Як вибрати дитячий садочок: поради для батьків майбутніх дошкільнят
Оскільки до більшості державних садків є черга, батькам або опікунам потрібно якомога скоріше визначитися із закладом дошкільної освіти. Адже на момент реєстрації в електронній черзі вони мають вказати конкретний садочок. Розглянемо, на які критерії треба зважати, обираючи дитячий садок.
При реєстрації в електронній черзі у дитячий садочок ви маєте чітко визначити, у який заклад плануєте віддавати дитину, адже подавати електронну заявку в деяких містах можна лише в один заклад дошкільної освіти. Обмеження щодо кількості заявок ви можете з’ясувати на порталі, через який подаєте заявку. Наприклад, на порталі електронної реєстрації в заклади дошкільної освіти можна подати заявку лише в один садок, а система електронного запису до садочків Києва дозволяє обирати бажані садочки без обмежень у кількості.
Нагадаємо: електронна черга в державний дитячий садок формується хронологічно — у міру надходження заяв від батьків. Тобто чим раніше ви зареєструєтеся в електронній системі, тим вищими будуть ваші шанси отримати місце.
Вибір дитячого садочка: важливі моменти
Щоб зробити найкращій вибір, керуйтеся таким алгоритмом.
Проаналізуйте, які садочки розташовані поблизу
Скористайтеся пошуком у розділі Дитячі садки України для міст Києва, Дніпра, Львова, Одеси, Харкова, щоб знайти найближчі до вашого будинку. Також можете подивитися карту на порталі електронної реєстрації в заклади дошкільної освіти, яка містить інформацію про всі державні садочки України.
Якщо для вас місце розташування дитсадка не принципове, тоді обирайте будь-який. Обмежень щодо того, який державний садок має відвідувати дитина, немає. Водночас, обираючи заклад у своєму мікрорайоні, ви можете розраховувати на пільги при реєстрації, тобто першочергове зарахування дитини.
Якщо розглядаєте приватні дошкільні заклади, поцікавтеся, чи має садочок ліцензію від держави. Також радимо подивитися рекомендації МОНу щодо вибору приватного садочка. Зокрема МОН радить оцінити безпеку та гігієну приміщення (у якому стані розетки, чи не має побутової хімії у легкодоступних місцях, чи справні меблі та іграшки тощо), а також поцікавитися змістом навчальних програм — які активності мають діти у цьому садочку, як часто і за яких погодних умов гуляють на подвір’ї.
Прогуляйтеся навколо тих садочків, які вас зацікавили
Краще за все це зробити у першій половині дня, коли малеча гуляє на майданчиках. Зверніть увагу, як організована прогулянка, як одягнені діти (наприклад, чи є головний убір улітку та чи закриті шия та вуха взимку), чи грають діти в рухливі ігри, як звертаються та взаємодіють педагоги з вихованцями, якщо спілкуються з конкретною дитиною, чи знаходяться на рівні її очей. Також придивіться до території, стану ігрових майданчиків, гойдалок, пісочниць, павільйонів, озеленення. Простір має бути безпечним і чистим.
Таке «перше знайомство» дозволить вам отримати перше враження та зрозуміти, чи варто довірити цьому садочку свою дитину.
Завітайте до обраних дитячих садочків
Заздалегідь з’ясуйте, у які дні можна зустрітися із адміністрацією дитячого садочка. Зазвичай інформацію про прийомні дні заклади публікують на своїх інформаційних ресурсах: сайтах, сторінках у соцмережах. Ми радимо завчасно підготувати питання до адміністрації, які дадуть вам змогу зрозуміти, що очікувати від цього садочка, його адміністрації та вихователів, в яких умовах тут буде виховуватись ваша дитина. Ось на що можна звернути увагу при відвідуванні садочка.
Безпека. Якщо у вашому регіоні високий рівень ракетної небезпеки і взагалі питання безпеки для вас критично важливе, запитайте про місткість укриття та його стан. Попросіть за можливості показати, як воно облаштовано. Дізнайтеся, чи вистачає місць на всіх вихованців, чи якісь групи водять до іншого укриття. Так ви розумітимете, де буде ваша дитина у разі загрози, як швидко вона потрапить до укриття, де її шукати після відбою.
Наповнюваність груп. Щоб зрозуміти, чи зможе педагог достатньо часу приділити вашій дитині, поцікавтеся, скільки в середньому дітей у групах. При цьому важливо розуміти, скільки вихователів працює в одній групі та чи є помічник вихователя. У Законі України Про дошкільну освіту вказано, що наповненість груп не має перевищувати:
- 10 осіб — для дітей віком до 1 року;
- 15 осіб — для дітей віком 1-3 років;
- 20 осіб — для дітей віком 3-7 років;
- 15 осіб — для різновікових груп;
- 3 дитини з особливими освітніми потребами — для інклюзивних груп.
