Безоплатні обіди: хто з дітей може розраховувати на пільгове харчування
Держава гарантує пільги на оплату харчування для певних категорій дітей, які навчаються у дитячому садочку, школі чи коледжі. Завдяки цим пільгам можна частково чи повністю покрити вартість харчування у навчальному закладі. Дізнайтеся, хто та які документи має подати в заклади освіти, щоб підтвердити право на знижку або безоплатне харчування.
Спершу ознайомимось з пільговими категоріями дітей, які можуть розраховувати на безоплатне харчування у дитячому садочку, школі та коледжі.
У всіх закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти можуть отримати пільгове харчування діти:
- сироти чи позбавлені батьківського піклування;
- малозабезпечені;
- з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах або групах;
- військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) під час бойових дій;
- чиї батьки загинули під час участі у Революції Гідності;
- внутрішньо переміщені особи;
- зі статусом дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
- постраждалі внаслідок катастрофи на ЧАЕС.
Варто зауважити, що органи місцевого самоврядування можуть виділяти кошти на додаткові пільги для інших категорій дітей — це залежить від місцевого бюджету. Наприклад, Фастівська міська територіальна громада прийняла рішення звільнити від сплати за харчування також і дітей, «батьки яких брали (беруть) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України». Таке саме рішення ухвалила й Тернопільська міська рада.
Радимо подивитися повний перелік пільгових категорій вашого населеного пункту в рішеннях місцевої влади на їхніх офіційних сайтах.
Додаткові пільги для вихованців дитячих садочків
Вихованці дитсадків можуть отримати знижку у 50 % на оплату харчування — ця можливість доступна сім’ям, у яких виховується троє та більше дітей. При цьому, необов’язково, щоб всі діти в цій родині були рідними — держава також враховує дітей, які знаходяться під опікою з різних причин: через смерть, позбавлення батьківських прав, позбавлення волі, примусове лікування рідних батьків.
Додаткові пільги для школярів та студентів коледжів
Якщо дозволяє місцевий бюджет, у школах харчуються зі знижкою або безоплатно учні 1–4 класів цієї громади. Як приклад — рішення Звягельської громади Житомирської області.
Також, якщо вирішить місцеве самоврядування, можуть безкоштовно харчуватися у закладах професійно-технічної та фахової предвищої освіти діти учасників бойових дій.
Як скористатися пільгою та забезпечити дитину безоплатними обідами
1. Підготуйте копії свідоцтва про народження дитини та документа, який дає підстави для пільг.
Таким документом може бути:
- рішення суду або місцевого виконавчого комітету про надання статусу — для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського виховання;
- висновок інклюзивно-ресурсного центру — для дітей з особливими освітніми потребами;
- довідка від органів соцзахисту — для дітей із малозабезпеченої родини;
- посвідчення учасника бойових дій — для дітей військовослужбовців;
- довідка про взяття на облік у соцзахисті — для внутрішньо переміщених осіб;
- рішення виконавчого комітету про відповідний статус — для дітей, що постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
- посвідчення про статус багатодітної сім’ї — для дітей із багатодітних сімей.
В окремих випадках вас можуть попросити показати оригінал довідки про склад сім’ї — її можна отримати в найближчому Центрі надання адміністративних послуг.
Врахуйте, що відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» пільги на харчування діти-ВПО можуть отримувати лише за місцем перебування. Тобто якщо ваша дитина взята на облік як ВПО, наприклад, у передмісті Києва, а відвідує садочок / школу / коледж у столиці, тоді вона не зможе отримувати безоплатні обіди.
2. Зверніться до освітнього закладу, щоб подати копії документів і написати відповідну заяву.
Заяву ви зможете написати в освітньому закладі — класний керівник чи вихователь підкажуть, як її скласти. Адже саме педагоги ведуть облік дітей, які отримують пільгове харчування. Ви можете завчасно подивитися зразок заяви про звільнення / зменшення плати за харчування, який для вас зробила команда Education.ua.
Маєте статус ВПО? Дивіться статтю Які пільги в освіті мають внутрішньо переміщені особи. Інші новини та інструкції для батьків — на Education.ua.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.