Як формуються рейтингові списки у 2024 році
Після того, як усі вступники подадуть заяви на вступ, а алгоритм опрацює їх, у кожному виші будуть сформовані рейтингові списки рекомендованих на зарахування за окремими напрямами підготовки. Розглянемо, за яким принципом і послідовністю відбувається формування рейтингу у 2024 році.
Рейтинговий список — це список усіх абітурієнтів, які подали документи на вступ, де кожному з них присвоєно рейтингове місце відповідно до рейтингового бала.
Наразі у вступників є можливість відстежувати статистику заяв за окремими спеціальностями в конкретних ЗВО на сайті ЄДЕБО. Ця інформація допоможе орієнтовно оцінити власні шанси на вступ ще до оголошення остаточних рейтингових списків. Поточні рейтингові списки публікуються під час подання заяв і містять інформацію про конкурсні бали, пріоритетність, наявність пільг усіх, хто подає заяви на широкий конкурс. Статистика показує кількість заяв, зокрема і на бюджет, розраховує середній бал на основі мінімального та максимальних балів, за якими абітурієнти подали заяви.
Щоб відстежити своє місце в загальнодержавному рейтингу за обраними спеціальностям, заповніть обов’язкові поля на сайті ЄДЕБО — вкажіть основу вступу та бажаний освітній рівень, обреріть спеціальність та заклад. Скориставшись пошуком за прізвищем, зможете побачити своє місце в рейтингу серед інших вступників на певну спеціальність.
Принцип формування рейтингових списків
Рейтингові списки формуються на основі заяв на вступ, які подають абітурієнти. Усі ці заяви зберігаються в Єдиній державній базі з питань освіти, а потім з ними починає роботу алгоритм адресного розміщення. Цей алгоритм робить розподіл державних місць прозорим і гарантує найкращі бюджетні місця для найсильніших абітурієнтів. Система розподіляє місця автоматично з урахуванням усіх важливих складових: конкурсний бал, пріоритетність, наявність пільг тощо.
Відповідно до роз’яснення, яке нам надала приймальна комісія Київського національного університету імені Тараса Шевченка, рейтинговий список формується за категоріями та джерелами фінансування в такій послідовності:
- Вступники, які користуються спеціальними умовами вступу, й отримали позитивну оцінку у творчому конкурсі або співбесіді. Список цих абітурієнтів упорядковується за алфавітом.
- Вступники, які користуються спеціальними умовами вступу за квотою-2.
- Вступники, які користуються спеціальними умовами вступу за квотою-1.
- Вступники, які беруть участь у конкурсному відборі на загальних умовах.
Список вступників з 2–4 пункту впорядковується за:
- Конкурсним балом — від більшого до меншого. Вступники з вищими балами посідають перші місця в списку.
- Пріоритетністю — від першої до останньої (лише для заяв на бюджет). Між двома абітурієнтами з однаковими балами, система поставить вище того, хто надав цьому ЗВО вищий пріоритет.
- Оцінкою з предмета, який враховується з найбільшим ваговим коефіцієнтом, — від більшого до меншого.
- Мотиваційним листом — відіграє вирішальну роль у конкурсному відборі, якщо вступники мають однакові бали.
Після автоматичного коригування формується кінцевий рейтинговий список. Він є незмінним за кожною спеціальністю в закладах вищої освіти.
Яку інформацію містить рейтинговий список
У рейтингових списках зазначають інформацію про ступінь вищої освіти, спеціальність, назву конкурсної пропозиції, форму здобуття освіти, джерела фінансування, основу вступу. Також вказують ПІБ вступника або його шифр, якщо абітурієнт із тимчасово окупованої території, конкурсний бал, пріоритетність заяви (для бюджету) та відповідну позначку, якщо застосовувались якісь пільги.
Зазначимо, що для пільгових категорій у кожному ЗВО виділена окрема кількість бюджетних місць. Для квоти-1 виділяють 10 % бюджетних місць, у тимчасово переміщених ЗВО цей показник дорівнює 30 %. Для квоти-2 також окремо виділяють 10 % бюджетних місць, у тимчасово переміщених ЗВО — це 40 %.
Потрапити на бюджет за квотами можуть абітурієнти-пільговики з вищими балами. Припустимо, що на певну спеціальність ЗВО надає 50 бюджетних місць. Із них 5 будуть розподілені між вступниками за квотою-1, ще 5 — між вступниками за квотою-2. У ці п’ятірки ввійдуть пільговики з вищими балами. Усі інші, чиї бали виявилися нижчими й кому не вистачило місця за квотою, вступатимуть на загальних умовах.
Де і коли оприлюднюють рейтингові списки
Рейтингові списки за кожною спеціальністю приймальні комісії з ЄДЕБО формують з 1 до 5 серпня 2024 року й публікують на сайтах університетів. У списках будуть зазначені абітурієнти з найвищими балами, що отримають право вступу на бюджет тільки на одну з п’яти конкурсних пропозицій з найвищим пріоритетом. Також ви можете побачити зміни у статусах заяв в електронному кабінеті.
Після оголошення рейтингових списків наступні кроки передбачені у терміни:
- До 8 серпня, 18:00, вступники, рекомендовані на бюджет, мають підтвердити вибір м’ясця навчання. Коли вас внесуть до наказу на зарахування, інші ваші заяви для участі в конкурсі на бюджет деактивуються. Якщо ви з якихось причин не підтвердите свою згоду, то втратите право на зарахування на бюджет у поточному році. Але зможете вступити на контракт на будь-яку зі спеціальностей, на яку подавали заяву, від найвищого балу після бюджетного до найнижчого на кількість місць у межах ліцензійного обсягу, який залишається після попередньої хвилі зарахування.
- 8 серпня з рейтингових списків виключать вступників, які були рекомендовані на бюджет, але не підтвердили свою згоду. А ті особи, які були на позиціях нижче, зможуть зайняти їхні місця.
- Зарахування на бюджет проводиться не пізніше 10 серпня 2024 року.
- Переведення на вакантні бюджетні місця триватиме до 17 серпня 2024 року. Розраховувати на них зможуть абітурієнти з пільгових категорій, зокрема діти ветеранів війни, загиблих військовослужбовців, потерпілі від Чорнобильської катастрофи тощо. Головна умова — вони мають бути попередньо зараховані на цю спеціальність на контракт.
- Надання рекомендацій для вступу на контракт почнеться з 9 серпня 2024 року. Отримати рекомендацію можна за будь-якою кількістю заяв. Тут обмежень щодо кількості, як на бюджет, немає. Усе залежить від кількості конкурсів, у яких вступник брав участь. Головне — конкурсний бал має бути достатнім для вступу. І тоді абітурієнт матиме можливість самостійно визначити, яку саме пропозицію обрати.
- Зарахування відбудеться не пізніше 30 серпня 2024 року. Кожен заклад самостійно визначає, коли відбувається зарахування на контракт. Цю інформацію дивіться у правилах прийому конкретного закладу
Щоб підтвердити вибір місця навчання, скористайтеся нашою покроковою інструкцією. Вона містить усі необхідні підказки, що та коли натискати в електронному кабінеті.
Стежте за новинами в телеграм-каналі для вступників, щоб не пропустити важливі новини вступної кампанії 2024.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.