Вайвейшн. До своїх цілей через вільне дихання
Що робити, якщо наша мета в принципі реальна, але досягти її ніяк не вдається?
Вайвейшн. До своїх цілей через вільне дихання.
Всі ми чогось хочемо. Кожен з нас має якісь цілі.
Добре, коли цілі легкодосяжні, або, принаймні, їх досягнення можливе в перспективі, якщо прикласти розумні зусилля.
Але що робити, якщо наша мета в принципі реальна, але досягти її ніяк не вдається?
Очевидно, що раз не вдається – значить, існують якісь перешкоди. Так от, знайте: всі перешкоди на шляху до наших цілей, навіть ті, які здаються зовнішніми – це насправді наші внутрішні (внутрішньопсихологічні) перешкоди. Відповідно до фундаментальних законів природи психіка впливає на зовнішній світ та притягує людей і формує ситуації, відповідні до наших бажань і намірів. Якщо ми маємо якісь бажання, то вони створюють ситуації, притягують людей і обставини, найсприятливіші для задоволення таких бажань. Як правило, ситуації створюються не миттєво, адже ми створюємо ситуації не поодинці і світ повинен встигнути задовольнити всі здійснимі бажання усіх людей і усіх інших істот. Крім того, матеріальний світ має певну інерцію. І все ж, якщо ми чогось дійсно хочемо і докладаємо заради досягнення своєї мети реальні зусилля, ми будемо просуватися до неї з досить великою і цілком помітною швидкістю. Але буває, що ми докладаємо зусилля, а результатів немає або майже немає, або ми не наближаємося до мети, а навпаки, віддаляємося від неї, або все зривається в останній момент, або виникають перешкоди, яких ми не хотіли і не планували. Так от, насправді, все перераховане вище є теж виконанням наших бажань. Але якщо ми «не замовляли» якісь події, а вони все ж таки відбулися, то, значить, насправді ми всього цього хотіли, але наші бажання були несвідомими. Ми створювали або притягували проблеми і перешкоди своєї психічною енергією, але не усвідомлювали, як ми це робимо, і не розуміли, що ми робимо це.
Слово «несвідоме» зараз відомо кожному. Воно позначає ту частину психіки, яку ми не контролюємо і нездатні дати собі та іншим повний звіт про її існування і зміст. І якщо щось заважає нам досягти наших цілей, значить у нашому несвідомому діють програми, спрямовані на створення перешкод, руйнування наших досягнень, саботаж важливих рішень тощо.
Наприклад, якщо мене, звільнив начальник, хоча я цього не хотів, значить в моєму несвідомому існувало і активно проявилося бажання, щоб мене звільнили. Подібні бажання виникають в результаті дії поведінкових і емоційних програм, записаних в несвідомих психічних структурах. Ці структури в різних школах і напрямках називають комплексами, інграмами, карма-васанами, системами конденсованого досвіду, самскарами тощо. Для того, щоб несвідомі програми не заважали нам у досягненні наших цілей, їх можна нейтралізувати: придушити, стерти або трансформувати. Придушення вимагає значних і постійних витрат життєвої сили, це – енергетично невигідний і ненадійний шлях. А для того, щоб стерти або трансформувати несвідомі психічні структури, їх спочатку потрібно усвідомити. Щоб усвідомити, необхідно розширити межі своєї свідомості, свого «Я». А свідомість обмежена енергетичними блоками (у психоаналізі і деяких інших школах для позначення цих блоків прийнято термін «психологічні захисти»).
Одним з найефективніших методів зняття психологічних захистів і розширення свідомості є практика Вайвейшн, створена в 1979 році Джимом Леонардом, учнем засновника Ребефінга (ребьорзінга) Леонарда Орра.
У Вайвейшн для ослаблення психологічних захистів використовується спеціальний технічний прийом: дихання без пауз між вдихом і видихом. Як тільки ви починаєте використовувати таке дихання, психологічні захисти (енергетичні блоки) слабшають, ваша психічна енергія починає вільніше рухатися по природним каналам, і ваше несвідоме поступово, шар за шаром, стає доступним, усвідомленим, стає частиною свідомості.
