Комп'ютерні науки: все про спеціальність F3 (122)
ІТ-спеціальності незмінно входять до рейтингу найпопулярніших спеціальностей для вступу, адже ІТ-сфера є однією з найперспективніших та високооплачуваних галузей в Україні та за кордоном. Особливо популярна спеціальність «Комп’ютерні науки». Розказуємо, що вивчають на спеціальності, що потрібно для вступу на комп’ютерні науки, який прохідний бал на комп'ютерні науки та ким можна працювати після навчання.
З розвитком та поширенням процесу диджиталізації послуги ІТ-спеціалістів потрібні в усіх сферах економіки — освіті, сільському господарстві, медицині, важкій промисловості, державному секторі, комерції та ін. Тому ІТ-спеціалісти популярні на ринку праці та можуть розраховувати на гарний заробіток.
Про спеціальність F3 (122) «Комп’ютерні науки»
Спеціальність F3 «Комп’ютерні науки» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань F «Інформаційні технології». Раніше вона мала код 122. На цій спеціальності готують фахівців у сфері інформаційних технологій, які мають навички розробки програмних продуктів, розуміють принципи роботи з базами даних та штучним інтелектом, вміють розв’язувати задачі, пов’язані з математичним моделюванням та розбираються в різних операційних системах. Ця спеціальність — очевидний вибір для тих, хто планує працювати в ІТ-сфері.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 122 «Комп’ютерні науки» держава виділила 3 841 бюджетне місце.
Що вивчають на спеціальності «Комп’ютерні науки»
По-перше, якщо ви вирішите вступати на спеціальність «Комп’ютерні науки», готуйтесь до того, що у вас буде багато математики та математичних дисциплін у навчальному плані. Математика та сучасний математичний апарат — це основа для роботи з даними. На факультеті комп’ютерних наук вас навчатимуть працювати з математичним апаратом неперервного та дискретного аналізу, лінійної алгебри та аналітичної геометрії, щоб розв’язувати теоретичні та прикладні задачі з проєктування та програмування. Ви вивчатимете закономірності випадкових явищ та моделі випадкових процесів, розв’язуватимете задачі зі статистичної обробки процесів, будуватимете прогнозовані моделі, працюватимете зі штучним інтелектом та багато чого іншого і дуже цікавого.
По-друге, саме робота з даними — обробка, аналіз, передача та зберігання даних в інформаційних системах. Тут вас вчитимуть і технологіям моделювання, програмування та проєктування, візуалізації даних та розробки мережевого програмного забезпечення.
Дуже докладно компетенції випускників та зміст навчальних програм прописаний у стандарті вищої освіти за спеціальністю 122 «Комп’ютерні науки».
Де навчатися на ІТ-спеціаліста
До вибору ЗВО варто підходити з розумом. Хороший виш дасть старт у житті та кар’єрі, тому варто серйозно поставитися до цього питання та скористатися інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися. Одним із маркерів хорошого вишу може бути його популярність серед вступників.
10 найпопулярніших ЗВО, куди вступники подали найбільше заяв на вступ у 2024 році:
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського».
- Київський національний університет ім. Т. Шевченка.
- Львівський національний університет ім. І. Франка.
- Харківський національний університет радіоелектроніки.
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».
- Національний університет «Одеська політехніка».
- Національний авіаційний університет.
- Вінницький національний технічний університет.
- Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича.
Також ділимося рейтингом найкращих факультетів комп’ютерних наук, який склав журнал Forbes у 2020 році.
- Факультет комп'ютерних наук та кібернетики, Київський національний університет ім. Т. Шевченка.
- Факультет прикладної математики, Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського.
- Факультет інформатики, Національний університет «Києво-Могилянська академія».
- Факультет інформатики та обчислювальної техніки, Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського.
- Факультет прикладних наук, Український католицький університет.
- Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій, Національний університет «Львівська політехніка».
- Інститут прикладного системного аналізу, Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського.
- Факультет прикладної математики та інформатики, Львівський національний університет ім. І. Франка.
- Інститут комп’ютерних технологій, автоматики та метрології, Національний університет «Львівська політехніка».
- Факультет комп’ютерних наук, Харківський національний університет радіоелектроніки.
З якими балами можна вступити на комп'ютерні науки
Вас допустять до конкурсу на бюджет з конкурсним балом 130+. У 2024 році широкий конкурс визначив для вступу на бюджет на комп'ютерні науки прохідний бал 145,61 — саме з таким результатом зараховували до Державного торговельно-економічного університету.
Щоб дізнатися, який прохідний бал на комп’ютерні науки, зважайте на бали попередньої вступної кампанії — це допоможе вибрати виш з орієнтацією на власні можливості:
- Найвищий середній конкурсний бал 2024 року був в Українському католицькому університеті — 182,5.
