Державна підсумкова атестація 2024: що відомо
У 2024 році для учнів 9 та 11 класів ДПА не проводитимуть, але планують провести пілотування нового формату іспитів для 4 класів. Дізнайтеся, що наразі відомо про пілот та які зміни на атестацію чекатимуть у майбутньому.
Як повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький під час пресконференції для Укрінформ, учні 9 та 11 класів у 2024 році не складатимуть ДПА. Водночас директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко додала, що цьогоріч для 2000 школярів 4 класів проведуть пробний варіант ДПА, розроблений УЦОЯО.
ДПА у 4 класах 2024: пілот
Експериментальні іспити писатимуть не всі учні 4 класів. Претенденти обиратимуться серед тих шкіл, хто добровільно зголоситься на участь. Учні складатимуть ДПА з математики та української мови.
ДПА у 4 класі проходитиме прямо в школі без спостерігачів, а роботи перевірятиме вчитель, який викладає в цьому класі, за певними інструкціями. Окрім тестів будуть розгорнуті письмові завдання. В УЦОЯО не виключають завдання з усними відповідями. Хоча над цим ще думають. Потім у своїх відгуках педагоги поділяться, чи зручним виявився новий формат атестації, які труднощі виникали тощо. За результатами ДПА вчителі зможуть зрозуміти, які теми учням далися складніше.
ДПА у новому форматі проводитимуть не заради статистики та рейтингів шкіл, а щоб швидко визначати успіхи в навчанні та прогалини у знаннях дітей. І на які освітяни та посадовці зможуть так само швидко реагувати, впроваджуючи нові програми чи інші покращення навчального процесу. Новий підхід до ДПА прокоментувала директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко: «Ми свідомо робимо акцент на те, що залишки пострадянського бажання мати ідеальну статистику буде викорінено. Для цього ми маємо максимально продемонструвати, що із цими даними можна зробити». Пілот допоможе в майбутньому зробити у школах стандартну для всіх процедуру ДПА.
Які ще відбудуться зміни в ДПА
8 листопада 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9046, який стосується обов’язкових результатів навчання. Тож учні 9 та 11 класів складатимуть ДПА з 4 обов’язкових предметів:
- українська мова;
- математика;
- історія України;
- іноземна мова (звісно, крім російської, навіть якщо учні вивчали її до 2022 року як другу іноземну).
«Закон вводиться в дію з 1 січня 2024. Але не діятиме на практиці до закінчення дії воєнного стану», — зазначила народна депутатка Наталія Піпа.
ДПА в 9 класі може впливати, вступить учень до ліцею академічного чи професійного спрямування. Адже система старшої школи реформується. Щоб навчатися в академічному ліцеї, потрібно буде пройти певний конкурсний відбір. Саме тому для ДПА у 9 класі можуть залучати сторонніх експертів, але іспити проходитимуть у тій школі, де навчаються учні.
Які завдання будуть на ДПА в 9 класі
Буде більше завдань із розгорнутими чи короткими відповідями. Фахівці УЦОЯО розглядають варіант додати в тестування усну частину. Але зауважують, що саме комп’ютерне оцінювання є найбільш зручним, адже дає змогу якнайшвидше перевіряти роботи.
На учнів 4 класів чекатиме ДПА з 2 предметів: української мови та математики. Для учнів початкової школи це буде «моніторингова атестація, а не чистий тест з оцінювання знань».
Якщо ваша дитина наступного року вступатиме до коледжу або університету, дізнайтеся про важливі нюанси вступної кампанії 2024 та підпишіться на телеграм-канал для вступників.
Читайте більше новин на освітньому порталі Education.ua.
*Ми оновили новину 10.11.2023 р. відповідно до ухваленого законопроєкту та попередніх заяв заступника міністра освіти та науки Михайла Винницького, голови Комітету Верховної Ради з питань освіти Сергія Бабака та директорки Українського центру оцінювання якості освіти Тетяни Вакуленко.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.