Як підібрати для дитини курси, гурток чи секцію: інструкція для батьків
Всебічний розвиток дітей — неабияке завдання для батьків. Щоб втамувати жагу до фізичної активності та творчості, або ж навпаки, зацікавити в них дитину, вам на допомогу прийдуть різноманітні гуртки, кури та секції. Розповідаємо, як підібрати додаткове навчання чи активність, щоб ваша дитина була щаслива, а ви — раділи її розвитку та успіхам.
Звісно, спершу запитайте дитину, чого вона хоче. Ваша дитина вже вирішила, чому хоче навчитися? Чудово, вам лишається лише вибрати надійних тренерів чи вчителів. Якщо додаткове навчання — це ваша ініціатива, дотримуйтесь такого плану.
Зрозумійте, навіщо вашій дитині ці заняття
Поставте собі запитання: для чого моїй дитині відвідувати додаткове навчання? Щоб:
- зміцнити здоров’я;
- розвивати творчі чи аналітичні здібності;
- формувати відповідальність та самостійність;
- проводити дозвілля із користю;
- знаходити нових друзів і вчити працювати в команді;
- додати фізичної активності;
- перетворити в майбутньому хобі у професію;
- підготуватися до мовних іспитів тощо.
Від цього залежатиме частота занять та їх інтенсивність. Наприклад, для плавання в басейні набирають окремо оздоровчі та спортивні групи. На мовних курсах групи також ділять відповідно рівню знань та запитів.
Як тільки ви визначите ключові мотиви, вам буде легше зрозуміти, які види курсів, гуртків чи секцій обирати.
Дізнайтеся, які курси, секції та гуртки розташовані поблизу
Для пошуку найближчих курсів, гуртків і занять для своєї дитини скористайтеся розділами Курси та Репетитори. За допомогою фільтрів ви зможете обрати, які заняття запропонувати дитині. Також дізнайтеся через знайомих або в інтернеті, які державні заклади позашкільної освіти працюють у вашому місті: спортивні школи, центри дитячої та юнацької творчості, будинки культури тощо. На їхніх сайтах шукайте розклад та опис послуг. Врахуйте графік роботи гуртків і кількість занять на тиждень, щоб спланувати свій час та реально оцінити: чи зможете ви регулярно відвідувати уроки.
Зверніть увагу на місцезнаходження закладу / викладача, адже вам потрібно відводити / забирати дитину чи впевнитися, що вона зможе самостійно та безпечно ходити на ці заняття. Якщо обираєте онлайн-заняття, забезпечте дитині місце за комп’ютером.
Врахуйте інтереси, фізичні здібності та вік дитини
Спирайтеся на інтереси вашої дитини. Наприклад, підліткам, які цікавляться комп’ютерними іграми, можна запропонувати курси з Roblox програмування, програмування Minecraft, а тим, у кого є жага до підприємництва — бізнес-школи для дітей.
Якщо дитина не знає, чим би хотіла займатися, сходіть разом на театральну виставу, подивіться відео про робототехніку, завітайте на тренування волейбольної секції чи сходіть на ролледром, ковзанку тощо. Відвідайте з дитиною фестивалі для дітей, наприклад, NEOсвітній арсенал. Вашій дитині може щось сподобатися із різноманіття активностей. Тобто дайте їй можливість «доторкнутися» до різних видів занять та подивіться, що її зацікавило.
Орієнтуйтеся також на те, які у дитини є природні здібності або до чого вона має хист: якщо це гнучкість — запропонуйте художню гімнастику, почуття ритму — гру на музичних інструментах, цікавість до фотографій чи соцмереж — курси з фотографії та відеомонтажу.
Якщо ваш малюк ще не може висловити свої побажання, спостерігайте, яку гру чи діяльність він обирає найчастіше. Якщо бачите, що дитина залюбки вчить вірші, слухає казки, уміє концентруватися, а під час гри надає перевагу спокійним видам діяльності — сортуванню, ліпленню, малюванню тощо — запропонуйте їй мистецькі гуртки, спокійні фізичні заняття. Це можуть бути:
- образотворче мистецтво;
- йога для дітей;
- театральна студія / ляльковий театр;
- заняття з акторської майстерності;
- музика / вокал.
Дітей, які люблять конструювати, може зацікавити:
- робототехніка;
- технічне моделювання;
- курси з анімації та мультиплікації;
- шахи.
Якщо ваша дитина енергійна й не любить сидіти на місці, запропонуйте заняття, пов’язані з фізичною активністю відповідно віку:
- бойові мистецтва;
- акробатика;
- футбол;
- хореографія;
- спортивна гімнастика;
- спортивний туризм;
- кінний спорт.
