Програми в початковій школі: яку обрати для навчання дитини
Окрім типових програм НУШ або Нової української школи, які пропонує держава, у батьків при зарахуванні дитини до першого класу є можливість обрати клас, де навчають за авторськими проєктами. Дізнайтеся, за якими програмами навчають школярів у початковій школі, щоб вибрати найкращу для своєї дитини.
Як обирають програми для початкової школи
У кожній школі педагогічна рада затверджує одну або декілька програм, за якими навчатимуть школярів початкової школи. Базовими для всіх державних шкіл є програми НУШ. Також школи можуть впровадити авторські / експериментальні програми, які затвердила Держслужба якості освіти. Головна передумова для запуску експериментальної програми — у школі мають бути вчитель чи вчителі, які хочуть навчати за авторськими програмами та попередньо пройшли відповідне навчання або підвищення кваліфікації.
З’ясувати, за якими програмами працює школа, ви можете на її офіційному сайті або при особистій зустрічі з майбутнім вчителем чи адміністрацією закладу. Щоб вашу дитину зарахували на навчання до 1-го класу за будь-якою з програм, потрібно подати заяву до 1 червня.
За якими програмами навчають дітей початкової ланки
Усі програми, за якими вчать молодших школярів, розроблені на базі Державного стандарту початкової освіти. Таких програм десять — 2 типові програми «Нової української школи» та 8 авторських, які затверджені Держслужбою якості освіти:
- Інтелект України.
- Росток.
- На крилах успіху / Світ чекає крилатих.
- Вальфдорська педагогіка.
- Світ, в якому я живу.
- Початкова школа: освіта для життя.
- 2 програми за системою розвивального навчання.
Розглянемо особливості програм, які найпоширеніші в різних регіонах України.
НУШ
Розрізняють програми НУШ-1 та НУШ-2. Вони відрізняються авторами та розподілом годин між предметами. При цьому обидві розраховані на те, щоб м’яко адаптувати дітей з різними здібностями до навчання. Тому пропонують багато ігор, роботи в парах і групах, творчих активностей, використання мультимедійного обладнання.
Програма НУШ-1 приділяє більше часу на вивчення української мови і математики. Тобто спочатку педагог вчить учнів розуміти слова та прості математичні поняття. Згодом учитель поєднує ці знання з іншими предметами. На предметі «Я досліджую світ» діти вивчають одразу 4 галузі: громадянську, історичну, природничу та здоров'язбережувальну.
НУШ-2 пропонує інтегрований підхід одразу всіх предметів. Суть у тому, що одне поняття розглядається з погляду кількох навчальних предметів. Наприклад, вивчаємо сонце. На математиці можна рахувати промені, на уроці української мови — робити звуковий аналіз слова, на читанні — вивчати вірш про сонце, на ЯДС — вивчати як природне явище, на уроках малювання та технології — виконувати творчі завдання. Тож вивчення математики та української мови одразу відбувається через предмет «Я досліджую світ».
Загалом за обома програмами НУШ у 1–2 класі учні вчать сім предметів. У першому класі їм не задають домашніх завдань та не ставлять оцінок. Усі підручники видають у шкільній бібліотеці. До речі, педагоги мають великий вибір, за підручниками яких авторів працювати, тож у різних школах може використовуватися різна навчальна література. Слід врахувати, що вчитель може рекомендувати батькам придбати друковані зошити, але це не обов'язкова умова. Тож, якщо обираєте для своєї дитини будь-яку з програм НУШ, поцікавтеся перед початком навчального року, які додаткові витрати на вас чекатимуть, щоб спланувати власний бюджет.
Інтелект України
У програмі Інтелект України діти зосереджені на вивченні мов, математики та природознавства. Вона буде особливо цікава допитливим дітям, яким комфортно працювати у високому темпі. Якщо ви бачите, що ваша дитина має розвинені аналітичні здібності та швидко схоплює матеріал, обирайте цю програму.
Програма націлена на те, щоб учити дітей шукати інформацію та працювати з нею, у такий спосіб розвивати критичне й творче мислення. У 1-му класі діти вивчають 3 предмети: українську мову, математику, «Я пізнаю світ». Потім додається такий предмет, як «Еврика», де учні вчаться розв’язувати логічні задачі, набувають кмітливості, та «Навчаємося разом», де працюють з методиками поліпшення пам’яті. Як і в НУШ, усі предмети взаємозв’язані. Під час уроків є музичні паузи з танцювальними рухами.
Щоб розвантажувати учнів від великої кількості інформації, учитель використовує багато відеоматеріалів. Тож телевізор слугує інструментом навчання. Купують його для школи, як і посібники й зошити з тренувальними вправами, батьки. Вартість навчального комплекту літератури на місяць для 1–4 класів — 350 грн. Тож врахуйте цей момент, адже це питання планування вашого бюджету.
Щоб дізнатися, у яких школах вашого міста навчають за цією програмою, скористайтеся інтерактивною картою проєкту.
