Бакалавр за 3 роки: які зміни у вищій освіті анонсували у МОН
23 жовтня Міністерство освіти і науки анонсувало суттєві трансформації у сфері вищої освіти, передбачені у проєкті закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті». Зокрема законопроєкт передбачає збільшення автономії університетів та самостійності студентів у створенні індивідуальних навчальних планів та визначенні термінів навчання.
Одне із найсуттєвіших нововведень — у МОН пропонують закріпити річне навантаження на студентів на рівні 30–80 кредитів ЄКТС замість обов’язкових 60 кредитів, як це влаштовано зараз. Так студенти самостійно обиратимуть навантаження, від якого залежатиме термін навчання. Адже, якщо за весь термін навчання на бакалавраті потрібно засвоїти 240 кредитів ЄКТС, то студент може здобути ступінь бакалавра за 3 роки, засвоюючи по 80 кредитів на рік. Чи, навпаки, розтягнути терміни навчання, обравши навантаження у 30–40 кредитів на рік. Нагадаємо, що кредит ЄКТС (Європейської кредитно трансферної системи) — це одиниця вимірювання навантаження студента, необхідного для здобуття певних результатів навчання. 1 кредит дорівнює 30 академічним годинам.
Держава посилює контроль над освітньою складовою для регульованих спеціальностей, зменшуючи варіативну складову навчальних планів з 25% до 10%. Тобто, студенти, які навчаються на регульованих спеціальностях зможуть вибирати тільки 10% курсів. 90% навчального плану — унормовані, адже держава забезпечує певні стандарти у цих спеціальностях, а згодом і професіях. Для інших спеціальностей варіативна складова залишається на рівні 25%, та оскільки МОН послаблює вимоги у стандартах, на практиці вона може збільшитися до 50%. Тобто студенти зможуть самостійно вибирати половину дисциплін, які хочуть вивчати.
Також законопроєкт пропонує інакше підійти до процесу вибору спеціальності — дозволити студентам навчатися рік–два (що тотожно 60-120 кредитам ЄКТС) на галузі (програмі, яка містить в собі кілька спеціальностей), а потім визначитися зі спеціальністю.
У МОН знову підіймають питання заочної та вечірньої форми навчання. У МОН вважають, що заочна форма навчання — це пережиток СРСР, тож якщо наближати вищу освіту до європейських стандартів, варто більше розвивати саме дистанційну форму навчання. Та вступникам не варто перейматися, адже на заочку можна вступити у 2024 році. Детально про дискусію довкола цієї форми навчання читайте в матеріалі Заочку скачували чи ні.
Певні зміни торкнулися і вступної кампанії. Якщо плануєте вступати до коледжу чи університету, дивіться новину Що відомо про вступ 2024.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.