Навчання за кордоном: вступ до університетів Польщі
Вступ до польських закладів вищої освіти приваблює все більше українських абітурієнтів. І серед вагомих причин виїзду не тільки війна в Україні, але й вступ без ЗНО/НМТ, а по завершенню навчання — диплом європейського зразка. Дізнайтеся, чи справді можна оминути ЗНО/НМТ при вступі до Польщі та до яких викликів готуватися, обираючи навчання за кордоном.
Навчання в Польщі: загальні моменти
Навчання в польських університетах проходить за Болонською системою, отже і дипломи визнаються у всіх країнах ЄС та в багатьох інших державах. Тобто для працевлаштування в іншій країні випускнику не потрібно підтверджувати кваліфікацію.
Вищу освіту в Польщі можна здобути за 3–6 років залежно від освітнього рівня:
- Бакалаврат — 3 роки.
- Магістратура — 1,5–2 роки.
- Інженерія — 3,5–4 роки. Цей рівень освіти в Польщі розрахований для технічних спеціальностей. В Україні для таких спеціальностей окремого освітнього рівня немає.
- Неподільна магістратура — 5–6 років. У Польщі, здобуваючи вищу освіту, зокрема за медичним, психологічним та правовим фахом, студент обов’язково вчиться мінімум 5 років і тільки потім отримує диплом. В Україні студент може спочатку закінчити бакалаврат, і вже потім при бажанні вступати до магістратури.
Навчальний рік у ЗВО Польщі починається 1 жовтня, а закінчується по-різному: тут вирішують самі заклади.
Що впливає на вступ у Польщі
Першочергово зважають на середній бал атестата. Оптимально, якщо він буде від 9 балів. Але якщо ви обираєте популярну спеціальність, у приймальній комісії можуть звернути увагу на оцінки з профільних предметів. Тобто для технічних спеціальностей вагомими будуть оцінки з математики, фізики, хімії, а для гуманітарних — з іноземної мови, літератури, історії. Тож, якщо ви плануєте вступати в Польщі, вам потрібно добре закінчити школу. Друга головна умова — знання польської мови на В1–В2. Якщо розглядаєте медичну спеціальність, то варто знати мову на рівні С1.
Щодо ЗНО/НМТ для вступу в Польщу — у вас не вимагатимуть складеного мультитесту переважно в приватних вишах. Але в державних університетах Польщі вас можуть попросити надати результати ЗНО/НМТ, як це роблять у Краківському сільськогосподарському університеті, Краківській Академії ім. Анджея Моджевського, Лодзькому Університеті, Вроцлавській Політехніці та інших ЗВО. При цьому в деяких закладах сертифікат НМТ просять подати як обов’язковий документ, а в інших — зважають на бали, що впливає на зарахування абітурієнта. Тож думка, що до Польщі можна вступити без ЗНО/НМТ у будь-який університет, є хибною. Тому радимо підготуватися до НМТ у 2024 році та скласти його, щоб підвищити власні шанси на вступ.
Скільки коштує навчання в Польщі
Вартість залежить не тільки від спеціальності, форми, мови навчання, але й типу закладу: у приватних вишах рік навчання коштуватиме орієнтовно від 900 євро, а в державних університетах ціни для іноземців стартують від 2 000 євро. Врахуйте, що оплату за навчання в Польщі потрібно вносити за семестр або одразу за рік. У більшості приватних вишів вас можуть попросити провести оплату заздалегідь, ще на етапі вступної кампанії.
Чи можна розраховувати на бюджет у Польщі
Вас можуть зарахувати на бюджет в окремих університетах, якщо у вас є:
- карта поляка — документ, який підтверджує приналежність до польського народу;
- карта сталого побиту — документ, який підтверджує постійний дозвіл на проживання в Польщі;
- громадянство ЄС;
- знання польської на рівні С1.
Українці з тимчасовим захистом, які вступали торік, могли претендувати на бюджет тільки в деяких польських державних університетах. Чи буде така можливість у вступників 2024, поки невідомо, адже залежить від рішень уряду Польщі. У приватних вишах пільг не передбачалось.