Водночас не обмежуйте вибір гуртка лише за типом темпераменту. Пробуйте поєднувати різні види занять — розумові, творчі й фізичні — щоб визначатися, де дитині буде найліпше. Якщо дитина знайде собі ту активність, яка приноситиме задоволення, це спонукатиме її глибше вивчати певну тему, формуватиме самостійність.
Доцільно буде, якщо ви запропонуєте дитині декілька видів діяльності, але остаточний вибір залишите за нею.
Ознайомтеся з відгуками
Радимо переконатися, що педагоги гуртків / курсів /секцій не лише мають потрібні навички й освіту, а й не допускають булінгу у групі. Професійність викладачів дуже впливає на мотивацію дітей до навчання та розвитку. Дослідіть відгуки в мережі чи запитайте думки інших батьків, чиї діти відвідують заняття, які вас зацікавили. Якщо обрали місцеві курси, запитайте пораду у підписників груп вашого міста в соціальних мережах. Небайдужі батьки обов’язково підкажуть вам, які заняття варті уваги.
Якщо обираєте онлайн-курс, шукайте об’єктивні оцінки на тематичних форумах і сайтах. На нашому порталі ви знайдете реальні відгуки користувачів освітніх послуг. Так само зможете залишити запитання або свою оцінку після того, як відвідаєте гурток.
Після вивчення відгуків не спішіть робити остаточні висновки. Чужий досвід допоможе лише дізнатися більше інформації, але не означатиме, що у вас буде так само. Краще особисто спробувати ту чи іншу діяльність, щоб зрозуміти, чи підходить вона вашій дитині.
Поспілкуйтеся з викладачем / тренером
За можливості завітайте на день відкритих дверей чи майстер-класи, які проводять у гуртках чи секціях, щоб познайомитися з викладачем. Якщо не можете відвідати заклад очно, зв’яжіться з керівником гуртка телефоном, щоб з’ясувати організаційні моменти. Запитайте, зокрема про таке:
- Чи потрібні медичні довідки для початку відвідування занять. Якщо так, то які саме.
- Вартість та умови оплати. Навіть якщо обираєте секцію у державному закладі, з’ясуйте, на які додаткові витрати розраховувати. Наприклад, якщо це гурток живопису, з’ясуйте, що потрібно додатково придбати: фарби, папір, пензлі тощо, якщо хореографія — чи потрібно замовляти / брати в оренду костюми для виступів та як часто. Окремо запитайте про необхідність оплати під час канікул чи лікарняного. Це допоможе вам спланувати бюджет.
- Безпека. Поцікавтеся, як діяти, якщо під час занять лунає тривога: забирати дитину одразу чи чекати відбою, допоки педагог не виведе всіх з укриття. З’ясуйте, чи облаштовано воно в закладі освіти або знаходиться в іншій будівлі, та чи на всіх вихованців вистачає у ньому місця. Якщо тривога починається до початку заняття — чи переноситься / відпрацьовується воно в інший час.
Спілкування з викладачем допоможе вам отримати перше враження та визначитися, чи готові ви довірити свою дитину цій людині.
Запишіть дитину на пробні заняття
Щоб зрозуміти, чи цікаво та комфортно дитині з педагогом, чи підходить їй темп занять, запишіться на пробні уроки. Якщо з перших зустрічей спілкування з викладачем або дітьми в колективі викликатиме у вашої дитини негативні емоції, це буде сигналом завітати до інших подібних гуртків. Адже дитину може відштовхувати не сама діяльність, а підхід викладача до організації процесу чи атмосфера в групі.
Пам’ятайте, що відвідування гуртків має приносити задоволення та сприяти розвитку дитини. А психологічний комфорт у цьому відіграє ключову роль. Тому завжди розпитуйте, як пройшло заняття, що сподобалося найбільше, а що викликало хвилювання. Не змушуйте відвідувати ті гуртки, де малечі категорично не подобається.
Ви можете бути впевнені, що зробили правильний вибір, якщо дитина із захопленням розказує про заняття та викладача, демонструє нові навички, у вільний час цікавиться обраною темою та з нетерпінням чекає наступного уроку / тренування.
Будьте готові, що у процесі навчання коло інтересів дитини може змінитися — це нормально. Тому відстежуйте актуальні освітні пропозиції у наших розділах Курси та Репетитори, щоб вчасно дізнаватися про нові цікаві події та секції.
Якщо шукаєте навчання для себе, скористайтесь інструкцією Як вибрати курс: нові навички, підвищення кваліфікації чи зміна професії. Актуальні новини освіти читайте в розділі Новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.