Вибір та зміна форми навчання в школі: як це зробити у 2024 році
1 вересня у школах починається новий навчальний рік. До цього часу батьки мають визначитися із формою навчання дитини на найближчий рік та у разі переходу на заочну чи індивідуальну форму навчання подати до закладу освіти відповідну заяву. Пояснюємо різницю між формами освіти та як скласти заяву про зміну форми навчання.
Форми навчання, які можуть запропонувати дитині у школі
Відповідно до Закону України Про освіту, діти можуть навчатися за такими формами:
- інституційна, тобто навчання у будівлі школи у денний чи вечірній час;
- заочна, яка може бути дистанційною чи мережевою;
- індивідуальна — сімейна, екстернатна чи педагогічний патронаж.
За Законом, всі форми навчання є рівнозначними. Але в реальності не всі школи можуть забезпечити чи гарантувати високу якість освіти за деякими формами, які лише нещодавно почали практикувати (наприклад, дистанційну).
В останні роки з’явилася ще одна форма навчання, яка поки не закріплена законодавчо, але відпрацьована вчителями — змішане навчання.
Розглянемо особливості кожної форми навчання, щоб ви обрали для себе чи своєї дитини найкращу.
Інституційна форма
Ця форма навчання передбачає регулярне відвідування школи та практичну участь учня в освітньому процесі. Навчання може бути організоване у кілька змін, в залежності від кількості учнів та навантаження вчителів.
Основні переваги навчання за цією формою — це соціалізація учнів та комунікація із вчителями, завдяки якій краще засвоюються нові знання.
На жаль, через постійну загрозу безпеці учнів та вчителів в деяких регіонах країни, освітні заклади відмовлятимуться від очного навчання, віддаючи перевагу дистанційному чи змішаному навчанню. Про те, як працюватимуть школи у різних регіонах країни, читайте у статті Як навчатимуться школярі з 1 вересня 2023 року.
Дізнайтеся, як діяти батькам під час ракетної небезпеки, зі статті Чи можуть батьки забрати дитину зі школи під час повітряної тривоги.
Це форма навчання, яка поєднує очну форму навчання (короткочасні відвідування школи) та самостійне опанування навчального матеріалу. У школі заочна форма проявляється через:
- дистанційне навчання;
- мережеве навчання.
Дистанційне навчання — це організація навчального процесу за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. Учні та вчителі фізично можуть знаходитися деінде, але зустрічаються для навчання в одному спеціалізованому середовищі (онлайн-класи, месенджери, хмарні середовища).
Мережеве навчання — це організація навчання учнів відразу у кількох закладах за індивідуальною програмою для учня чи класу. Закладами, що виступають суб’єктами освітньою діяльності та беруть участь у навчанні, можуть бути профільні гуртки, культурні чи спортивні інституції, інші школи тощо. Мережева освіта дає учням доступ до широкого кола освітніх ресурсів. Ініціювати мережеве навчання можуть учні, батьки, вчителі чи освітні інституції, які зацікавлені у співпраці.
Індивідуальна форма
Індивідуальна форма навчання реалізується через екстернатну та сімейну освіту, а також через педагогічний патронаж. Чи проводить школа навчання за індивідуальною формою, треба дивитися на сайті закладу освіти.
Відповідно до Положення про індивідуальну форму здобуття освіти, ви можете зарахувати дитину на індивідуальну форму навчання до початку навчального року (1 вересня). Перевести дитину на цю форму ви можете протягом навчального року, але не пізніше, ніж за 3 місяці до дати річного оцінювання / державної підсумкової атестації. Виключення — діти, які проживають на тимчасово окупованих територіях чи територіях, де ведуться бойові дії, а також за кордоном. Ці діти мають право перевестися на екстернат протягом усього навчального року.
За розробку та втілення індивідуальних планів навчання, консультації, безплатний доступ до навчальних матеріалів (підручники, посібники, наукова, виробнича, культурна та спортивна інфраструктура) відповідає керівник навчального закладу (директор школи). Також керівник закладу освіти контролює виконання учнями індивідуальних освітніх програм, а батьки можуть брати участь у їх розробці.
Екстернатна форма
Екстернат — це форма здобуття освіти, за якої учень засвоює навчальну програму самостійно, а оцінювання його знань організовується відповідно до законодавства (наприклад, у формі річного оцінювання з усіх обов’язкових предметів).
Екстернат організовують для учнів, які:
- не можуть відвідувати заняття безпосередньо у школі та не можуть пройти річне оцінювання через стан здоров’я, перебування за кордоном чи на тимчасово окупованій території, чи території ведення бойових дій;
- не завершили навчання у закладі освіти та / або не мають результатів річного оцінювання з окремих навчальних предметів чи підсумкової атестації;
- здобувають освіту за кордоном
- є іноземцями або особами без громадянства, які проживають чи тимчасово перебувають на території України;
- прискорено опанували навчальну програму одного чи кількох класів;
- самостійно опанували або бажають опанувати програму окремих навчальних предметів;
- засуджені до довічного позбавлення волі.
