Спіральна динаміка: архетипи та психічний розвиток

Спіральна динаміка: архетипи та психічний розвиток

Що можна сказати про психіку? Що вона динамічна і що при цьому стійка. Це є пародоксально, але так і є. Щоб розвиватися, потрібно допустити мінливість нашого Я. Образ спіралі є зручним прикладом поєднання динаміки та стійкості...

Кожен новий виток повторює попередній, але з новим рівнем складності. Стійкість психіки виходить з постійних психічних структур, що називають архетипами. Людина змінюється, але архетипи незмінні.

На кожному витку спіралі є свій базовий архетип, що визначає основний мотив психічних явищ. Проходження спіральної динаміки — це ще й «впізнавання» архетипів, що дозволяє не потрапити під «архетипове» захоплення. Для зручності рівні спіральної динаміки пропонуються у кольоровій диференціації, «теплі» — з акцентом на Его, на Я, «холодні» — з акцентом на взаємодію, на МИ.

Бежевий

Починається все з бежевого рівня. Це рівень тілесності, безпеки. Людина мешкає цей рівень з моменту зачаття і до перших дослідів прояву психічного Я. Найчастіше життя людини відраховують з народження і це по-своєму правильно. Але ми як тіло, як набір підсвідомих процесів, які присутні з нами ще до моменту самоусвідомлення, отримуємо унікальний досвід, перебуваючи в утробі матері. Що варто враховувати на «бежевому» рівні? Досвід маминої вагітності. Є припущення, і воно підтверджує серед медиків, що мамині переживання можуть впливати на психічне життя дитини. Для плоду ще немає меж між маминою та особистою психікою та сильні переживання мами можуть впливати на формування психічного. Наприклад, що відчувала мати, коли дізналася, що вагітна? То було щастя, страх, здивування, радість? Метафорично висловлюючись, саме ця звістка і є першою зустріччю мами та дитини. Звичайно, тут багато припущень, важко навести прямі докази, але є велика ймовірність того, що цей перший епізод як перша фраза на початку роману, служить тим імпульсом, що запускає весь сюжет. Наступний важливий досвід «бежевого» рівня – це народження. Перша справжня трансформація, що трапляється з нами. До "бежевого" досвіду можна віднести Базові Перинатальні Матриці Станіслава Грофа, де досвід народження описується як чотири стадії специфічних переживань. Існує велика ймовірність того, що характер цих переживань програмує наше подальше життя. Мотиви цього базового досвіду можуть відтворюватися у тих чи інших форматах у багатьох життєвих ситуаціях. Ми ніби знову і знову відтворюємо в різних декораціях чотири свої ключові переживання. Архетипом бежевого рівня є Уроборос, змій, що кусає свій хвіст. Важко знайти культуру чи традицію, де було б образу змія. Це світовий змій Ермунгард у скандинавській традиції, змій Шеша в індуїзмі, пернатий змій Кецалькоатль у ацтеків. Можна припустити, що образ змія має зв'язок з так званим «рептильним» мозком, тією частиною мозку, що сформувалося в початковій стадії розвитку плода. Знаходження в утробі - це процес, але процес без руху особистості, активна тільки пуповина, що живить плід. Можливо, пуповина і є той самий змій, тому всі культури знайомі зі змієм, адже кожен на глибинному рівні пам'ятає досвід утроби. Головне завдання світового змія — утримувати цілісність. Це і забезпечує архетип Уробороса, він дає основу для подальшого розвитку.

Фіолетовий рівень СД

На фіолетовому рівні ми пізнаємо близькість. Знаходження в утробі — це все ще єдність матері та плоду. Світ та мама тотожні. Але народження у світ ця єдність припиняє з цього моменту все, що людині є у контакті з мамою — це близькість. Сепарація, відділення мами викликає у дитини плач. Він все ще сподівається і просить у миру та мами повернути подібність єдності, близькість. Як тільки дитина стає на ноги і знаходить свій інтерес, її тягне до пізнання світу. І так само — тягне до мами. Бути вільними бути зануреним у щось сильне, щось важливе, таке важливе, як Мама. Але мама це не лише жінка, яка нас народила, це найсильніший архетипічний символ.