Також деякі виші в Польщі пропонують безкоштовні місця завдяки програмі європейського дофінансування. Але такі програми потрібно постійно відстежувати, тому якщо ви дуже зацікавлені у вступі до Польщі, періодично моніторте сайти закладів, де плануєте навчатися, або зверніться до компанії, яка допомагає зі вступом до Польщі.
Стипендія
У Польщі існують різні стипендіальні програми, які фінансуються з різних джерел: від держави, самого закладу, за рахунок грантів тощо. Студенти можуть отримувати матеріальну допомогу за різні досягнення: успішне навчання, спортивні досягнення, наукову діяльність. Соціальну стипендію виплачують студентам з картою поляка, якщо родина має скрутне матеріальне становище на підставі довідок про доходи.
Коли починати підготовку до вступу в Польщі
Чим раніше, тим краще, адже окремі виші вимагають залежно від обраної спеціальності попередньої підготовки. Вступна кампанія в Польщі стартує в березні і триває до кінця вересня.
Майте на увазі, що вступ у Польщі — це не лише подання документів, а й підготовчі етапи. Це можуть бути електронні реєстрації, переклад документів, підготовка портфоліо, написання мотиваційного листа, підготовка до кваліфікаційної співбесіди (як онлайн, так і очної) або іспиту (наприклад, на фізичні спеціальності), бронювання місця в гуртожитку, складання НМТ тощо. Тому оптимально починати підготовку до вступної кампанії за рік-півтора до початку навчання.
З чого почати підготовку до вступу в Польщі
У Польщі ЗВО мають автономію, тому самостійно визначають правила прийому. Отже, вам потрібно:
1. Вчити польську мову.
Більшість вишів вимагають рівень В1–В2. Щоб підтвердити рівень, вам доведеться або надати сертифікат, який ви можете отримати в ліцензійних агенціях, або пройти тестування від незалежної державної комісії, або пройти мовну співбесіду в університеті. Будьте готові, що на співбесіду вас можуть запросити як онлайн, так і офлайн. Умови щодо підтвердження знання мови радимо уточнювати в закладі освіти.
Якщо ви не бажаєте здобувати освіту польською, можете обрати англомовне навчання. Для цього потрібно мати міжнародний мовний сертифікат: IELTS, CPE, CAE, TOEFL або скласти відповідний мовний іспит. Врахуйте, що навчання англійською коштуватиме дорожче й є не у всіх вишах. Якщо ще недостатньо добре вивчили польську мову, можете обрати Зерувку — підготовчий курс для майбутнього навчання, який триває 6–12 місяців при виші. На українськомовне навчання ви можете розраховувати в дуже невеликій кількості ЗВО, переважно на гуманітарних спеціальностях, пов’язаних з українською філологією.
2. Визначитися зі спеціальністю та закладами освіти, куди будете подавати документи.
3. Ознайомитися з критеріями відбору в кожному з обраних вишів. Бо ваша траєкторія руху залежатиме від умов кожного окремого університету.
4. Підготувати документи.
Пакет документів різниться залежно від ЗВО та галузі навчання. Наприклад, для спортивних спеціальностей може знадобитися додаткова медична довідка, а для творчих — портфоліо. Але загалом потрібно підготувати такі документи:
- документ, що посвідчує особу;
- шкільний атестат з додатком — потрібно нотаріально завірений переклад / апостиль;
- закордонний паспорт;
- документ, що підтверджує легальне перебування в Польщі;
- сертифікат про знання польської мови;
- медична довідка — вимоги дізнавайтеся у виші, куди вступаєте;
- фотографії 35х45 — кількість уточнюйте у ЗВО.
Хто може допомогти зі вступом у Польщі
Якщо самостійно розібратися з умовами вступної кампанії в Польщі вам важко, ви можете звернутися по допомогу до спеціалізованих агенцій:
Радимо також не скидати з рахунків вступ до українських ЗВО. Дізнайтеся, що відомо про Вступ 2024, щоб вчасно розпочати підготовку, та підписуйтесь на телеграм-канал для вступників, щоб не пропустити важливих новин.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.