Не вийшло вступити до бажаного університету: що робити
Вступна кампанія 2023 у самому розпалі, адже триває подання заяв до закладів вищої освіти. Абітурієнти вже можуть оцінити власні шанси й зробити перші висновки. Та що робити, якщо ви бачите, що за конкурсним балом не проходите цього року до омріяного вишу? Розглянемо можливі кроки.
Вступ в Україні на інші спеціальності
Якщо ваш конкурсний бал занизький і ви розумієте, що цього року не зможете вступити в бажаний ЗВО, радимо розсудливо підійти до подання заяв до інших закладів. Доберіть спеціальності, на яких конкурс нижчий, а можливості працевлаштування схожі.
До 31 липня, допоки триває подання електронних заяв на вступ до ЗВО, ви можете:
- обрати одну зі спеціальностей, якій надається особлива підтримка від держави. На ці спеціальності діє коефіцієнт 1,02 для заяв на бюджет із пріоритетом 1 та 2, а на контракт можна вступити без результатів НМТ;
- вступити до приватного університету, який також не вимагає результатів НМТ.
До 9 серпня, допоки триває подання заяв до коледжів, ви можете подати документи для вступу. Також вступити до коледжу на контракт у вас буде змога під час додаткового зарахування, яке розпочинається наприкінці літа та триватиме до 30 листопада 2023 року.
Після закінчення коледжу можна буде вступати до вишу на скорочену програму за спорідненою спеціальністю. Враховуючи, що деякі фахові коледжі є структурними підрозділами ЗВО, зробити це нескладно, якщо серйозно ставитися до навчання. За цей період ви опануєте професійні навички у коротші терміни та при бажанні зможете розпочати кар’єрний шлях. Уважно ознайомтеся з умовами вступу до коледжів, щоб виконати все правильно та вчасно.
Вступ на навчання за кордоном
Ви також можете спробувати вступити до навчальних закладів за кордоном. Врахуйте, що для цього необхідне знання іноземних мов, як мінімум — англійської. У кожної країни терміни вступної кампанії відрізняються. Але для українців можуть бути особливі умови. До прикладу, подати заяву на вступ до Вільнюського університету (Литва) можна до 20 серпня 2023 року. У Словаччині деякі навчальні заклади приймають документи до 10 серпня.
Якщо вирішите вступати за кордон наступного року, заздалегідь ознайомтеся з термінами та правилами вступу в окремих країнах. За потреби подайте документи на відповідні підготовчі програми. До прикладу, прийом заявок на наступний рік для навчання у Латвії триває до 15 вересня 2023 року. Інформацію про вступ у Чехії можете відстежувати на платформі Study in Czechia.
Що робити, якщо не вступив у виш
Якщо у вас не вийшло вступити або ви вирішили відкласти це, використайте «вільний» рік із користю. У світі навіть існує така практика як gap year — рік перерви. У період між випуском зі школи та перед вступом до вишу молодь проходить навчальні курси, займається самоосвітою, волонтерить або працює. Це допомагає визначитися з майбутньою професією та зрозуміти, до чого лежить душа. Тож якщо вам не вдалося вступити до університету, розгляньте такі варіанти.
Курси
Навчатися можна не тільки у закладах освіти. Є достатньо платформ з курсами, де пропонують опанувати конкретні професії або підготуватися до НМТ/ЗНО. Якщо обираєте професійне спрямування, дивіться у бік популярних диджитал-спеціальностей: програмування, дизайн, інтернет-маркетинг, менеджмент, або практичних курсів з фотографії, бухгалтерської справи, сфери краси тощо. Більшість компаній навчає на реальних кейсах, а отже за результатами навчання ви зможете створити перше портфоліо.
До речі, деякі платформи надають доступ до курсів, де можна опанувати зовсім нові професії, які ще не представлені в університетських програмах: SMM-менеджер, контент-мейкер, сторітейлер, SEO-спеціаліст тощо.
Не спішіть реєструватися на платні програми. Для початку візьміть участь у безоплатних зустрічах / вебінарах. Так зможете зрозуміти, чи цікавий вам відповідний напрям. Наприклад, розгляньте програми, які пропонує мережа українських освітніх хабів.
Тимчасова робота
Якщо не вступили до університету, можна піти працювати. Опанувавши нові навички, зможете брати перші проєкти на фрилансі, або влаштуватися на роботу. Головне — продемонструйте на робочому місці відповідальність, бажання розвиватися й здобувати нові знання. Щоб паралельно встигати готуватися до вступу на наступний рік, обирайте часткову зайнятість.
Доуніверситетська підготовка
Використати академічний рік можна, щоб у майбутньому вступити до бажаного університету. Поцікавтеся в приймальній комісії, як записатися на підготовчі курси та зареєструйтеся на них. Якщо будете відвідувати заняття, зможете систематизувати знання й отримати додаткову оцінку, що враховуватиметься при підрахунку конкурсного балу в рік вступу.
Волонтерство
Така діяльність допоможе вам відчути себе корисним для суспільства, розвинути організаційні навички, розширити коло знайомств та спробувати роботу, з якою в майбутньому плануєте пов’язати професію. Волонтерство — чудова можливість на практиці відчути, чи витримаєш певний ритм чи зобов’язання. Наприклад, коли хочеш вступати на педагогічні, соціальні спеціальності або ветеринарний фах. Волонтерити можна регулярно або час від часу. А якщо поїхати волонтером за кордон, то ще й вдосконалити знання іноземних мов.
На сайті української волонтерської служби ви зможете підібрати для себе діяльність за певним напрямом.
Усі пояснення вступної кампанії шукайте в розділі Вступ. Підпишіться на телеграм-каналі для вступників, щоб вчасно дізнаватися про важливі новини.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.