Перша базова модель поведінки, яку ми отримуємо в дитинстві, встановлюється в психіку як аксіома, як догма. З погляду немовляти, мати — це Божество. Або інакше кажучи, архетип. Якщо інші архетипи можна розпізнавати і реагувати на них, то архетип Матері поєднує біологічний і психічний досвід. І ступінь дорослішання будь-якої людини можна визначати за її ставленням до мами.

Суть сепарації, процесу дорослішання — це визнати маму людиною, а чи не Архетипом. І тоді всі інші життєві ситуації можуть вирішуватись з дорослої позиції. Незавершеність дитячої історії з мамою, будь-який конфлікт, внутрішній чи зовнішній, може повернути психіку до дитячої зв'язки «мама-дитина».

Архетипом цього рівня є архетип Великої Матері. Мати може виявлятися у різних аспектах: і мирних, і гнівних. Найвідоміші архетипові образи Матері: богородиця, Шакті, Ісіда, Панчамама, Іштар, Кібела. Якщо говорити про шлях трансформації, фігура Великої Матері – перше випробування, яке потрібно пройти Душі, щоб розвиватися далі. Щоб перейти на новий рівень, рівень зухваль та особистих інтересів, слід розібратися з місцем мами у своїй голові. Важливо не втекти від мами, доки вона не бачить. Це не має сенсу, життя таких «дітей» поверне Матері. Важливо піти як дорослий у своє життя. А піти вийде, коли для цього є особиста воля, енергія «червоного» рівня.

Червоний рівень СД

На червоному рівні з'являється ієрархія і значення конфлікту як однієї з базових динамік взаємодії зі світом. Сепарація і конфлікт — не одне й те саме. У процесі сепарації відбувається поділ, часто — вимушений. Якщо використати метафору, то це «рух від». Конфлікт має на увазі пряму взаємодію, рух до. На рівні архетипів це можна позначити як «бунт проти Батька».

Що означає Отець? Так називають бога — «Батько Небесний», так називають батька — того, хто дав життя, ще батько — це найчастіше чоловік матері. Особиста історія спілкування з батьком людини є химерним міксом цих рольових взаємодій. Якщо з батьком добрі стосунки – на батька «накидаються» архетипові характеристики і тоді сепарація, «бунт проти Батька», не трапляється і людина залишається на стадії дитини, байдуже, хлопчик чи дівчинка.

Складні стосунки з Батьком виявляють тіньові архетипові якості і тоді «бунт проти Батька» стає вічним бунтом проти всього чоловічого, у собі чи інших. Навіть усереднене нормальне спілкування з татом не гарантує ясності у розрізненні Батьківського, Чоловічого, Батьківського. Провести цю різницю не так і просто, поки архетипове переплетено з особистим. А поки не збудовані стосунки з батьківськими енергіями, важко повноцінно проявити себе у партнерстві.

Важливо, що успішна сепарація від Мами не веде до такої самої сепарації від Батька, це різні процеси та досліди. Будь-які терапевтичні практики з батьком будуть ефективними, якщо в нашій психіці реальний тато звільниться від архетипічних проекцій. Архетипом червоного рівня є фігура Батька.

