Види конкурсних пропозицій: як їх розуміти та розрізняти
Місця у закладах вищої освіти розподіляються в межах ліцензійного обсягу, який встановлює Міністерство освіти та науки. Розбираємось, що таке ліцензійний обсяг, а також відкриті, закриті та небюджетні конкурсні пропозиції.
Ліцензійний обсяг — це максимальна кількість вступників (контрактників та бюджетників разом), які заклад освіти може прийняти на навчання на певну спеціальність чи освітню програму.
В межах дозволеного ліцензійного обсягу заклади вищої освіти встановлюють конкурсні пропозиції, тобто пропонують вступникам взяти участь у відборі для вступу на навчання за певною освітньою програмою на певній спеціальності. Кожна конкурсна пропозиція містить інформацію про конкурсні предмети, які необхідно скласти, а також форму та строки навчання. Вся інформація про конкурсні пропозиції відкрита, її можна знайти на сторінках сайтів ЗВО та Єдиної державної бази з питань освіти. Адже всі заклади самостійно формують пропозиції та перед вступною кампанією вносять їх до ЄДЕБО, де їх вибирають вступники під час вступу.
Конкурсні пропозиції бувають:
- небюджетні;
- відкриті;
- закриті (фіксовані).
Розглянемо детально кожну з них.
Небюджетна конкурсна пропозиція
Небюджетна конкурсна пропозиція — це пропозиція для вступу на контракт. Тобто навчання відбувається на платній основі, за кошти фізичних або юридичних осіб. Скільки буде контрактних місць на певну спеціальність чи освітню програму, визначає кожен заклад самостійно, але ця кількість не може виходити за межі ліцензійного обсягу. Інформацію про небюджетні конкурсні пропозиції або місця на контракт ви знайдете на сайтах ЗВО та сторінках ЄДЕБО.
Особливість небюджетних конкурсних пропозицій в тому, що при вступі 2023 року можна подати 20 заяв на контракт (на бюджет всього 5). Також небюджетним пропозиціям не потрібно виставляти пріоритети.
Відкрита конкурсна пропозиція
Відкрита пропозиція — це розподіл державних місць серед найкращих вступників. Вона передбачає, що бюджетні місця надаються не окремим закладам вищої освіти, а безпосередньо вступникам, які здобувають їх на конкурсній основі. У такий спосіб держава реалізує принцип «бюджетні місця йдуть за кращими вступниками».
На практиці відкрита пропозиція реалізується так: одночасно серед усіх абітурієнтів в усіх закладах вищої освіти за певною спеціальністю проводиться автоматичний розподіл бюджетних місць. Цей автоматичний розподіл називається «адресне розміщення державного замовлення». Коли система його завершить, рекомендації до омріяних вишів отримують вступники з найвищими конкурсними балами. Ці вступники й «приведуть» за собою бюджетні місця до тих ЗВО, яким надали вищий пріоритет.
Широкий конкурс гарантує абітурієнту, що якщо ваші бали будуть найвищими серед інших претендентів, вам вдасться вступити на бажану спеціальність до омріяного університету. Водночас відкриті конкурсні пропозиції задають конкуренцію між навчальними закладами. Адже кожен із вишів зацікавлений отримати найкращих вступників, а разом із ними — і бюджетні місця.
У кожному ЗВО встановлюється максимальна можлива кількість бюджетних місць, куди можуть бути зараховані вступники. При цьому кількість зарахованих абітурієнтів на бюджет може бути меншою за цей показник. Це означає, що відкрита конкурсна пропозиція окремого університету не має чітко визначеного обсягу бюджету. Натомість має максимально можливий обсяг місць державного замовлення. Наприклад, максимальна можлива кількість бюджетних місць може бути 45, а зараховано лише 30 абітурієнтів. Отже, бюджетні кошти з державного бюджету будуть виділятися лише на 30 бюджетних місць.
Закрита конкурсна пропозиція
Закрита або фіксована конкурсна пропозиція — це визначена та затверджена кількість бюджетних місць на певну спеціальність чи освітню програму у певному закладі освіти. Якщо при відкритій конкурсній пропозиції кількість бюджетних місць у ЗВО «приходить» із вступниками, які виявили бажання навчатися у цьому виші, то при закритій пропозиції заклад освіти має фіксовану кількість місць, які оплачуються коштом державного або місцевого бюджету.
Усього для вступу на бюджет (за закритими та відкритими конкурсними пропозиціями) можна подати 5 заяв. Але тільки за однією можна отримати рекомендацію на зарахування, якщо ваш конкурсний бал для цього буде достатнім.
Обираючи спеціальність, можна побачити кількість бюджетних і контрактних місць за кожною окремою освітньою програмою. А скориставшись калькулятором розрахунку бала НМТ у блоці з освітніми програмами — оцінити власні шанси на вступ.
Інші важливі роз'яснення та висвітлення перебігу вступної кампанії шукайте в розділі Вступ. Підпишіться на телеграм-каналі для вступників, щоб вчасно дізнаватися про важливі новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.