Дистанційна освіта 2024: як навчити дитину вчитися онлайн
Дистанційна освіта для багатьох стала повсякденною. Вона вже міцно вкоренилась у систему навчання та, ймовірно, замінить у майбутньому інші форми. І хоча такий формат має безліч переваг, він несе й певні ризики, зокрема низьку результативність — про що вже неодноразово заявляли посадовці. Тож розбираємося, як допомогти дитині вчитися онлайн, щоб таке навчання було ефективним.
Торік за дистанційною формою в українських школах навчалися майже 2 млн школярів, ще 1,1 млн учнів вчилися за змішаною формою. Серед недоліків дистанційної освіти, які відзначив міністр освіти і науки Оксен Лісовий в інтерв’ю для Суспільне Новини, — вона погано впливає на соціальну взаємодію та розвиток навичок комунікації дитини. Отже, це перший виклик, який вам треба брати до уваги, якщо ваша дитина навчається дистанційно.
Другий момент — освітні втрати, тобто прогалини у знаннях через пропуск або несистематичність занять, про які неодноразово заявляло Міністерство освіти і науки, після того, як провели низку досліджень. Тож врахуйте, що дистанційне навчання потребує самоорганізації дитини та вашого контролю. Щоб ваша дитина могла якісно навчатися дистанційно, вам потрібно докласти певних зусиль.
Підготуйте робочий простір
Робочий стіл. Якщо для занять немає змоги виділити окрему кімнату, поставте робочий стіл так, щоб відділити навчальний простір від ігрової зони. На робочому столі мають бути лише необхідні для навчання предмети: розклад занять, гаджет для підключення на уроки, підставка для книг, органайзер з канцелярією, лампа. Дозвольте дитині самостійно обрати все шкільне приладдя та розставити так, як їй буде зручно. Привчіть звечора готувати необхідні зошити та підручники, щоб у потрібний момент вони були під рукою.
Мотиваційна дошка. Знадобиться для мотивації учнів початкової школи. Це може бути стенд, мольберт або просто стіна, де ви будете розміщувати навчальні досягнення учня: малюнки, поробки тощо. Так ви продемонструєте своїй дитині, що її робота важлива та ви пишаєтеся нею. Це буде надихати учня поповнювати власну колекцію творчих досягнень.
Налаштуйте розпорядок дня
Режим дня. Заздалегідь готуйте дитину до шкільного режиму дня: прокидатися в один і той самий час, одразу робити гігієнічні процедури, снідати. Поясніть, що для ігор і прогулянок буде окремий час.
Розклад. Поясніть чи нагадайте дитині, що вона вчитиметься за розкладом. Якщо ваша дитина ще маленька та не розуміється на годинах, ставте за 1 хвилину до кожного уроку будильник / сповіщення на телефоні. Сигнал буде своєрідним дзвоником про початок заняття.
Перерви. Введіть правило, що перерви на дистанційній освіті — для перепочинку від екрана гаджетів. Практикуйте у цей час руханки, гімнастику для очей або просто споглядання у вікно, щоб дитина могла зняти напругу й трохи відволіктися.
Налаштуйте дитину на дистанційне навчання
Вимоги педагогів. З’ясуйте у школі, які програми потрібно встановити для підключення на дистанційні уроки. Поцікавтеся у класного керівника / куратора, чи для всіх предметів використовується однакова платформа. Адже якщо, наприклад, один педагог використовує Zoom, а інший працює виключно в Google Meet, вам доведеться протестувати з дитиною всі ці програми.
Запитайте, як оцінюватимуть вашу дитину, у якому форматі потрібно здавати домашні роботи, що робити, якщо виникла форс-мажорна ситуація й ви не встигаєте вчасно підключитися / здати завдання. Ви маєте чітко розуміти очікування вчителів від вашої дитини під час дистанційного навчання, тому підтримуйте з ними комунікацію.
Як тільки з’ясуєте всі вимоги педагогів, поясніть дитині, що й коли вона має робити.
Мотивація. Поміркуйте разом, для чого потрібне навчання, що воно дасть дитині. Мова не лише про матеріальні блага, але й можливість розширяти кругозір, подорожувати, знайомитись із цікавими людьми, робити наукові відкриття тощо. Запитайте, про що мріє дитина, яким бачить своє самостійне майбутнє та відштовхуйтесь від цього, коли будете говорити про важливість дистанційної освіти.
Можете укласти з дитиною «справжній» договір, де пропишете всі важливі організаційні моменти й заохочення, й закріпите підписами. Наприклад, однією з умов договору може бути: якщо дитина вчасно буде виконувати завдання без нагадувань, матиме додаткові пів години для комп’ютерних ігор тощо.
Підтримка. У перші дні навчання будьте поруч із дитиною, щоб допомогти налаштувати всі процеси. Якщо у вас не виходить, попросіть по допомогу близьких. Дуже важливо, щоб дитина відчувала підтримку дорослого та знала, що завжди може уточнити незрозумілі моменти.