Синій

Щоб подорослішати, потрібно вміти спілкуватись на рівних. А спілкуватися на рівних можна лише подорослішавши. Такий парадокс. Доросління — це не вікова норма, можна перебувати під владою Матері і залишатися Дитиною, навіть будучи батьком своїх дітей. Лояльність до Мами, підпорядкованість в ієрархії з Батьком формують шаблони стандартної поведінки. Найнаочніший приклад - це політичні гасла та ідеї. Тема є актуальною для багатьох, якщо не для всіх. До чого апелюють політики найчастіше? Або до порядку, або ідеї матеріального благополуччя (з гарантованим переліком соціальних послуг); Архетип Матері та архетип Батька. Це зрозуміло і доступно, а найголовніше — це звернено до внутрішньої дитини, яка точно знає, що Мати чи Батько впораються. Багато соціальних процесів дублюють сімейні динаміки. Це природно та звично: сім'я, школа, вуз, робота. Вибір невеликий: ти або підкоряєшся або командуєш. Партнерство, синій рівень спіральних динамік – це виклик для будь-якої людини. Як навик рівного, горизонтального спілкування. Де будь-яка людина — президент, касир, менеджер — партнери. Поряд із природною ієрархією відповідальності може існувати рівність спільності партнерів, партнерів за загальним соціальним, простором, загальною планетою. По міському середовищі. Досвід партнерства — це не тільки повага, це ще й відповідальність. Такий баланс — між правами та обов'язками, крім цінних громадянських та соціальних якостей ще формує цілісне уявлення про Я, поза дитячо-батьківськими відносинами. Часто люди так і не виходять із сімейних моделей динамік, або копіюючи, або борючись з ними. Тому, мабуть, найкращим маркером зрілої особистості є партнерські відносини. Партнер має вибір, вибираючи, можна робити свідомий крок до взаємодії. У Дитини вибору немає, там або бунт, або страждання. «Синій», партнерський рівень є перепусткою у світ дорослих енергій. Де є стосунки, гроші, соціальні дії поза темою конкуренції. Де можна духовно розвиватися, не проектуючи особисті історії. Що найважливіше у партнерстві? Можливість почуватися рівним. Вміння бути з кимось і не втрачати своїх кордонів. Проживатиме близькість як стан, який нестабільний. Архетип синього рівня — Аніма та Анімус. Помаранчевий Що це означає для психіки бути на помаранчевому рівні спіральної динаміки? Це як перейти з рівня частки на хвилю.

Як ми знаємо з курсу фізики, будь-який об'єкт у Всесвіті може бути квантом або хвилею. Усвідомлення себе влаштовано отже ми найчастіше ідентифікуємо себе як матеріальні об'єкти, що у різних конфігураціях коїться з іншими об'єктами. З батьками, з партнером, зі стільцем, з погодою. Ми так звикли. Але можна все сприймати як хвилю, і себе теж. Але це незвично. Помаранчевий рівень – це здатність бути хвилею, бути рясним. Наприклад, як струмок або річка. Або як сонце, яке мільярди років удосталь дає хвилі світла. Прикладом достатку у світі людей є гроші. Люди небагаті розуміють гроші як предмет, як кілька грошових знаків, що по-своєму правильно. Але гроші можуть бути хвилею. Ті, хто несвідомо чи свідомо це розуміють, стають багатими людьми.

Це не означає, що заможні люди досягли помаранчевого рівня, вирішивши завдання попередніх стадій, тут є свої особливості. Але готовність не економити гроші, а витрачати їх є інтуїтивно розуміється способом демонстрації грошей як безперервного потоку.

Достаток не тотожний грошам, є багато можливостей бути рясним. Можна навіть бути рясним бідністю. Але це означає – ділиться цією якістю, не чіпляючись за свої емоції, не страждати від бідності, а ділитися нею як свідченням чогось глибшого. Так, наприклад, поводилися юродиві на Русі.

Це особливий вид віруючих людей, які перебували у певному трансовому стані. Найчастіше вони були жебраками, але їх це зовсім не турбувало. Заради Христа юродиві транслювали особливий стан контакту з Божественним, були своєрідною хвилею. Один із найвідоміших юродивих — святий Василь Блаженній, іменем якого неофіційно називають знаменитий собор у Москві.

Достатнім може бути простий вчитель, який щиро ділиться своїми знаннями. Щедрою може бути мати, яка щиро і в повному контакті ділиться своєю любов'ю з дитиною. Достатнім може бути партнер, який не зважує баланс брати/давати, а дає від надлишку.

У популярній психології є відома фраза: «Всесвіт рясний і сповнений ресурсами». Це правильне та надихаюче висловлювання. Але є тут і каверза, що полягає в тому, що фраза ця — про помаранчевий рівень психіки. А якщо людина для себе не вирішила питання на «маминому» та «татовому» рівнях, то який же може бути достаток? Немає ще тих навичок, що дозволять стати хвилею. Тому логічно, що перед помаранчевим рівнем потрібно пройти «синій», партнерський. Підтвердити свою дорослість та сепарацію від дитячих динаміків досвідом рівного спілкування.

