Які бувають групи в садочках та як підібрати потрібну
На момент, коли батьки реєструють дитину в черзі до дитячого садочка, вони мають визначити, до якої групи віддавати дитину. І тут ключовим фактором може бути не лише її вік. Розказуємо, за якими критеріями розрізняються групи в дитячих садках, щоб ви могли обрати потрібну для своєї дитини.
Групи формує керівник садочка перед початком кожного навчального року — у серпні, але законом передбачено, що дітей приймають до дитячих садків протягом усього року. Тож, отримавши запрошення, ви можете зарахувати дитину влітку, а розпочати відвідувати садок пізніше.
Дітей розподіляють по групах у садочку відповідно до реєстрації в електронній черзі, у яку батьки завчасно ставлять свого малюка. Якщо для своєї дитини ви обрали дошкільний заклад комбінованого типу, то в заявці маєте зазначити, яку групу плануєте відвідувати: загального розвитку, санаторного або спеціального типу.
Види груп у дитячих садочках
Групи в дитячому садочку відрізняються за такими критеріями:
1. Вік дітей:
- одновікові;
- різновікові.
2. Режим роботи:
- короткотривалі;
- цілодобові;
- різнотривалі;
- чергові.
3. Стан здоров’я та/або розумового розвитку:
- загального розвитку;
- інклюзивні;
- компенсуючі — спеціальні, санаторні, діагностичні.
4. Сімейного типу.
Розглянемо докладніше особливості кожної з груп.
Типи груп в дитячих садках за віком
Одновікові
Групи, до яких зараховують дітей одного віку, зазвичай такі.
- Ясельна — для малечі 1–2 років.
- Молодша група може поділятися на першу молодшу — 2–3 роки й другу молодшу — 3–4 роки. Але такий розподіл практикується не у всіх садочках.
- Середня — 4–5 років.
- Старша — 5–6 років.
Вік дитини рахують станом на 1 вересня року вступу до садочка. Приміром, якщо вашій дитині виповнюється 2 роки в листопаді, то її зарахують до ясел, адже станом на 1 вересня їй ще буде 1 рік та 10 місяців. Врахуйте, що з однієї вікової групи до наступної дошкільнят переводять тільки наприкінці літа.
Головна перевага одновікових груп — діти-однолітки ліпше опановують нові навички та вміння.
Різновікові групи в державних садках відкривають переважно в невеликих містах чи селищах, де проживає мало дітей. Існує практика, коли такі групи працюють у великих садочках, якщо заклад відвідує дуже мала кількість дітей, наприклад, улітку або через карантин.
Нерідко різновікові групи формують у приватних садочках, які працюють за авторськими методиками. Як приклад — вальдорфські садки або Монтессорі.
Серед переваг навчання у різновікових групах — молодші вихованці, наслідуючи старших, вчаться у них правилам спілкування та навичкам самообслуговування, водночас старші діти відчувають себе відповідальними й впевненими у власних можливостях. Серед недоліків — при організації режиму дня та під час занять вихователі не завжди можуть знайти «золоту середину» для всіх дітей, адже вони виконують певні завдання та дії з різною швидкістю.
Типи груп в дитячих садках за режимом роботи
Короткотривалі групи — це зазвичай прогулянкові. Їх відвідують діти, які з певних причин не можуть повноцінно ходити до дитячого садочка. У таких групах дошкільнята грають на свіжому повітрі, але вихователі не проводять із ними навчальних занять. Короткотривалі групи працюють до 4-х годин на день у першу половину дня та приймають дітей віком від 1 року.
Щоб записати дитину до короткотривалої групи, вам потрібно спочатку з’ясувати, у яких закладах вашої громади вони працюють. Зробити це можна, звернувшись до органу управління освіти вашого населеного пункту.
Якщо достатньої кількості дітей, які хочуть відвідувати короткотривалу групу, не набереться, тоді дитину можуть зараховувати до групи з повним режимом перебування, але без її харчування в закладі. Тоді така група вважатиметься різнотривалою.
Цілодобові
У деяких містах працюють садочки з групами, де діти в будні (з понеділка до п’ятниці) можуть перебувати цілодобово. Переважно в них навчаються малюки, чиї батьки працюють з ненормованим графіком, зокрема з нічними змінами. У цілодобових групах можуть перебувати діти як одного віку, так і з різницею у віці, адже їх відкривають відповідно до запитів населення. До цілодобової групи беруть дітей від 3-х років.