Персонал. У кожному садочку має бути медсестра, яка робить щоденний огляд дітей, затверджує меню, стежить за ростом та розвитком малечі, у разі необхідності надає першу медичну допомогу. За можливості познайомтеся з вихователем, адже саме він проводить із малечею найбільше часу, — вирішіть для себе, чи готові ви довірити цій людині свою дитину.
Перевагою буде, якщо у садочку є штатний психолог та логопед, які проводять розвивальні заняття з дітьми.
Графік роботи та режим дня. З’ясуйте, чи працюють чергові групи або групи подовженого дня, щоб у разі необхідності залишати там дитину, якщо ви затримуєтеся з роботи. Також ви у праві поцікавитись програмою занять та запитати про різні матеріали та вправи, які використовують для розвитку малечі — якщо співробітники садочка професіонали своєї справи, вони будуть готові до цих питань та детально розкажуть, що і як вони використовують у роботі. Це хороший знак.
Додаткові заняття. Якщо в садочку працюють додаткові гуртки чи секції (хореографія, англійська мова тощо), уточніть, для кого ці заняття, яка їхня вартість, що потрібно, щоб їх відвідувати, аби уникнути сюрпризів у вигляді неочікуваних додаткових витрат чи зміщення розпорядку дня.
Побутові умови та матеріально-технічний стан. Ви маєте право дізнатися, як виконується санітарний регламент, адже від цього залежить здоров’я вашої дитини. Що маєте знати про базові санітарні норми:
- всі основні приміщення у дитсадку, де діти проводять більшість часу, повинні мати природне освітлення;
- розетки мають знаходитися на висоті не менше 1,8 м та закриватися, щоб діти не мали до них доступу;
- у садочку обов’язково має бути гаряче водопостачання, централізоване чи автономне;
- кожна дитина за потреби може отримати кип’ячену або фасовану воду в індивідуальній чашці;
- поміщення повинні провітрюватися, але лише коли дітей немає у ньому;
- всі меблі мають відповідати зросту та віку дітей, бути справними, у спальнях мають бути стаціонарні ліжка тощо.
Радимо почитати санітарний регламент, щоб зрозуміти, що є нормою і чи відповідає їй ваш садочок.
Фінансове забезпечення. Запитайте, як фінансується державний заклад та чи потрібно додатково здавати кошти, скільки і як часто — це питання розрахунку вашого бюджету. Якщо у закладі є батьківський комітет, ви можете дізнатися, як він функціонує та звітує про свою діяльність.
Якщо обираєте приватний дитячий садочок, попросіть ознайомити вас із договором, де прописані фінансові зобов’язання. Уточніть, чи існує крім щомісячної плати організаційний або перший внесок.
Меню. Радимо запитати, чи змінюється раціон залежно від сезону, чи є в ньому свіжі фрукти та овочі, соки, чи дають дітям консервацію та ковбасні вироби — тобто чим годуватимуть вашу дитину і чи можна розраховувати на здорове повноцінне харчування. Якщо ваша дитина схильна до алергії, дізнайтеся, чи можливі зміни меню.
Інклюзивність. Уточніть, чи є в садочку інклюзивні групи, та у який спосіб заклад забезпечує підтримку таких дітей. Це першочергово стосується батьків дітей з особливими освітніми потребами, адже їм важливо упевнитися, що середовище адаптовано до потреб дитини. Якщо ваша дитина не має особливих освітніх потреб, але буде зарахована до інклюзивної групи, ви маєте налаштувати свого малюка, що з ним навчатимуться діти, яким буде потрібна допомога та увага.
Побажання щодо навичок дитини. Якщо плануєте віддавати дитину до ясел, уточніть, що має вміти дитина, наприклад, самостійно тримати ложку та їсти, проситися на горщик тощо, щоб ви могли краще підготувати дитину до відвідування закладу.
Спілкуючись із персоналом дитячого садочка, звертайте увагу, чи охоче та люб’язно вони відповідають на запитання. Це дасть змогу скласти думку про людські якості працівників, які будуть працювати з вашою дитиною. Якщо якісь із запитань викликають негатив, це може бути сигналом знайти інший садочок.
Дізнайтесь думку інших та складіть власну
Пошукайте відгуки про обрані дитячі садки. Скористайтеся розділом Дитячі садки, групами в соціальних мережах вашого населеного пункту або запитайте батьків тих дітей, які відвідували цей садок. Але ставтеся до відгуків критично, адже в кожного з батьків власні критерії «добре / погано». Водночас, якщо на якусь проблему, наприклад із харчуванням, зважали декілька разів, це привід задуматися. Тоді краще ще раз завітати до садочка, щоб з’ясовувати чи були певні прецеденти та як їх здолали.
Якщо вже обрали дитячий садок, дивіться інструкцію Як записати дитину до дитячого садка. Читайте інші новини та інструкції для батьків дошкільнят.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.