Екстерном можна самостійно освоїти навчальну програму зі складанням річної атестації або окремо пройти оцінювання / атестацію. Докладніше про особливості цієї форми ви можете дізнатися зі статті Екстернатна форма навчання 2024: особливості організації.
Сімейна (домашня) форма
Сімейну форму навчання для дітей організовують батьки і вони ж відповідають за опанування навчальної програми не рівні не нижче стандартів освіти. Оцінювання учнів відбувається згідно з законодавством (річне оцінювання / атестація). Для навчання дитини за сімейною формою ви можете залучати різні інституції, зокрема у сфері неформальної освіти (наприклад, курси).
Школа, за посередництва якої організовується переведення на сімейну форму навчання, сповіщає відповідну службу у справах дітей про всіх учнів, які зараховані чи переведенні на домашнє навчання.
Учні, які проходять навчання за домашньою формою, проходять мінімум 4 оцінювання знань на рік, включаючи підсумкове — семестрове / піврічне / річне оцінювання та державну підсумкову атестацію. Завдання для оцінювання складає заклад освіти. МОН у Положенні про індивідуальну форму здобуття освіти попереджає, що якщо дитина не складе оцінювання із двох спроб — її переводять на інституційну форму навчання (коли потрібно ходити до школи).
Дивіться поради та детальну інструкцію про те, як організувати навчання для своєї дитини на сімейній формі у нашій статті Сімейна форма навчання: особливості організації у 2023 році.
Якщо наразі ваша дитина здобуває середню освіту за кордоном та хоче навчатися в українській школі без надмірного навантаження, як альтернативу сімейній формі ви можете обрати навчання за новою освітньою програмою з українознавчим компонентом.
Педагогічний патронаж
Педагогічний патронаж може бути організований для учнів, які:
- проживають у селах та селищах (якщо у класі менше 5 учнів);
- перебувають на стаціонарному лікуванні та через стан здоров’я потребують організації навчання біля лікарняного ліжка;
- які через стан здоров’я не можуть навчатися на денній формі;
- які взяті під варту або засуджені до позбавлення волі на певний строк;
- мають статус дітей-біженців, осіб без громадянства чи потребують захисту.
Педагогічний патронаж організовується:
- у найближчому до дому закладі освіти, якщо дитина не може відвідувати школу та перебуває вдома;
- у найближчому до місця лікування закладі освіти, якщо дитина перебуває на лікуванні та не може відвідувати школу.
Учні проходять поточне та підсумкове (семестрове / піврічне / річне) оцінювання та атестацію.
Змішане навчання
Змішана форма навчання передбачає поєднання інституційної та заочної форми навчання, точніше, відвідування занять у школі та дистанційне навчання. Змішане навчання з’явилося у відповідь на виклики пандемії Covid-19 та є гібридним форматом, який враховує безпекову ситуацію та потребу у соціалізації дітей та допомозі вчителів у навчанні.
Змішане навчання реалізується у різних форматах, в залежності від того, який обирає директор школи:
- поєднання очного та дистанційного навчання;
- поєднання самостійного навчання та групової практичної роботи у класах;
- поєднання офіційних навчальних матеріалів (підручників та посібників) з електронними ресурсами тощо.
Як написати заяву про зміну форми навчання
Щоб дитина навчалася за однією із форм навчання, ви маєте подати заяву до закладу освіти, в якій вказати обрану форму навчання та підтвердити підставу для переведення на таку форму здобуття освіти.
Зазвичай підтвердити форму навчання потрібно до початку навчального року — 1 вересня. Але дати для різних регіонів можуть відрізнятися. Наприклад, батьки школярів із Дніпра мають з 15 по 20 серпня обрати форму навчання для дитини та передати у свою школу відповідну заяву.
Які вимоги до заяви про зміну форми навчання:
1. Заява пишеться власноруч або ж від руки.
2. Потрібно вказати, куди та кому направлена ця заява — назву школи та ПІБ її директора. Від кого заява: ПІБ одного із батьків, адреса проживання, контактний номер телефону та адреса електронної пошти.
3. Основна частина заяви, яка починається зі слова «Заява». Далі у тексті вкажіть, що просите організувати для своєї дитини (ПІБ дитини) навчання за обраною формою (змішаною, дистанційною чи індивідуальною) з 1.09.2023 року.
4. Кінець: поставте дату написання заяви та підпис.
Подивіться повний варіант заяви з підказками, яку підготувала команда Education.ua.
Далі заяву необхідно подати до школи. Ви можете віднести її самостійно та передати представнику адміністрації, надіслати на електронну пошту закладу освіти або іншим способом комунікації, який підтримує школа (наприклад, через месенджер). Зверніть увагу, що заяву мають відносити або надсилати батьки чи законні представники дитини.
Слідкуйте за новинами середньої освіти на Education.uа. Якщо плануєте змінити школу, дивіться інструкцію Як перевести дитину до іншої школи.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.