Як допомогти дитині пройти вступну кампанію 2024: поради батькам абітурієнтів
Вступ до закладу вищої освіти — це виклик не тільки для абітурієнта, але й для його батьків. Адже варто розібратися у ключових питаннях вступної кампанії, спланувати кроки та налаштувати дитину. Водночас слід не перебрати міру, вирішуючи все за майбутнього вступника. Дізнайтеся, якої допомоги від дорослих дійсно потребує абітурієнт, а де краще йому дати самостійність.
Ця стаття — путівник, що дозволить батькам вступників 2024 розібратися у важливих аспектах вступу та підкаже, де саме варто підтримати дитину. А поки читатимете її, поділіться із майбутнім вступником посиланням на статтю Абітурієнтам 2024: з чого розпочати підготовку до вступу.
Що варто робити батькам майбутніх вступників
Розвивайте в підлітка самостійність
Вступ — це новий етап в житті людини, це сходинка в самостійне та доросле життя. І дитину до цього етапу можна й потрібно підготувати. Для цього передусім варто розвивати в ній віру у власні можливості. Помічайте й відзначайте успіхи та досягнення, «підсвічуйте» сильні сторони дитини. Якщо не вдалося досягти якогось результату, розберіть разом ситуацію.
Довіряйте дитині робити власний вибір і відповідати за наслідки: самій обрати гурток чи секцію, робити чи ні домашнє завдання (у розумних межах), шукати майбутню професію. Спрямуйте й підкажіть, але останнє слово залиште за дитиною. Навіть якщо це йде всупереч вашому світогляду.
Старайтеся підтримувати ініціативність дитини та дозволяйте підлітку самому розв'язувати посильні проблеми та задачі. Можете запропонувати взяти на себе побутові завдання: оплачувати інтернет, готувати вечерю на вихідних чи відповідати за прання. Вирішення таких завдань формуватиме самостійність у побуті.
Дослідіть ринок праці
Щоб допомогти дитині обрати спеціальність, радимо прочитати дослідження, зокрема:
- Беремо без досвіду — на що роботодавці звертають увагу при наймі вчорашніх студентів.
- Що буде з ринком праці за 5 років — глобальні тренди.
- Які професії стануть актуальними після війни та де навчатися майбутнім фахівцям.
Пропонуйте допомогу
У вас є досвід, якого немає у дітей. І ви можете використати його не як аргумент «тому що я старший», а як інструмент, який допоможе перевірити виші, дослідити ринок праці тощо — підійти до вибору професії з прагматичної сторони, яку дитина може поки що не бачити. Це допоможе їй зважати на всі «за» і «проти», коли робитиме свій вибір.
Зокрема, ваша допомога може знадобитися у таких питаннях.
- Збір інформації про виші
Старшокласнику може бути важко обрати професію через обмежений віком досвід. Тому запропонуйте разом подивитися каталог навчальних закладів, щоб обрати ті, які найбільше відповідають запитам і можливостям вашої родини. Скористайтеся зручними фільтрами у розділах ЗВО та Коледжі, які спростять пошук. Зверніть увагу на освітні програми та можливість оцінити шанси на вступ за допомогою калькулятора розрахунку бала — це допоможе визначитися зі спеціальністю та закладом для навчання. Повивчайте відгуки студентів, які вже навчаються в закладах, які вас зацікавили. Зробити це можна як на нашому сайті, так і в тематичних групах у соцмережах.
Проаналізуйте разом, яка форма здобуття вищої освіти буде найзручнішою для дитини, та які відкриє перспективи у житті: можливість одразу працювати, приділити більше уваги науковим дослідженням або мати час на додаткове навчання.
- Пошук репетиторів / курсів для підготовки до ЗНО/НМТ
Абітурієнту знадобиться ваша допомога, якщо йому потрібні додаткові заняття для підготовки до НМТ. Ви можете поспілкуватися з викладачем або пошукати відгуки, щоб віддати дитину у професійні руки. Також на вибір репетиторів або курсів з підготовки до ЗНО/НМТ може вплинути ваша фінансова спроможність. Тож проаналізуйте, скільки коштів ви готові виділити на додаткову підготовку та підберіть відповідне навчання, щоб потім запропонувати дитині обрати викладача чи групові заняття.
Торік на розрахунок конкурсного бала впливала оцінка з підготовчих курсів відповідного навчального закладу. Не виключено, що у 2024 році також зважатимуть на цей фактор, тож є сенс підібрати підготовчі курси певного вишу, де найбільше хоче навчатися дитина.
Якщо майбутній вступник готується до випробувань самостійно, допоможіть йому розподілити теми по днях та підібрати безоплатні освітні ресурси для підготовки до ЗНО/НМТ.
- Відвідування днів відкритих дверей
Навіть якщо ваша дитина ще остаточно не визначилася зі спеціальністю, відвідуйте за можливості разом із нею дні відкритих дверей, які проводять виші. Там ви зможете поспілкуватися з викладачами та студентами, поставити запитання членам приймальної комісії, оцінити стан аудиторій тощо.