Росток
Програма Росток зосереджена на природничо-математичних дисциплінах. Тому за нею комфортніше вчитися дітям, які схильні до математики, мають розвинене логічне мислення, зручно почувають себе, коли здобувають знання у своєму темпі. Тож якщо ваша дитина вдумлива, розсудлива, самостійна та любить нестандартні завдання, можете обирати цю програму.
Знання вчителі формують за принципом «мінімакс»: дати максимум, що здатна зрозуміти дитина у своєму віці, але під час контролю знань вимагати мінімум. Завдання підібрані так, щоб залучити учня до активності та вчити нестандартно мислити. Тому більшість вправ націлені на те, щоб дитина самостійно побачила проблему та розв’язала її. Вивчення кожної теми завершується творчою роботою: малюнком, проєктом тощо.
На уроці «Навколишній світ» учні отримують початкові знання з біології, екології, географії, фізики та хімії. Математику діти вчать за спеціальними зошитами. Майте на увазі, що всю навчальну літературу купують батьки. Для навчання у 1-му класі комплект книг та зошитів на рік коштуватиме приблизно 3 тисячі гривень. Щоб докладніше дізнатися про вартість літератури за програмою «Росток», перегляньте актуальний прайс проєкту .
Вальдорфська школа
Ця педагогічна система дещо відрізняється від попередніх, оскільки паралельно з навчанням багато уваги приділяє розвитку емоцiйної сфери, емпатії, творчих здібностей кожного учня. Особливість програми — вчити дітей якомога більше комунікувати між собою та співпрацювати, аніж конкурувати. Якщо ваша дитина любить спілкуватися, має розвинену уяву, хист до мистецтва та ви хочете, щоб вона гармонійно розвивалася в комфортному для себе темпі, можете обрати цю програму. Єдине: за вальдорфською педагогікою навчають не у всіх містах.
На уроках учні без підручників за допомогою лише одного вчителя, вивчають предмети за епохами, кожна з яких триває від 1 до 4 тижнів. Тобто в певний період педагог виділяє головний предмет, якому приділяє найбільше часу. Він не змінюється, допоки учні повністю не засвоять кілька тем. Замість роботи з гаджетами учитель пропонує дітям опановувати мистецькі дисципліни: музику, живопис, театр, хореографію тощо. Також діти вчаться виготовляти щось власноруч: шити, в’язати, ліпити з глини, моделювати тощо. У молодших класах учням не ставлять оцінок. З першого класу школярі вивчають дві іноземні мови.
Деякі заклади, які працюють за вальдорфською педагогікою:
- Світовид (Київська область, с. Гатне).
- Явір (м. Київ).
- НВК «Дніпропетровська вальдорфська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» (м. Дніпро).
- Криворізька Вальдорфська гімназія (м. Кривий Ріг).
- Вальдорфський ліцей «Ступені» (м. Одеса).
- Покуття (Івано-Франківська область, м. Городенка).
Світ чекає крилатих
Програма Світ чекає крилатих максимально зосереджена на збереженні здоров’я дітей і особливо підходить дітям, які потребують психологічної підтримки. Якщо ви прагнете, щоб ваша дитина, пізнаючи світ, глибше пізнавала й себе, вчилася керувати своїми емоціями та поведінкою, придивіться до цієї програми. Вона пропонує багато рухливої та творчої активності.
Для навчання школярі використовують спеціальні бокси, які містять усе необхідне для письма, лічби, творчості. А замість підручників і важких портфелів — один інтегрований посібник-журнал, який розкриває окремі теми через різні предмети та змінюється кожного тижня. На рік батькам необхідно придбати для своєї дитини загалом 32 такі журнали. Вартість — 335 грн на місяць.
Перевірка знань відбувається через навчання інших — казкових героїв лаксиків. Те, наскільки дитина готова передавати знання, дозволяє оцінити прогрес її навчання. Кожна школа, яка працює за цією програмою, самостійно обирає один із предметів, який вивчатимуть поглиблено: математика, українська мова, англійська мова, «Всесвіт», арттехнології.
Щоб дізнатися про найближчу школу, де навчають за цією програмою, або приєднатися до проєкту, заповніть форму зворотного зв’язку на сайті Світ чекає крилатих.
Обираючи програму, першочергово враховуйте інтереси й здібності дитини, поспілкуйтеся з батьками школярів, які вже навчаються за певною програмою, щоб дізнатися про тонкощі. Якщо надаєте перевагу авторським програмам, також поцікавтеся про всі фінансові витрати протягом навчального року. І пам’ятайте: навчальна програма задає вектор розвитку. Але наскільки він буде успішним, здебільшого залежить від спільних зусиль педагога, дитини та її батьків. Тож яку б програму для навчання своєї дитини ви не обрали — традиційну чи за авторськими методиками — важливо допомогти дитині налаштуватися на навчання у школі та підтримувати її протягом усього процесу.
Читайте новини та інструкції для батьків школярів на освітньому порталі Education.ua.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.