Які пільги в освіті мають внутрішньо переміщені особи у 2024 році
Держава гарантує внутрішньо переміщеним особам пільги під час навчання. Вони доступні людям будь-якого віку — і вихованцям дитячих садочків, і фахівцям, які змінюють професію через складнощі з працевлаштуванням. Дізнайтеся, де і якими пільгами ви може скористатися, якщо маєте статус внутрішньо переміщеної особи.
Права та обов’язки, а також умови надання підтримки ВПО закріплені, зокрема, в таких документах:
- Закон України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.
- Постанова Кабінету Міністрів Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти від 23 листопада 2016 р.
Пільги для ВПО: дитячі садочки
Першочергове зарахування
Якщо ваша дитина має довідку про взяття на облік як ВПО, ви можете отримати пільги при записі до державного садочка. Щоб скористатися цим правом, керуйтеся таким планом:
- Оберіть дитячий садок за місцем нового проживання.
- Зареєструйтеся і створіть онлайн-заявку в системі електронної реєстрації до закладів дошкільної освіти. Врахуйте, що деякі міста мають власні сайти для реєстрації в дитячі садочки.
- У полі з пільгами оберіть «внутрішньо переміщена особа». Якщо система запропонує вказати реквізити довідки, вкажіть їх.
- Завантажте сканкопії довідки ВПО дитини, якщо для цього є відповідне поле.
Докладну інструкцію читайте в нашій статті Як записати дитину у дитячий садок: електронна черга та необхідні документи.
Коли ваша дитина отримає місце в садочку і ви будете подавати документи, вам потрібно показати оригінал довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої на ім’я дитини.
Якщо не виходить зареєструватися в електронній черзі, звертайтеся до місцевого відділу освіти. Контакти шукайте на сайті інформаційної системи управління освітою.
Безоплатне харчування
Також дитина зі статусом ВПО має право на безоплатні обіди в дитячому садочку. Щоб їх отримати, зверніться до виховательки або завідувачки вашого нового садочка та напишіть відповідну заяву (замість класу вкажіть групу, до якої зарахована ваша дитина). До заяви потрібно додати копії документів: свідоцтва про народження та довідки ВПО.
Майте на увазі, що на безоплатне харчування можна розраховувати, якщо ваша дитина взята на облік саме в цьому населеному пункті, де розташований садочок. Адже ці пільги покривають із місцевих бюджетів. Тож, якщо ваша дитина приміром зареєстрована як ВПО в Київській області, а садочок буде відвідувати в Києві, у безоплатному харчуванні їй відмовлять.
Пільги для ВПО: школи
Першочергове зарахування
Школярі-ВПО можуть продовжити або розпочати навчання у школі за новим місцем перебування. Вони мають право на пільгу першочергового зарахування, тому що живуть у тому ж мікрорайоні, де розташована школа. Коли писатимете заяву про зарахування вашої дитини до нової школи, вкажіть адресу, де дитина зареєстрована як ВПО, та реквізити довідки. Вона слугуватиме тим документом, який підтверджує місце проживання на території, за якою закріплена школа.
Безоплатне харчування
Внутрішньо переміщені школярі також мають право на безоплатні обіди в закладі освіти. Оскільки фінансують їх із місцевого бюджету, то і у довідці має бути вказаний той населений пункт, у якому ваша дитина відвідуватиме школу.
Щоб скористатися цією пільгою, вам потрібно написати заяву про звільнення від плати за харчування, додати до неї ксерокопію довідки та віддати класному керівнику. У вашій школі може бути затверджений інший зразок заяви, тож перед її написанням поцікавтеся у вчителя, за яким зразком її потрібно складати.
Пільги для ВПО: заклади професійної (професійно-технічної) освіти
Безоплатне харчування
Дитина-ВПО, яка здобуває освіту в закладі професійної (професійно-технічної) освіти, також має пільгу на безоплатні обіди. Щоб скористатися цим правом, зверніться до адміністрації закладу освіти, щоб написати заяву та надати ксерокопії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Соціальна стипендія
Учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти з числа ВПО мають право на першочергове призначення соціальної стипендії. Її виплачують у розмірі 450 грн на місяць, якщо учень добре вчиться. Для оформлення соціальної стипендії вам потрібно звернутися до адміністрації закладу, щоб написати відповідну заяву. До неї потрібно додати копію довідки-ВПО.