- Підготовка запасного плану
Сплануйте разом із дитиною запасні варіанти навчання, якщо через певні причини не вийде скласти НМТ та вступити до омріяного закладу.
Радимо також відстежувати зміни в законодавстві, адже наразі вища освіта реформується. Про всі важливі події ми інформуємо в телеграм-каналі для вступників, тож підпишіться, щоб вчасно дізнаватися про новини.
Дізнайтеся про можливі пільги
Деякі категорії вступників можуть скористатися особливими умовами вступу, тобто мають пільги. Допоки чекаємо від МОН Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти 2024, про види пільг та як ними можна було скористатися торік, ви можете дізнатися зі статті Особливі умови вступу 2023: хто може розраховувати на пільги.
З’ясуйте, які бувають види конкурсних пропозицій
Кожен виш встановлює конкурсні пропозиції в межах дозволеного ліцензійного обсягу. Вони бувають відкриті, закриті та не бюджетні. Врахуйте, що кожна окрема конкурсна пропозиція містить інформацію про предмети, які потрібно скласти, а також форму та строки навчання. Читайте докладно про це в статті Види конкурсних пропозицій: як їх розуміти та розрізняти.
Дізнайтеся, як правильно рахувати конкурсний бал
На конкурсний бал впливає не тільки результати, які отримає ваша дитина за НМТ або за творчий конкурс. Ще враховуються вагові, галузеві та регіональний коефіцієнти. Тому радимо прочитати статтю НМТ 2023: вагові коефіцієнти та конкурсний бал, щоб зрозуміти логіку розрахунку конкурсного бала, адже складові формули з року в рік майже ті самі, змінюються тільки окремі показники. Знаючи логіку розрахунку конкурсного бала, можна підвищити шанси на вступ. Наприклад, обрати заклад у тій області, де діятиме вищий регіональний коефіцієнт.
записатися на підготовчі курси певного вишу, де найбільше хоче навчатися дитина.
Важливо не тільки набрати високі бали, а й правильно їх застосувати. Як це зробити, дізнайтеся зі статті Пріоритетність заяв при вступі 2023.
Проаналізуйте правила прийому
Якщо дитина вже чітко визначилася з університетом чи коледжем для вступу, пошукайте на сайті цих установ тогорічні правила прийому, допоки немає актуальних, а також накази до зарахування. Так ви зможете дізнатися про ключові вимоги кожного окремого вишу, проаналізувати, з якими балами вступали абітурієнти торік. А коли з’являться правила прийому 2024 — уважно ознайомтеся із цим документом, щоб спланувати всі подальші кроки вступу. Також слідкуйте за нашими новинами тут чи в телеграм-каналі — ми повідомимо про все найважливіше.
Створюйте умови для всебічного розвитку та відпочинку
Придивіться, як дитина готується до НМТ та чи не перевантажує себе. На якість підготовки до вступу впливають повноцінний сон, подорожі, хобі, спілкування. Тож пропонуйте дитині різні види активностей. Заохочуйте гуляти на свіжому повітрі, займатися спортом, відвідувати гуртки тощо.
Чого не варто робити батькам абітурієнтів
Ігнорувати погляди та інтереси дитини
Не варто втілювати через дитину ваші професійні мрії й нав’язувати спеціальності, до яких дитина не має інтересу. Дозвольте старшокласнику проявляти себе та висловлювати бажання. Запитуйте, ким і де він бачить себе в дорослому житті та як його хобі / захоплення може вплинути на досягнення життєвих планів, зокрема при виборі професії. Словом, дослухайтеся до бажань.
Маніпулювати
Не залякуйте дитину злиднями, якщо вона обере, на ваш погляд, не зовсім престижну спеціальність. Уникайте фраз на кшталт «якщо не вступиш на економічний, підеш мити підлогу». По-перше, це знецінює труд працівників сфери обслуговування. По-друге, у такий спосіб ви заганяєте дитину в рамки. Як результат — у неї може з’явитися страх осуду або зникне бажання взагалі брати відповідальність.
Критикувати
Не варто пригнічувати та критикувати дитину, якщо щось при підготовці до вступу іде не за планом. Наприклад, дитина не встигає опанувати важливі теми або посеред року кардинально змінює своє рішення щодо майбутньої професії. Уникайте конфліктів, натомість практикуйте дружні бесіди, слухайте аргументи дитини.
Отже, головна задача батьків під час вступної кампанії — підтримати дитину, забезпечити необхідні умови для підготовки та знизити рівень напруги.
Щоб вам було легше розібратися в усіх деталях вступу 2024, послуговуйтеся розділом Вступ — тут ви знайдете інструкцію зі вступу, ресурси для підготовки та відповіді на поширені запитання вступників. За новинами і перебігом вступної кампанії зручно слідкувати у телеграм-каналі Вступ 2024. Майбутнім вступникам та їхнім батькам важливо знати останні новини про реформу вищої освіти та скасування бюджетних місць у вишах.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.