- Найнижчий середній конкурсний бал 2024 року був у Черкаській філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» — 128,5.
Дізнатися, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на комп'ютерні науки
- Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
- Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Скільки вчитись на комп’ютерні науки
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки та 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що готувати для вступу на спеціальність F3 (122) «Комп'ютерні науки»
У 2025 році вступ відбуватиметься за результатами НМТ. На тестування 2025 потрібно готувати 3 обов’язкових предмети (українська мова, математика та історія України) та 1 предмет на вибір (іноземна мова, біологія, хімія, фізика, географія, українська література). Докладно про тестування читайте у статті НМТ 2025: що відомо про предмети та формат проведення та в телеграм-каналі для вступників.
Радимо дуже ретельно готуватися до математики. По-перше, як бачите, математика буде основним предметом вивчення і у виші. По-друге, вона відіграє важливу роль при розрахунку конкурсного бала, адже це предмет, який відповідає і потрібний на цій спеціальності, тому на нього і звертають увагу.
Зазвичай, коли рахують конкурсний бал, бали за НМТ множаться на вагові коефіцієнти — так влаштована формула розрахунку конкурсного бала. І чим важливіший предмет для певної спеціальності, тим вище коефіцієнт. У 2025 році ваговий коефіцієнт для математики та фізики на цю спеціальність складає 0,5 — найвищий коефіцієнт серед інших предметів на НМТ. Про формулу конкурсного бала читайте у матеріалі Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Щоб добре підготуватися до НМТ та вступу на спеціальність «Комп'ютерні науки», скористайтеся перевіреними матеріалами для підготовки, які ми для вас відібрали.
Також усі вступники при вступі подають мотиваційні листи. Дізнайтеся, як його оцінюватимуть та як правильно написати мотиваційний лист.
Скільки коштує навчання на IT-спеціальностях
Ціна за навчання коливається залежно від закладу освіти. У середньому рік навчання в університеті на цій спеціальності коштує від 20 000 до 40 000 гривень.
Найдорожчі освітні програми в Українському католицькому університеті — 129 000 гривень / рік.
Найдешевші освітні програми в Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті — 10 000 гривень /рік.
Навчання у коледжах буде дешевше. У середньому ціна за рік коливається від 20 000 до 25 000 гривень.
Ціни на освітні програми за спеціальностями ви можете подивитися у розділах ЗВО та Коледжі за допомогою рядку пошуку та фільтру «Бюджет / Контракт».
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Комп’ютерні науки» можуть претендувати на грант у розмірі 19 500 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 32 500 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Різниця між спеціальностями «Комп'ютерні науки», «Інженерія програмного забезпечення», «Комп'ютерна інженерія», «Системний аналіз» та «Інформаційні системи та технології»
На всіх ІТ-спеціальностях готують фахівців, які вміють створювати нові програми, працювати зі складним спеціалізованим програмним забезпеченням, навчають працювати з інформаційними технологіями та великими об’ємами даних. Різниця у ключових напрямках, яким приділяють найбільше уваги. Спеціальність «Комп’ютерні науки» акцентує увагу на проєктуванні, створенні моделей та алгоритмів для програмування.
Спорідненими до F3 спеціальності є:
- F2 «Інженерія програмного забезпечення» — фокус на технологіях, які застосовують при розробці програм;
- F7 «Комп’ютерна інженерія» — увага на управлінні та взаємодії з пристроями hardware або ж апаратним забезпеченням (різними пристроями та приладами);
- F4 «Системний аналіз» — все про аналіз даних та розробку інформаційних технологій і систем підтримки прийняття рішень;
- F6 «Інформаційні системи та технології» — про управління та розгортання інформаційних систем з акцентом на системах Internet of things, хмарних сервісах та Big Data (сховищах).
Ким працювати за спеціальнсітю «Комп'ютерні науки»
Бакалавр з комп'ютерних наук має широкі можливості для побудови кар’єри та вдалого працевлаштування, адже системне та математичне мислення у поєднанні з навичками аналізу даних і програмування дозволяють адаптуватися у різних галузях інформаційних технологій. А для роботи за кордоном не потрібно перенавчатися чи підтверджувати кваліфікацію.
Зокрема випускник після навчання за спеціальністю F3 може працювати на таких ІТ-посадах:
- системний адміністратор;
- ІТ-інженер;
- інженер із захисту інформації;
- аналітик комп'ютерних систем (аналітик бізнес-процесів);
- тестувальник/інженер служби якості програмного забезпечення;
- системний інтегратор;
- адміністратор баз даних;
- програміст;
- керівники проєктів;
- фахівець з розробки вебсайтів (Web developer чи Web-розробник);
- розробник мобільних додатків, систем обробки даних, комп’ютерних ігор, net-розробник тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 у розділі Вступ. За важливими новинами зручно слідкувати в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.