Проживання в учнівських гуртожитках
Внутрішньо переміщені особи мають право на першочергове поселення в учнівські гуртожитки при закладах професійної (професійно-технічної) освіти, а також безоплатне проживання. При вступі до закладу ви маєте сповістити приймальну комісію, що бажаєте отримати місце в гуртожитку, та додати копію довідки на підтвердження пільги.
Пільги для ВПО: заклади фахової передвищої та вищої освіти
Соціальна стипендія
Студенти коледжів та ЗВО зі статусом ВПО можуть розраховувати на грошову підтримку — соціальну стипендію, якщо навчаються на бюджеті на денній формі. Її розміри:
- 1180 грн на місяць — у ЗВО;
- 890 грн на місяць — у закладах фахової передвищої освіти.
Врахуйте, що така підтримка надається здобувачам освіти не старше 23 років. Виплати припиняють, якщо студент погано вчиться, має академічну заборгованість або бере академічну відпустку.
Щоб отримувати соціальну стипендію, зверніться до деканату або куратора групи. Вам запропонують написати заяву на ім’я ректора щодо надання грошової виплати. До заяви вам потрібно додати ксерокопію довідки ВПО.
Переведення на вакантні бюджетні місця при вступі
Абітурієнти, які не пройшли на бюджет у «першій хвилі» при вступі до вишу, можуть перевестися на вакантні бюджетні місця, якщо такі залишаться після зарахування тих, хто отримав пропозицію одразу.
Якщо ви вступаєте до закладу фахової передвищої освіти, вам достатньо мати позитивну оцінку на співбесіді або творчому конкурсі — залежно від спеціальності. Також важливо вчасно виконати вимоги прийому, тому уважно читайте правила на сайті приймальної комісії.
Для переведення на бюджет в університеті ключовими є 2 умови:
- попередньо вступник має бути зарахований на контракт за відповідною спеціальністю;
- конкурсний бал — від 130 балів.
Докладніше про нюанси в університетах читайте в статті Вакантні бюджетні місця: умови переведення.
Першочергове поселення та знижка на проживання в студентських гуртожитках
Студенти-ВПО мають право на першочергове поселення до гуртожитків. При цьому в деяких вишах надають знижку при оплаті проживання. Наприклад, у Львівському національному університеті імені Івана Франка та Фаховому коледжі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича ВПО оплачують 50 % від вартості. З’ясувати, чи нададуть вам знижку на оплату гуртожитку, ви можете в приймальній комісії ЗВО або у коменданта гуртожитку.
Щоб дізнатися про деталі поселення першокурсників до гуртожитків, читайте про правила поселення вступників до гуртожитків.
Підвищення кваліфікації або перекваліфікація ВПО: державні ваучери на навчання
Якщо ви зареєстровані як внутрішньо переміщена особа та не можете на новому місці проживання знайти роботу за фахом, скористайтеся ваучером на навчання від державної служби зайнятості. Це дасть змогу підвищити кваліфікацію або опанувати нову професію. Максимальна сума ваучера — 26 840 гривень. Покрокову інструкцію, як скористатися цією можливістю, дивіться у статті Державна допомога на освіту: хто та як може її отримати.
Додаткові освітні можливості для ВПО
Окрім держави освітню підтримку внутрішньо переміщені особи можуть отримати й від приватних компаній, благодійних та громадських організацій. Наприклад:
- Всеукраїнська онлайн автошкола дає можливість жінкам-ВПО, які перебувають у будь-якому місті на території України, безоплатно навчатися в автошколі та отримати посвідчення водія. Якщо хочете взяти участь у відборі, заповніть анкету.
- Молодь у віці 18–25 років може на основі довідки ВПО здобути безоплатну ІТ-освіту у Hebron IT Academy за напрямами: програмування, вебдизайн, тестування, мобільна розробка. Для цього потрібно подати заявку.
- Діти з ментальною інвалідністю та РАС із родин ВПО, які наразі проживають у Києві, можуть розраховувати на індивідуальні заняття з психологом, логопедом, корекційним педагогом. Для реєстрації потрібно звернутися телефоном до адміністратора благодійної організації «Академія розвитку, підтримки та соціальної адаптації дитини «КІДДОМ».
Якщо у вас виникли будь-які запитання щодо прав ВПО, освітніх зокрема, для консультації скористайтеся чат-ботом юридичного порадника для ВПО.
Читайте новини та інструкції на освітньому порталі Education.ua.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.