Навчання за кордоном: вступ до університетів Німеччини
Сьогодні українцям, які мають тимчасовий захист у Німеччині, можна здобувати вищу освіту без спеціального банківського рахунку, як це було до повномасштабної війни в Україні. Тож для багатьох німецька вища освіта, яка вважається однією з найпрестижніших, стала доступнішою. У цій статті розглянемо ключові умови вступу до німецьких університетів та розкажемо, чому не варто відмовлятися від складання ЗНО/НМТ в Україні, навіть якщо ви плануєте вчитись у Німеччині.
Вища освіта в Німеччині: загальні моменти
Вищу освіту в Німеччині студенти здобувають за двома ступенями:
- Бакалаврат — 3–4 роки (залежно від спеціальності).
- Магістратура — 1–2 роки.
Німецькі ЗВО мають академічну свободу, тому студенти можуть самостійно складати й коригувати свій навчальний план, поєднуючи навчання в університеті з роботою за спеціальністю до 10–20 годин на тиждень.
У Німеччині розрізняють такі види закладів вищої освіти залежно від спеціалізації та підходів до підготовки студентів:
- Класичні університети (Universitäten) — вивчають більше теорії, отже ідеальний варіант для тих, хто хоче більше часу присвятити науковим дослідженням.
- Університети прикладних наук (Fachhochschulen) — теорію студенти одразу закріплюють на практиці, виконуючи завдання та проєкти, максимально наближені до реальної роботи.
- Бізнес-школи — заклади, які спеціалізуються на підготовці спеціалістів з економіки, бізнесу та менеджменту.
- Мистецькі вищі школи (Kunsthochschule) — ЗВО, де готують спеціалістів мистецьких галузей.
- Педагогічні університети — готують вчителів та фахівців соціальної та психологічних сфер.
Вступна кампанія в Німеччині проходить двічі на рік, документи потрібно подавати за півроку до початку навчання:
- зимовий семестр — документи потрібно подати до 31 травня. Якщо ви отримуєте шкільний атестат цьогоріч, тоді термін — до 15 липня;
- літній семестр — документи на вступ приймають до 15 січня.
Що впливає на вступ у Німеччині
В університетах Німеччини немає вступних іспитів. Але відбір абітурієнтів проходить за рейтинговою системою, а отже при вступі в університет зважатимуть на ваш загальний рівень знань. Для вступу на творчу спеціальність вас можуть попросити надати портфоліо або продемонструвати свої здібності. В окремих вишах можуть запитати результати TestAS — оцінку інтелектуальних здібностей.
Але ключовими для вступу в Німеччині є дві вимоги:
- Знання німецької мови на рівні С1 (сертифікат має бути не старше 2-х років). Якщо обираєте англомовне навчання, яке є в багатьох вишах, вам потрібно надати сертифікат про складання мовного іспиту TOEFL або IELTS.
- Достатній рівень освіти: німецький Abitur / рік навчання у ЗВО іншої країни, зокрема українському ЗВО / рік навчання в німецькому підготовчому коледжі.
Цей пункт розглянемо докладніше.
Якщо ви здобули середню освіту в німецькій школі та отримали атестат Abitur, то можете одразу вступати до університету. Але якщо ви плануєте вступати до вишу в Німеччині на базі української повної загальної середньої освіти, врахуйте, що спочатку вам потрібно буде або мінімум один курс провчитися в українському чи іншому закордонному ЗВО, або вступити до німецького підготовчого коледжу — Studienkolleg (штудієнколлег). Це пов’язано з тим, що в німецьких школах навчаються довше, аніж в українських — 12–13 років, і старші класи одразу профільовані. Тобто вам потрібно наздогнати «втрачений» рік, щоб ви могли вступати на рівних умовах з німецькими абітурієнтами.
Вступ до Німеччини через український ЗВО
Ви можете вступити до Німеччини після навчання на першому курсі в Україні. Для вступу до українського ЗВО вам потрібно скласти ЗНО/НМТ або пройти творчий конкурс чи співбесіду. Покрокову інструкцію та відповіді на найпоширеніші запитання щодо вступної кампанії шукайте в нашому розділі Вступ 2024, де зібрана офіційна та перевірена інформація.
Коли ви вступатимете до університету в Німеччині, на ваші бали ЗНО/НМТ не зважатимуть. Але бали можуть суттєво вплинути на те, чи вступите ви на бажану спеціальність в Україні, щоб потім продовжити навчання за нею за кордоном. Тож радимо серйозно поставитися до підготовки до НМТ та вибору професії.
Обравши варіант вступу через український виш, ви, по-перше, підстрахуєте себе на випадок, якщо не вийде вступити до Німеччини. Тобто в разі невдачі просто продовжите здобувати вищу освіту вдома. По-друге, зможете заощадити кошти, якщо вступите в український університет на бюджет, адже інший варіант — навчання в німецькому коледжі довишівської підготовки — передбачає щонайменше організаційні внески в розмірі 300–800 євро за рік.
Врахуйте, що рік навчання в українському ЗВО вам зарахують як «компенсацію» того, що у школі ви провчилися 11 років замість потрібних 13 років. Тобто ви отримаєте лише право на вступ до німецького університету. Для цього в українському виші ви маєте взяти довідку з випискою оцінок по дисциплінах, які вивчали протягом першого курсу, та подати разом з іншими документами під час вступної кампанії в Німеччині.