Помаранчевому рівню відповідає архетип Тіні. Переживання достатку часто пробуджує «драконів». Нова психічна реальність, перехід на іншу інтенсивність життя дає хибне почуття тотального успіху та вседозволеності. Сяйво породжує Тінь.

Зелений

Бути успішним, «штовхатися ліктями», купатися удосталь — на якомусь етапі життя це перестає бути основною мотивацією. Приходить нове розуміння — важливо перебувати у доброзичливому середовищі. Будь то професійна група, сім'я, мікрорайон чи навіть країна. Тепер гроші не створюють нових грошей, а за допомогою ресурсів шукається сприятливе середовище. Взаємодія стає пріоритетом життя.

Основні питання на цьому рівні спіральної динаміки: як я можу виразити себе через інших? Чи живу я лише для себе чи моє Я не закінчується межами мого тіла? Якщо у мене МИ?

«Зелений» рівень якби повторює ми, що вже проявилося, на «фіолетовому» рівні (ми = я + мама) і ми «синього» рівня (ми = я + партнер), але ця взаємодія побудована не на кревній спорідненості або партнерській злитті. МИ у «зеленому» переводить локус уваги з особи на Полі. Людина знаходить чи відтворює простір колективної єдності.

Іноді людина потрапляє в «зелене» МИ поза рухом по спіралі, коли для вирішення завдання потрібна надконцентрація на командних завданнях. Розвідгрупа на бойовому завданні, екіпаж підводного човна, команда спортсменів під час відповідального матчу або група на екстрім-тренінгу.

Є спільноти, які свідомо вирішили виявляти МИ на гранично загальному рівні, використавши ресурси державної структури. Так, знаменитий скандинавський чи північний соціалізм став можливим саме виходячи з колективної згоди на те, що цінності МИ важливіші за цінності особистого успіху.

Архетип зеленого рівня — Персона.

Жовтий

Перехід із «зеленого» в «жовтий» — переводить нас із рівнів існування першого порядку до рівнів буття другого порядку. «Жовтий» створює перспективу гнучкого потоку. «Жовтий» здатний входити до різних систем першого порядку і виходити з них з метою зробити їх здоровими і показати їх зв'язки з іншими системами на спіралі.

Крім цього, «жовтий» може входити до різних магічних систем для вирішення оперативних завдань. Поточні стани «жовтого» рівня дозволяють вміло користуватися енергіями та інструментами нижчих рівнів, не втрачаючи при цьому базового переживання.

Імовірно, жовтий рівень спіральних динамік відповідає переживанню блаженства. Мовою архетипів перехід на жовтий рівень можна описати як передачу важелів управління людиною від Его — Самості. Можна сказати, що глибинна трансформація саме так і закінчується — тією самою «втратою Его».

На жовтому рівні актуальним є архетип Шляху.

У Китаї це називають Дао, у нашій культурі став популярним термін «шлях героя» або «подорож у пошуках себе», «шлях до себе». Кастанеда називав це «подорожею до Ікстлана». Життя стає дорогим, а дорога — життям.

Бірюзовий

Навіщо потрібний бірюзовий, якщо вже досягнуто блаженство на жовтому рівні? Допустимо, що на бірюзовому стає актуальним питання свого призначення. Можна і раніше ставити собі це питання, тільки малоймовірно, що відповідь може бути отримана раніше.

Оскільки є своя послідовність у реалізації запитів та потреб, немає сенсу задаватися темою призначення, якщо є складнощі на «фіолетовому» чи «помаранчевому» рівнях.

Людина бірюзового рівня мислить категоріями вічності, людства, довгострокових стратегій. Така людина починає бачити химерний візерунок причинно-наслідкових зв'язків і приймає факт необхідності того, що відбувається, як тієї версії Реальності, що склалася. Говорячи метафоричним мовою, Нео перетворюється на Архітектора.

Бірюзовий рівень виявляє архетип Самості.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Інші статті в категорії Відносини, комунікація Психологія, емоційний інтелект Саморозвиток