Абітурієнтам 2024: з чого розпочати підготовку до вступу
Незабаром розпочнеться вступна кампанія 2024. Поки чекаємо, коли затвердять порядок і правила вступу, — абітурієнти вже можуть розпочати підготовку — у цьому допоможе досвід вступу 2023. Розробили для вас алгоритм, який допоможе правильно використати час і діяти послідовно.
Оберіть, на кого вчитися
Складіть перелік професій, які вам цікаві або до яких ви маєте здібності. Коли обиратимете професії, керуйтеся інструкцією Як вибрати, на кого вчитися. Добре подумайте, ким та де ви зможете працювати після закінчення університету, які є перспективи за цим профілем.
Також дізнайтеся, які професії стануть актуальними після війни, щоб орієнтуватися на тенденції на ринку праці. Врахуйте й запити держави, адже окремим спеціальностям надається особлива підтримка, тому на деякі з них уряд збільшує кількість бюджетних місць.
Якщо ви чітко визначитеся з галуззю навчання, вам буде легше готуватися. Адже ви зможете зосередитися саме на тих предметах, які обов’язкові для вступу на обрану професію.
Подивіться, де можна вчитися за обраними професіями
Радимо використовувати найбільший каталог ЗВО та коледжів України, де ви зможете переглянути, у яких вишах можна здобувати вищу освіту за тими напрямами, які вас цікавлять найбільше. Для вашої зручності ми додали у розділи ЗВО та Коледжі освітні програми та калькулятор розрахунку бала НМТ. Вони допоможуть зорієнтуватися в умовах вступу, змісті навчальних програм, а також приблизно оцінити, з якими балами в певному закладі ви можете пройти на бюджет.
Вибрати університет вам допоможе рейтинг 200 найкращих українських закладів вищої освіти, адже до нього потрапили виші, які мають найкращий рівень підготовки студентів.
З’ясуйте, які випробування потрібно скласти для вступу
НМТ — у 2024 році абітурієнти складатимуть тести з 3 обов’язкових предметів та 1 предмета на вибір. Про це докладніше у новині Що відомо про вступ 2024 та у телеграм-каналі для вступників.
Творчий конкурс — це додаткове випробування для вступу на творчі та спортивні спеціальності, під час якого потрібно продемонструвати свої здібності та навички. Вступники на творчі спеціальності у 2024 році також складають НМТ. Подивіться, які особливості проведення творчого конкурсу були торік, щоб зрозуміти, як варто готуватися до випробування.
Співбесіда — передбачає оцінювання знань з певних предметів відповідно до програм ЗНО/НМТ. У 2023 році за співбесідою вступали на контракт на спеціальності, яким надається спеціальна підтримка, а також вступники з тимчасово окупованих територій. У 2024 році вступники з тимчасово окупованих територій та територій, де ведуться бойові дії, будуть також вступати за співбесідою.
Мотиваційний лист — обов’язковий документ для вступу, де вам потрібно розказати про свої досягнення та аргументувати, чому обрали певну професію та заклад для навчання. Подивіться зразок мотиваційного листа та поради, як його правильно писати.
Почніть готуватися до вступних випробувань
Підготовка має бути систематичною, а не час від часу. Тому сплануйте, як вам буде зручніше готуватися до вступу. Наприклад, можна створити планувальник/ календар / щоденник, де ви по датах розпишете, яким предметам приділятимете час.
Тренуйтеся на онлайн-тестах
Ознайомтеся з демонстраційними варіантами НМТ на сайті УЦОЯО. Це допоможе зрозуміти специфіку завдань. Зокрема завдання НМТ передбачають вибір однієї відповіді з кількох запропонованих, зазначення короткої відповіді, встановлення логічних пар. Щоб зорієнтуватися, чи маєте ви прогалини з певних тем, використовуйте тренажер з онлайновими тестуваннями.
Продумайте формат підготовки
- Самостійно. Для самостійної підготовки до вступу 2024 використовуйте безоплатні освітні ресурси для підготовки до НМТ, а також спеціальну літературу та навчальні комплекти. Подивіться відеоуроки у Всеукраїнській школі онлайн із роз’ясненнями окремих тем, а також шукайте тематичні майданчики для обміну досвідом з іншими абітурієнтами. Або запустіть з друзями челендж, на кшталт вивчаємо 21 день тему з історії «Україна в умовах незалежності». Можете при бажанні ділитися своїми досягненнями та відкриттями з вивченої теми у соцмережах або групах, де ви спілкуєтеся з друзями. Також можете звернутися до батьків, щоб вони допомогли перевірити ваші знання за допомогою питань / дискусій.
- Репетитор. Як обрати репетитора, з яким ви досягнете найкращих результатів, читайте в матеріалі Як вибрати репетитора. При виборі викладача можете орієнтуватися на відгуки абітурієнтів минулих років — шукайте їх у соцмережах у тематичних групах / спільнотах. Але не забувайте, що успіх вступу залежить здебільшого від вашої старанності та наполегливості.
- Групові заняття. Курси з підготовки до НМТ стимулюють до навчання завдяки здоровій конкуренції та увазі викладача. Ви можете обрати зручний для себе онлайн або офлайн-формат.
- Курси при закладі освіти. Якщо ви вже чітко визначилися із ЗВО для вступу, поцікавтеся на сайті приймальної комісії, чи проводять викладачі підготовчі курси та як можна на них записатися. Минулого року при розрахунку конкурсного бала у формулі враховувалися оцінка за навчання на підготовчих курсах відповідного ЗВО. Ще невідомо, чи будуть у 2024 році впливати курси вишів на конкурсний бал, але це можливість підстрахуватися і підвищити власні шанси на вступ.
Тренуйте пам’ять
Для кращого розуміння матеріалу задійте більше типів пам’яті: слухову, зорову, моторну. Щоб краще запам’ятовувати прочитане, уявляйте, про що говориться, робіть схематичні записи, таблиці, опорні конспекти. Але не перевантажуйте свої нотатки довгими реченнями. Для виділення головного використовуйте маркери.
Великі тексти розділяйте на блоки. І опрацьовуйте їх поступово. Після прочитання переказуйте вголос прочитану частину, і тільки потім починайте працювати з іншою. Можете навіть записувати свої перекази важких тем на диктофон і переслухувати за можливості, наприклад, у дорозі. Читайте більше порад, як працювати з інформацією, у статті Поради з підготовки до НМТ та ЗНО. Як краще запам’ятовувати та обробляти інформацію?
Заповніть інформаційне поле корисним контентом
Підпишіться у соцмережах на тематичні групи з вивчення окремих предметів. У форматі коротких рилз, відео або дописів ви зможете дізнаватися роз’яснення складних тем. Приклад таких каналів:
- на всі 200 — для підготовки з української мови;
- iLearn — онлайн-платформа для підготовки з різних предметів;
- ZNOhub — онлайн-школа з навчальними відео з різних предметів.
Якщо під час дозвілля ви переглядатимете корисний контент, це також підвищить ваші шанси на вступ у 2024 році.
У розділі Вступ ви можете дізнатися про всю офіційну та перевірену інформацію торішньої вступної кампанії. За перебігом вступної кампанії стежте в телеграм-каналі для вступників — ми повідомимо про всі важливі новини та надамо роз’яснення всіх складних тем. Майбутнім вступникам важливо знати останні новини про реформу вищої освіти та скасування бюджетних місць у вишах.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.