Поясніть, що помилки — це частина навчання, тому не потрібно засмучуватися та нервувати. Якщо ваша дитина занадто емоційна, намагайтеся частіше обіймати її, спокійно пояснюючи, що емоційне збудження може забирати сили, які краще приберегти для захопливих занять і цікавих ігор.
Зовнішній вигляд. Обговоріть з дитиною прийнятний для дистанційних уроків дрескод та підготуйте зручний одяг. Поясніть, що на заняття не варто підключатися в піжамі, а для уроків фізкультури потрібно переодягатися в спортивну форму, щоб було зручно виконувати вправи.
Технічні моменти
- Створіть для дистанційного навчання окремий акаунт дитини, щоб вона могла заходити на онлайн-уроки під своїм іменем.
- Зберіть усі посилання для підключення до дистанційних уроків в один документ / нотатку. Обов’язково навпроти предмета зазначте ім’я по батькові педагога, який його веде. Радимо закріпити цю нотатку в месенджері, який ви використовуєте для спілкування з дитиною.
- Протестуйте з дитиною, як підключатися до потрібної програми. Покажіть, як користуватися активними кнопками: ввімкнення мікрофона, відео, реакції, демонстрація екрана тощо. Поясніть, що під час уроку дитина має включати камеру. Мікрофон краще включати лише під час відповіді.
- Під час дистанційних занять відключайте всі сповіщення на гаджеті, які можуть відволікати.
Дистанційна освіта: найчастіші проблеми та шляхи їх розв’язання
Погане засвоєння знань
Якщо у вашої дитини виникають труднощі з опануванням навчального матеріалу, попросіть учителя підказати вам, де ваша дитина потребує більшої уваги. Шукайте із цих тем інтерактивні тести або зрозумілі відеопояснення. Також для надолуження прогалин у знаннях можете долучати дитину, зокрема, й до таких програм:
- Всеукраїнська школа онлайн — містить навчальні відео та діагностичні тести з тем, які вивчають учні шкіл 5–11 класів
- Вивчаю — не чекаю — застосунок для учнів початкової школи, у якому навчальні теми подані у форматі інтерактивних ігор.
- Освітній суп — проводить набір на безоплатні онлайн-заняття для учнів 5–10 класів з математики та української мови. Також деякі хвилі набору містять заняття з історії України або тьюторську годину. Реєстраційна форма відкривається декілька разів на рік, тож стежте за оновленнями проєкту.
- Вчися вухами — цікаві аудіоуроки та тести на закріплення тем 7–11 класів із всесвітньої та історії України, громадянської освіти, української мови та літератури.
- Автостопом по біології — онлайн-курс, який допоможе розібратися у найскладніших темах біології, зокрема цитології, генетиці, ботаніці й фізіології людини.
- Matific — платформа для вивчення математики та розвитку логічного мислення.
Брак спілкування
Запропонуйте дитині відвідувати гурток або спортивну секцію. На що звернути увагу, підбираючи додаткове навчання, — читайте в статті Як підібрати для дитини курси, гурток чи секцію: інструкція для батьків. Започаткуйте власні сімейні традиції: прогулянки парком з друзями, відвідування фестивалів, кінотеатрів, екскурсій. Давайте змогу підтримувати зв’язок з однокласниками у чатах месенджерів.
Пропуск занять через проблеми з підключенням до уроків
Така проблема виникає здебільшого через нестабільний інтернет або відсутність світла. Якщо розв’язати її за допомогою додаткових джерел живлення (павербанків, мобільного інтернету тощо) у вас не виходить, спробуйте домовитись із педагогами або батьками однокласників про відеозапис занять, щоб ваша дитина могла потім надолужити пропуск.
Низька мотивація
Якомога частіше хваліть дитину та заохочуйте до навчання. Не сваріть за погані оцінки. Натомість з’ясуйте, що їй заважає навчатися, з якими труднощами вона стикається і як ви можете допомогти.
Буває, що дитина відмовляється робити завдання, якщо бачить одразу багато вправ. Допоможіть структурувати підхід, тобто складіть план, що за чим краще робити. Між задачами давайте час на відпочинок. Але не виконуйте домашні роботи за дитину.
Мотивація може знижуватися через нерозуміння предмета, зокрема відсутність практики. Предмети, які потребують експериментів, можуть залишатися для дитини не зрозумілими, допоки вона самостійно не виконає практичні роботи. Виділіть один день на тиждень, коли зможете допомогти дитині провести досліди, виконати проєкти тощо.
Якщо ваша дитина взагалі не сприймає дистанційне навчання, а перевести її на офлайн у школі ви не можете, тоді краще звернутися по допомогу до репетиторів. Ви також можете обрати для своєї дитини сімейну форму навчання, щоб вона опановувала програму в зручному для себе темпі. Як це зробити — дізнайтеся зі статті Сімейна форма навчання: особливості організації у 2023 році. Також буде корисно дізнатися про нюанси навчання на екстернаті, де можна опоновувати шкільну програму в прискореному темпі. Більше деталей про екстрнатну форму навчання — у статті Екстернатна форма навчання 2024: особливості організації.
Читайте більше новин і інструкцій для батьків школярів на освітньому порталі Education.ua.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.