 класі. Після основних уроків учні можуть залишатися у світлиці — у так званій групі продовженого дня.
Під час перебування у школі учням заборонено користуватись телефонами без дозволу вчителів. Ще серед особливостей шкільної освіти в Польщі — є уроки, які учні відвідують лише за бажанням: релігія, етика та заняття на кшталт класних годин.
Зворотний зв’язок від педагогів батьки отримують через цифрові щоденники, де окрім домашніх завдань публікуються важливі оголошення про поведінку дитини, її активність на уроках, анонсують різноманітні заходи. У школах не практикують збір грошей на ремонти, проте кошти збирають для дозвілля, виїзних екскурсій та подарунків дітям.
Оцінювання
У 1–3 класах в Польщі вчителі використовують формувальне оцінювання, тобто замість оцінок описують словами навчальні досягнення учнів, щоб мотивувати до навчання. З 4 класу учнів оцінюють за 6-бальною системою, де 6 — найвища оцінка. Додатково педагоги ставлять «+» та «–», наприклад, 4+ або 3–. При цьому позитивною вважатиметься навіть 2–, оскільки в польській системі лише 1 — це негативна оцінка.
Контрольні роботи є обов’язковими: учні, які були відсутні у день написання, виконують їх пізніше, коли виходять на заняття. А для учнів, які погано засвоїли навчальний матеріал з певного предмета та хочуть виправити оцінки, є змога відвідувати додаткові консультації вчителів. Крім навчальних досягнень у польських школах оцінюють й поведінку учнів.
Випускні іспити та підготовка до вступу
Вступати до університетів в Польщі учні можуть після складання матури (matura) — це іспити на кшталт ЗНО. Без цього документу в університети не приймають. Якщо випускник не планує здобувати вищу освіту, він може не складати матуру після закінчення старшої школи.
Іспити проходять зазвичай у квітні–травні в письмовій та усній формах з 3 обов’язкових предметів: польської мови, математики, іноземної мови + предмету на вибір учня. З 2026 року як іноземну на вибір можна буде обирати українську мову.
Оцінка за іспити виставляється у відсотках: щоб отримати атестат зрілості учень має отримати мінімум 30 %. Якщо не вийде скласти іспит з першого разу, то можна повторити спробу під час додаткової сесії або наступного року.
Зауважимо, що на основі матурального іспиту громадяни Республіки Польща можуть вступати й до закладів вищої освіти в Україні, адже між Україною та Польщею існує угода про взаємовизнання документів про освіту, за якими можна вступати до вишів держави іншої сторони. Докладніше про навчання у закладах вищої освіти Польщі ви можете дізнатися в статті Навчання за кордоном: вступ до університетів Польщі. Якщо розглядаєте вступ до українських закладів вищої освіти, скористайтеся розділом Вступ, де зібрана офіційна та перевірена інформація щодо перебігу вступної кампанії.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.