Чергові
Зазвичай чергові групи працюють у садочках зранку та ввечері, але також можуть приймати у вихідні та святкові дні. Чергові групи зручні для батьків, які через щільний робочий графік не встигають привести / забрати дитину під час роботи основної групи, куди зарахована дитина. Тож вранці й наприкінці дня дітей залишають у чергових групах. Дізнатися, чи працює чергова група у дитсадку, куди ви плануєте записати дитину, можна або на сайті закладу, або під час особистого візиту.
Типи груп у дитячих садках за станом здоров’я та розумового розвитку
Групи загального розвитку
Групи загального розвитку — це такі, які спеціалізуються на всебічному розвитку дитини. У таких групах виховують, навчають і розвивають дітей згідно з нормами, які прописані в державному стандарті — Базовому компоненті дошкільної освіти.
У групах загального розвитку навчається до 20 дітей одного віку, або 15, якщо діти різного віку. При цьому в окремих населених пунктах можуть відкривати групи і з меншою кількістю вихованців, адже зважають на загальну кількість дітей, які проживають у них.
Тож при поданні заявки до електронної черги, якщо ваша дитина не має висновку психіко-медико-педагогічної комісії, то в полі «група» ви маєте обрати саме групу загального розвитку.
На що звернути увагу, обираючи дитячий садок, — читайте в інструкції Як вибрати дитячий садочок: поради для батьків майбутніх дошкільнят.
Інклюзивні
До інклюзивних груп зараховують дітей з особливими освітніми потребами, для того, щоб вони розвивалися спільно зі своїми однолітками. В інклюзивних групах може навчатися максимум 3 такі дитини. Для того, щоб записати дитину до інклюзивної групи, вам потрібно мати висновок інклюзивно-ресурсного центру. Із цим висновком ви маєте звернутися до адміністрації садочка та повідомити про намір відвідувати заклад. Адже саме адміністрація садочка має забезпечити належні умови для таких дітей. Виховують дітей з інклюзією за окремою індивідуальною програмою розвитку.
Групи в дитячих садках компенсуючого типу
Мета груп компенсуючого типу — допомогти дітям, які часто хворіють або мають психічні / розумові / фізичні вади, опанувати необхідні навички. У таких групах виховують за спеціальними програмами, адже враховують індивідуальні особливості та стан здоров’я дітей.
Щоб ваша дитина потрапила до групи компенсуючого типу, вам необхідно мати направлення від місцевого органу управління освітою та висновок психолого-медико-педагогічної консультації. Направлення на проходження цієї комісії ви можете отримати від педіатра / сімейного лікаря, який скоординує, де та як проходить обстеження дитини. При реєстрації в електронній черзі ви маєте обрати або санаторний, або спеціальний тип групи — залежно від медичних показань, що зазначені в довідці.
До спеціальних груп зараховують дітей з порушеннями:
- слуху (глухих, зі зниженим слухом);
- зору (сліпих, зі зниженим зором);
- мови;
- опорно-рухового апарату;
- з розумовою відсталістю;
- із затримкою психічного розвитку.
Докладніше про правила комплектування спеціальних груп ви можете дізнатися з Наказу МОН та МОЗ Про затвердження Порядку комплектування дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу.
У санаторні групи приймають дітей з такими захворюваннями:
- серцево-судинної системи;
- органів дихання;
- ендокринної системи;
- органів травлення;
- з латентною туберкульозною інфекцією;
- психоневрологічними.
Головна задача санаторних груп — поліпшення здоров’я, лікування та реабілітація дітей.
Докладну інформацію про правила комплектування санаторних груп читайте в Наказі МОН та МОЗ Про затвердження Порядку комплектування дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу.
Діагностичні
Також у садках компенсуючого типу можуть працювати групи для дітей, чий діагноз ще уточнюється. Коли діагностика буде завершена й дитина отримає висновок психолого-медико-педагогічної консультації, її переведуть до відповідної групи.
Групи в дитячих садках сімейного типу
У сімейних групах навчаються діти, які перебувають між собою у родинних стосунках. Також до них можуть долучатися вихованці, що проживають неподалік. Практика відкриття сімейних груп не розповсюджена, тому якщо хочете записати дитину до такої групи, варто поцікавитися, чи працюють такі групи у вашій громаді. Зробити це можна, звернувшись до органу управління освіти свого міста.
Щоб ваша дитина розпочала відвідувати садочок незалежно від типу групи, вам потрібно заздалегідь отримати медичну довідку. Дізнайтеся про важливі нюанси зі статті Медичні довідки в дитячий садок: які потрібні та де їх узяти.
Читайте новини та інструкції для батьків дошкільнят на освітньому порталі Education.ua.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.