Українознавчий компонент: нова освітня програма для школярів за кордоном
Міністерство освіти і науки України затвердило нову освітню програму для школярів, які через війну виїхали за кордон. Вона дозволяє зменшити навчальне навантаження на учнів, які очно вчаться в країні перебування та при цьому дистанційно здобувають українську освіту. Так держава піклується про школярів та заохочує не втрачати зв’язок з Україною.
Про затвердження типової освітньої програми з українським компонентом повідомила пресслужба МОН.
Тепер учні за кордоном можуть вивчати лише предмети українознавчого компонента, а також отримувати індивідуальні консультації педагогів — загально на тиждень це буде 6 годин у початковій та до 8 годин у старшій школі. Оцінки з решти предметів (природничих, математичних галузей тощо) дитині зарахують із закладу освіти, який вона відвідує очно за кордоном. Для цього наприкінці навчального року батькам потрібно надати довідку із закордонної школи із переліком предметів, які дитина вивчала протягом року, та оцінками. В українській школі їх переводитимуть або на 12-бальну, або двобальну шкалу — зараховано / не зараховано.
Які предмети вивчатимуть діти за програмою з українознавчим компонентом
Початкова школа, 1–4 класи:
- українська мова;
- літературне читання;
- ЯДС (я досліджую світ — у частині громадянської й історичної освітньої галузі).
Середня школа, 5–9 класи:
- українська мова та література;
- вступ до історії та громадянської освіти (5 клас);
- історія України. Всесвітня історія (6 клас);
- історія України (7–9 клас);
- основи правознавства (9 клас);
- географія (8–9 клас).
Старша школа, 10–11 класи:
- українська мова та література;
- історія України;
- громадянська освіта (10 клас);
- географія (11 клас);
- захист України.
Відомо, що на початку року учні, які вчаться за кордоном, пройдуть оцінку знань, щоб українські вчителі могли скоригувати навчальну програму та підібрати відповідне навантаження. Розклад уроків педагоги будуть підлаштовувати під зайнятість учнів у школі країни перебування.
Тож, якщо ваша дитина ходить до місцевої школи за кордоном, але при цьому хоче навчатися в українській, ви можете як альтернативу сімейній формі навчання обрати новий формат, який поєднає дистанційну форму та екстернат і дозволить вашій дитині одночасно навчатися у двох школах — українській та закордонній — без надмірного навантаження.
Які школи навчають за програмою з українським компонентом
У кожному регіоні для навчання за шкільною програмою з українським компонентом уже визначили окремі школи. Повний перелік шкіл, де навчатимуть за програмою українознавчого компонента, опублікувало МОН. Дистанційні класи відкриватимуть, якщо в них буде не менше 15 учнів, які паралельно навчаються за кордоном.
Якщо ви хочете, щоб ваша дитина здобувала українську освіту з меншим навантаженням за новою програмою, вам доведеться тимчасово перевести її до однієї із цих шкіл. Для цього вам потрібно зв’язатися телефоном з тією школою, яку ви обрали, щоб з’ясувати наявність місць у необхідній паралелі. Контакти відповідальних осіб шукайте у запропонованому переліку на сайті МОН. Педагоги зорієнтують вас щодо подальших кроків для переведення дитини до іншої школи.
Вашу дитину переведуть лише за вашої згоди та відповідної заяви. Потім вона зможе продовжити навчання у своїй школі після повернення в Україну. Водночас ви можете обрати й іншу форму навчання, яка підходить для учнівства за кордоном: дистанційна, сімейна, екстернат. Керуйтеся тим, що комфортніше для вашої родини.
Як ще діти за кордоном можуть здобувати українську освіту
Перебуваючи за кордоном, ви також можете обрати для своєї дитини приватну українську школу, де програма передбачає лише предмети українознавчого компонента.
Приклад таких шкіл та програм:
- Дистанційна школа «Оптіма» для учнів за кордоном пропонує програму Ми з України!, а за результатами навчання видає український документ про освіту. Вартість навчання за рік — 8100 грн. Врахуйте також додаткові витрати на оформлення документів: 1500 грн — для 1–8 та 10 класу, 3000 грн — 9 та 11 класи.
- Дистанційна школа Jамм school у своєму пакеті Джеммер за кордоном пропонує також вивчати окремі предмети та перезараховують оцінки з іноземних шкіл для атестації в українській школі.
- Атмосферна школа робить дві пропозиції з мінімальним додатковим навантаженням на дітей, які паралельно вчаться за кордоном: «З Україною в серці Pro» вартістю 7000 грн за семестр, «З Україною в серці» вартістю 8000 за рік.
Врахуйте, що для початку навчання в школах за програмою українознавчого компонента вам потрібно надати довідку, що ваша дитина вчиться у закордонній школі.
Більше освітніх пропозицій шукайте в розділі Школи в Україні.
Читайте новини та інструкції для батьків школярів на освітньому порталі Education.uа.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.