Вступ у Німеччині через штудієнколлег
Щоб вступити до коледжу доуніверситетської підготовки, вам потрібно залишити заявку через платформу Uni-Assiste.de, або через університет у Німеччині, де плануєте здобувати вищу освіту, — там вас скерують на навчання в штудієнколлег. Вступити в підготовчий коледж можна 2 рази на рік. Майте на увазі: навчання у такому коледжі не гарантує автоматичного вступу до університету. Тобто розраховувати, що це «нульовий» курс не варто, адже після завершення навчання ви маєте скласти іспити, оцінка за які впливатиме на ваш подальший вступ до університету. Якщо ви не складете іспити після штудієнколлег, у вас буде змога їх перескласти наступного року. Третьої спроби не буде, хіба якщо ви оберете інший профіль.
Щоб вступити до державного підготовчого коледжу, ви маєте знати німецьку мову на рівні В2 та скласти вступний іспит — зазвичай це німецька мова та математика. Навчання в державних штудієнколлег безоплатне, але кожного семестру ви маєте сплачувати внесок у 150–400 євро за користування інфраструктурою навчального закладу. Існують також приватні підготовчі коледжі, куди можна вступити без вступних випробувань, але тільки на платне навчання. Орієнтовна вартість — близько 5 тисяч євро за рік.
Під час навчання у підготовчому коледжі ви протягом року вивчатимете 4–6 дисциплін — залежно від обраного курсу. Щоб обрати курс, вам потрібно одразу визначитися із профілем навчання:
- W — економіка.
- M — медицина.
- T — технічні спеціальності.
- G — гуманітарні та суспільні науки, мистецтво.
- S — філологія (мовні напрями).
Врахуйте, що вступати до університету ви зможете за тим напрямом, за яким закінчили навчання в штудієнколлег. Тобто ви не зможете вступити в університет, наприклад, на медичну спеціальність, якщо закінчили підготовчий коледж за економічним курсом. Тому радимо виважено обирати фах ще на етапі підготовки до вступу.
Скільки коштує вища освіта в Німеччині
У державних університетах Німеччини вища освіта безоплатна. Студент вносить кожного семестру внесок у розмірі 100–500 євро (залежно від ЗВО), який передбачає користування інфраструктурою навчального закладу. Інколи цей внесок покриває проїзний квиток — умови можна дізнатися на сайті того університету, де плануєте здобувати вищу освіту.
У приватних вишах орієнтовна вартість навчання за рік — від 5 тисяч євро.
Стипендія
Українці, які отримали в Німеччині тимчасовий захист, можуть розраховувати на державну стипендію, навчаючись в університеті. Вона складає 800–861 євро на місяць, але її частково доведеться повернути державі після завершення навчання, коли ви матимете стабільну роботу та дохід. Відсоток, який потрібно повернути, залежить від тривалості отримання грошової підтримки.
Також у Німеччині є стипендії від різних громадських і політичних організацій. У такий спосіб вони заохочують молодь до соціально активного життя, зокрема участі в різноманітних заходах, конференціях, змаганнях, турнірах тощо.
Коли починати підготовку до вступу в Німеччині
Залежить від вашого рівня знання німецької / англійської мови. Якщо ви тільки починаєте вчити іноземну мову, то оптимально розпочати підготовку за 2–2,5 роки до навчання. Якщо знаєте німецьку принаймні на рівні В1, то можна закладати на підготовку 1 рік. Але все залежить від вашого темпу та інтенсивності навчання.
На етапі підготовки вам потрібно докладно ознайомитися з вимогами вишів, підготуватися та скласти мовний іспит, щоб отримати сертифікат, «надолужити» рік навчання, підготувати документи.
З чого почати підготовку до вступу в Німеччині
1. Вчити німецьку мову.
Для навчання в університеті вам потрібно документально підтвердити знання німецької мови. Ви можете надати один із таких сертифікатів, які не досягли 2 років:
- TestDaF — можна скласти в будь-якому з 450 центрів у 100 країнах світу, в Україні зокрема. Орієнтовна вартість — 145 євро.
- DSH (рівень DSH 2, або DSH 3 — залежить від умов університету) — проводиться лише в Німеччині на базі університетів. Складається з письмової та усної частини. Орієнтовна вартість — 110 євро.
Є ще сертифікат німецького культурного центру ім. Гете (Goethe-Zertifikat), але він визнається не у всіх університетах. Радимо уважно вивчати умови того закладу, куди плануєте вступ.
2. Визначитися зі спеціальністю та університетами Німеччини, де плануєте здобувати вищу освіту.
Радимо докладно ознайомитися з вимогами кожного окремого вишу, адже різнитися можуть навіть терміни подання заяв.
3. Вступити до українського ЗВО або до штудієнколлег і провчитися 1 рік.
Радимо старанно вчитися, щоб отримати високі оцінки під час компенсації року навчання, адже від цього залежатиме, чи зможете ви вступити у німецький виш.
4. Підготувати документи.
Пакет документів, необхідних для навчання в університеті Німеччини, залежить насамперед від вимог конкретного закладу, а також шляху, який ви оберете для вступу: чи то через український ЗВО, чи німецький штудієнколлег. Загалом потрібно підготувати такі документи:
- документи, що посвідчують особу;
- свідоцтво про середню освіту з додатком;
- сертифікат, що засвідчує рівень знання мови;
- документ, що підтверджує легальне перебування в країні;
- документ про навчання в Studienkolleg / виписка про академічні досягнення ЗВО іншої країни;
- медична страховка;
- мотиваційний лист / рекомендаційні листи — залежно від обраної спеціальності.
Хто може допомогти зі вступом у Німеччині
Якщо на етапі вступної кампанії у вас виникають труднощі або запитання, ви можете звернутися по допомогу до спеціалізованих компаній:
Якщо ви плануєте здобувати вищу освіту за кордоном, але ще остаточно не визначилися з країною, дізнайтеся також про нюанси вступу до Польщі зі статті Навчання за кордоном: вступ до університетів Польщі.
Підписуйтесь на телеграм-канал для вступників, щоб дізнаватися про важливі новини вступної кампанії в Україні та за кордоном.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.