Процес свідомості і прийняття раніше несвідомих психічних структур, які в результаті стають постійною і природною частиною вашого нового ширшого та ефективнішого «Я», називається ІНТЕГРАЦІЄЮ.
Щоб забезпечити інтеграцію психіки, в Вайвейшн запропонований простий і природний алгоритм «обробки» тих переживань, які поступово стають усвідомленими в ході практики. Цей алгоритм складається з п'яти елементів (п'яти технічних прийомів) Вайвейшн.
Про перший елемент ми вже говорили. Це – дихання без пауз між вдихом і видихом. При цьому, регулюючи глибину і швидкість дихання, можна регулювати силу і швидкість процесу усвідомлення.
Другий елемент – розслаблення – полегшує проходження енергії крізь хронічні м'язові затиски, прискорюючи і полегшуючи інтеграцію.
Третій елемент Вайвейшн – відчувати своє тіло в деталях, скеровувати свою увагу на тілесні відчуття. При цьому, свідомість найповніше входить в контакт з чуттєвими і енергетичними складовими психічних структур людини.
Четвертий елемент Вайвейшн – інтеграція в екстазі. Для повсякденної свідомості це може здатися неймовірним, але негативні (неприємні) почуття та емоції залишаються неприємними тільки доти, доки психічні структури, які є їх джерелом, залишаються в несвідомому. Як тільки психічна структура стає повністю усвідомленою, інтегрованою, всі пов'язані з нею почуття, емоції та енергії трансформуються в приємні! І ви можете переконатися на власному досвіді, що це диво відбувається завжди, на кожному дихальному процесі Вайвейшн.
Таким чином, дихаючий не тільки отримує повне усвідомлення своїх раніше несвідомих психічних структур і можливість їх стерти або перебудувати, але при цьому отримує можливість відчути екстатичний стан повної насолоди життям, буттям, всесвітом, своїм тілом, психікою – гармонійним протіканням всіх своїх внутрішніх процесів і гармонією з навколишнім світом.
Згодом емоційний стан вирівнюється. Але він назавжди залишається приємнішим і позитивнішим, ніж був до сеансу Вайвейшн. При цьому після дихальної сесії ви стаєте усвідомленішими, енергійнішими і отримуєте великі можливості для управління своєю психікою, а значить – і всіма аспектами свого життя. Психічні структури, які раніше, перебуваючи всередині вас, потай впливали на вашу долю, стають видимими, зрозумілими і доступними для свідомої трансформації.
З метою стирання або трансформації психічних програм у ході групових тренінгів та індивідуальної роботи також застосовуються прийоми рекапітуляції та перепроживання, зміщення вузлової точки, скасування та/або прийняття постулатів, і багато інших.
У поєднанні з Вайвейшн також значно підвищується ефективність техніки створення аффірмацій, емоційно-енергетичного насичення мислеобразів тощо.
П’ятий елемент Вайвейшн – «дозвіл бути» – це усвідомлене прийняття філософської позиції відмови від боротьби з самим собою, природою і всесвітом, прийняття безумовної любові до себе і світу.
Вайвейшн – ефективний шлях досягнення тих цілей і завдань, для яких ми були народжені, шлях до поліпшення свого життя через екстатичне переживання єдності з собою і світобудовою.
Михайло Простаков
(інструктор Вайвейшн , психолог, психотерапевт)
Інформація про індивідуальне навчання і групові тренінги Вайвейшн на сайтах:
PROSTAKOV.ORG
FaceBook: http://www.fb.com/tctotem
ВКонтакті: http://vk.com/tctotem
Веб-сайт: www.totem.org.ua
Михайло Простаков (м. Одеса) – інструктор Інтегративного дихання Вайвейшн, член Української Спілки Психотерапевтів, практикуючий психолог, сертифікований фахівець з позитивної психології та психотерапії, транскультуральної сімейної психотерапії та психосоматичної медицини, науковий кореспондент Інституту психології ім. Г.С. Костюка НАПН України, http://prostakov.org
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Інші статті в категорії Психологія, емоційний інтелект Саморозвиток Спорт, здоров'я